Poznaj bliżej unikalny język nastolatków i jego ukryte znaczenie!

Dzięki aplikacjom do błyskawicznej komunikacji („instant messaging”) i mediom społecznościowym, wśród nastolatków dominuje język pisany i wizualny. Jedną z konsekwencji tej sytuacji jest to, że mają oni swój własny żargon, w wielu wypadkach niezrozumiały dla osób postronnych.
Poznaj bliżej unikalny język nastolatków i jego ukryte znaczenie!
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 02 stycznia, 2020

Nastolatki mają swój własny sposób komunikowania się, który charakteryzuje się wykorzystywaniem najnowszych trendów i nowych technologii, charakterystycznych ery cyfrowej. Niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie, jako rodzice, członkowie rodziny lub wychowawcy musimy na bieżąco poznawać język nastolatków tak, aby móc nawiązać z nimi pozytywną komunikację.

Internet i media społecznościowe mogą pomóc nam dowiedzieć się czegoś więcej o słownictwie i umysłach młodych ludzi. W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy podzielić się z Tobą kilkoma wskazówkami, które pomogą Ci lepiej zrozumieć język nastolatków.

Dzięki aplikacjom do błyskawicznej komunikacji („instant messaging”) i mediom społecznościowym, wśród nastolatków dominuje język pisany i wizualny. Jedną z konsekwencji tej sytuacji jest to, że mają oni swój własny żargon, w wielu wypadkach niezrozumiały dla osób postronnych. Ale nie oznacza to, że nie powinniśmy podjąć starań mających na celu jego poznanie. A jeśli chcesz wiedzieć, jak to zrobić, to zapraszamy do lektury naszego dzisiejszego artykułu!

Kontekst ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o język nastolatków

Wszyscy jesteśmy prawdopodobnie zadziwieni tym, że język nastolatków tak powszechnie wykorzystuje skrócone frazy. Kiedy słyszymy, jak nasze dzieci mówią, to szybko dostrzegamy, że ich zdolność do wyrażenia kilku koncepcji w raptem paru słowach jest wręcz niesamowita. A jeszcze ważniejsze jest to, że potrafią się mimo tego doskonale zrozumieć.

W przypadku nastolatków stosowanie dużej liczby przysłówków i przyimków w ich zdaniach nie wydaje się konieczne. Ich komunikacja jest prosta, bezpośrednia i obiektywna. Ich jedynym celem wyrażania się jest po prostu zrozumienie ich przez innych nastolatków.

Na pierwszy rzut oka ten nowy język nastolatków może wydawać się nieco ograniczony lub wręcz prymitywny. Ale powinniśmy zrozumieć, że zrozumienie się przy pomocy tak niewielu słów i tak wielu niuansów wymaga naprawdę sporej pracy z ich strony nad właściwą interpretacją wypowiedzi.

Stosując tak zwarte słownictwo, w którym wiele słów ma po kilka różnych znaczeń, kontekst odgrywa wiodącą rolę w komunikacji. Dlatego właśnie nastolatki muszą przeanalizować to, co otacza ich słowa, aby uchwycić tę ulotną wiadomość, którą chcą przekazać swoim odbiorcom.

Niezwykle ważna jest także mowa ciała

Mowa ciała nabiera również nowego znaczenia, gdy liczba wykorzystywanych słów zostaje ograniczona do minimum. Kiedy nastolatki komunikują się osobiście, zwykle wysyłają sobie wiadomość, pozdrawiając się, albo za pomocą gestów i mimiki twarzy. Dlatego często zastępują potrzebę stosowania języka werbalnego lub pisanego.

Nastolatki z telefonami

Możemy również zauważyć, że język nastolatków przywiązuje dużą wagę do obrazów i wyrażeń rodem ze świata wirtualnego. Oznacza to, że są w stanie wyrazić swoje pomysły w mediach społecznościowych za pomocą emotikonek, animowanych GIF-ów (bardzo krótkich animacji) i innych interaktywnych elementów, które pozwalają im całkowicie zrezygnować z języka pisanego i mówionego.

Język nastolatków nie odzwierciedla złożoności przekazywanych wiadomości

Inną cechą charakteryzującą język nastolatków jest jego zdolność do rozdzielania złożoności komunikatu od środków użytych do jego wyrażenia. Innymi słowy, młodzieży udaje się wyrazić swoje najlepsze i najgorsze nastroje w zadziwiająco prosty sposób.

Nastolatka ze smartfonem

Nastolatki mogą na przykład wyrazić swój smutek. Robią to w najprostszy możliwy sposób. A mianowicie poprzez prostą emotikonkę w formie grafiki twarzy ze łzami w oczach. W ten sam sposób mogą przekazać swoją miłość do swoich partnerów. W tym konkretnym przypadku użyją ikony kota z sercem w oczach. Ale to nie znaczy, że ich uczucia są mniej intensywne. Jest dokładnie na odwrót. To właśnie nastolatki są bardzo wrażliwe i wnikliwe.

Po prostu nie muszą one wyjaśniać złożoności swoich uczuć i emocji słowami, aby intensywnie je przeżywać. Gęstość przekazu, który wykorzystują do wzajemnej komunikacji, nie zależy od formy ani struktury ich języka. Raczej chodzi tutaj o kontekst i to, kim jest jego odbiorca.

Język pisany odzyskuje znaczenie i ma nową w procesie komunikacji

W latach 90. rozmawianie przez telefon z przyjaciółmi było jednym z największych trendów wśród młodzieży. Ale teraz, w erze cyfrowej, niewielu nastolatków używa typowych połączeń telefonicznych do komunikowania się ze sobą. W dzisiejszych czasach wiadomości pisane są znacznie bardziej dostępną formą kontaktowania się.

Ciekawostką jest to, że nawet w aplikacjach, które pozwalają na nagrywanie głosu, to dorośli najczęściej korzystają z tej funkcji. Ogólnie rzecz biorąc nastolatki uważają, że pisanie krótkich zdań jest o wiele bardziej praktyczne i łatwe.

Język nastolatków stale się zmienia

W erze cyfrowej wszystko zmienia się szybko i nieustannie. Dzisiejsze pokolenie nastolatków urodziło się z Internetem już jako codziennością. W rezultacie korzystanie z Internetu stało się nieodłączną częścią ich życia. I oczywiście podążają one za jego szalonym rytmem.

Na komunikację i język nastolatków mają wpływ „wirusowe” trendy internetowe, tak zwane virale. „Problem” z ich żargonem polega na tym, że zaraz po tym, gdy staje się popularny, szybko wychodzi z mody. Gdy nowy trend zacznie mieć charakter viralowy, to poprzednia moda staje praktycznie i prawie natychmiast zapomniana.

Dlatego właśnie język nastolatków znajduje się w stanie ciągłej transformacji. Każdego dnia nowe terminy i proste skróty trafiają do słownictwa młodych ludzi. Jednocześnie inne terminy i frazy znikają i, w sensie dosłownym, tracą swoje znaczenie.

Jest to prawdopodobnie największe wyzwanie, jeśli chodzi o interpretację języka używanego przez nastolatków do wyrażania siebie samych. Naszą najlepszą radą jest, abyś po prostu zachował otwarty umysł podczas interakcji z osobami w wieku nastoletnim.

Odłóż na bok wszelką krytykę i uprzedzenia. Jak sądzisz, kto lepiej nauczy nas, jak nastolatki widzą świat i jak go doświadczają, niż oni sami?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gabriela Ríos González. 2009. Características lenguaje jóvenes. costarricenses. Universidad Salamanca. Extraído de: https://gredos.usal.es/jspui/bitstream/10366/83335/1/DLE_RiosGonzalez_Tomo1Caracter%C3%ADsticasdellenguajedelosj%C3%B3venescostarricenses.pdf
  • Velásquez Pérez, Argiro. Universidad de San Buenaventura Seccional Medellín Colombia. 2006. Lenguaje e identidad en los adolescentes de hoy. Extraído de: http://www.redalyc.org/pdf/4077/407748996007.pdf
  • Pérez, A. V. (2007). Lenguaje e identidad en los adolescentes de hoy. El Ágora USB, 7(1), 85-107. http://revistas.usbbog.edu.co/index.php/Agora/article/view/1641
  • Jørgensen, A. M. (2007). COLA: Un corpus oral de lenguaje adolescente. Oralia, Anejos, 3(1), 225-234.
  • Stenström, A. B. (2008). ALGUNOS RASGOS CARACTERÍSTICOS DEL HABLA DE CONTACTO EN EL LENGUAJE DE ADOLESCENTES EN MADRID. Oralia, 11. https://web.a.ebscohost.com/abstract?direct=true&profile=ehost&scope=site&authtype=crawler&jrnl=15751430&AN=35974569&h=zngjOG%2bVWlkS6I9FgN2I0s3%2f8Z8Y85DADHA1axdpZZB8boHzwi0P0IMq3LneWF%2fDm80E8qXKqwznnOQSjHsfVQ%3d%3d&crl=c&resultNs=AdminWebAuth&resultLocal=ErrCrlNotAuth&crlhashurl=login.aspx%3fdirect%3dtrue%26profile%3dehost%26scope%3dsite%26authtype%3dcrawler%26jrnl%3d15751430%26AN%3d35974569

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.