Jak zwiększyć spożycie warzyw przez dzieci? Oto kilka wskazówek!

Odkryj różne sposoby na zwiększenie spożycia warzyw przez dzieci bez utraty cierpliwości dzięki poniższym zaleceniom.
Jak zwiększyć spożycie warzyw przez dzieci? Oto kilka wskazówek!
Silvia Zaragoza

Napisane i zweryfikowane przez dietetyczka Silvia Zaragoza.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Każdy rodzic wychodzi z założenia, że jego dzieci nienawidzą warzyw, więc unikają konfliktów przy stole, nie oferując ich do posiłku. Ale jeśli nie spróbujesz, skąd będziesz wiedzieć, czy im nie smakują, biorąc pod uwagę, że nigdy ich nie próbowały? Z tego powodu pokażemy, jak zwiększyć spożycie warzyw przez dzieci tak, by tego nie zauważyły.

Nawet jeśli trudno jest podać dzieciom warzywa po raz pierwszy, ważne jest, aby rodzice byli cierpliwi i stosowali różne sposoby ich przyrządzania i prezentacji. Powinni nawet jeść je samemu, ponieważ maluchy uczą się przez naśladowanie, a rodzice są dla nich głównym wzorem.

Czy wiesz, że zmuszanie ich do jedzenia warzyw zwiększa stopień odrzucenia tych produktów? Albo że nagradzanie ich deserem generuje emocjonalną więź między tymi dwoma pokarmami?

Szczęśliwe dziecko z brokułami

Dlaczego tak ważne jest codzienne spożycie warzyw od najmłodszych lat?

Agencja Zdrowia Publicznego w Hiszpanii, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i inne stowarzyszenia żywieniowe zgadzają się, że warzywa są podstawą żywienia. Nie dostarczają prawie żadnych kalorii, ponieważ mają wysoką zawartość wody, witamin i minerałów.

Ponadto są bogate w błonnik, który jest bardzo sycący, co oznacza, że pomagają regulować apetyt i ograniczają spożycie niezdrowej żywności.

Ze względu na bogactwo wyżej wymienionych składników odżywczych warzywa zmniejszają ryzyko otyłości, raka jelita grubego oraz zaburzeń trawienia, takich jak zaparcia.

Ponadto zawarte w nich witaminy i minerały są przeciwutleniaczami, dzięki czemu chronią komórki i skórę przed stresem i uszkodzeniami spowodowanymi przez czynniki zewnętrzne, takie jak wirusy, bakterie i promieniowanie.

Jak zwiększyć spożycie warzyw przez dzieci?

Dziewczynka pomaga w kuchni.

Jak gotować warzywa?

Przede wszystkim upewnij się, że kawałki są równej wielkości. Dzięki temu będą miękkie po ugotowaniu. A jeśli użyjesz także ziół i przypraw, otrzymasz smaczny posiłek. Staraj się również nie mieszać kilku warzyw w tym samym naczyniu lub zbyt wielu kolorów (1-2 wystarczy).

Dobrą opcją jest zmieszanie ich z pokarmami, które już lubią Twoje dzieci, takimi jak makaron i ryż. Jeśli chodzi o techniki gotowania, stosuj na przemian pieczenie, gotowanie na parze, smażenie, miksowanie… Używaj ich jako drugorzędnych składników quiche lub omletów, jako część sosu lub nadzienia.

Czy próbowałeś kroić je w cienkie plasterki i opiekać z obu stron tak, jakby były frytkami ? W towarzystwie sosu jogurtowego, hummusu lub dowolnego pasztetu warzywnego są bardzo popularne.

Minikucharze na jeden dzień, czyli praktyczny sposób na spożywanie warzyw

Wykorzystaj zwiększone zainteresowanie dzieci gotowaniem, aby mogły decydować o tym, co jeść, przeglądając książki kucharskie dla dzieci i uczestnicząc w gotowaniu warzyw. W ten sposób zechcą je wypróbować, jak wykazały badania przeprowadzone w szkołach.

Czy kiedykolwiek myślałeś o tym, by poświęcić trochę czasu w tygodniu na gotowanie potraw z innego kraju ? Może to być dla nich sposób na poznanie światowej gastronomii. Możesz wybrać te, w których głównymi bohaterami są warzywa, takie jak kuchnia indyjska czy grecka lub poszukać przepisów wegetariańskich.

Tęcza na talerzu to sposób na łatwe zwiększenie spożycia warzyw

Polega to na doborze warzyw według koloru i przemienności w ciągu dnia i tygodnia. Twoje dzieci zjedzą je, nie zdając sobie z tego sprawy! Rób to przez cały co tydzień i na podstawie wybranych warzyw planuj swoje dania. Aby śledzić, jakie warzywa zostały zjedzone, narysuj tabelę i zaznacz je kółkiem.

Rodzinne gotowanie i planowanie zdrowego menu w celu zwiększenia spożycia warzyw.

Idź na targ warzywny lub uprawiaj rośliny w domu

Pomoże to dzieciom zrozumieć cały proces i drogę, jaką warzywa pokonują, aby dostać się na rynek lub do sklepu. Pomoże to również Twoim dzieciom poznać pochodzenie różnych warzyw i odkryć czynności potrzebne do ich wzrostu, takie jak sadzenie nasion i podlewanie.

Znaczenie zwiększenia spożycia warzyw

Jak widziałeś, zaangażowanie w planowanie i przygotowywanie posiłków jest kluczem do zwiększenia spożycia warzyw, ale co ważniejsze, dzieci muszą zobaczyć, jak jesz warzywa Ty i inni członkowie rodziny.

Co więcej, nie chodzi tylko o podawanie warzyw do posiłków głównych, ale także między posiłkami jako przekąskę. A jeśli Twoje dzieci wykazują jakiś opór, zaoferuj je co najmniej 15-20 razy i na różne sposoby.

Na koniec przypominamy, że przynajmniej jedna porcja powinna być spożywana na surowo, więc najlepszym rozwiązaniem jest użycie dobrego sosu vinaigrette jako dressingu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Agencia de Salud Pública de Cataluña. (2017) La alimentación saludable en la etapa escolar. 
  • Aitor Sánchez y Lucía Martínez. ¿Qué le doy de comer? Una guía para que los más pequeños coman de forma saludable. 2019. Ed. Paidós. 
  • Savoie-Roskos, M R; Wengreen, H; Durward, C (2016) Increasing fruit and vegetable intake among children and youth through Gardening-Based Interventions: A Systematic Review. J Acad Nutr Diet, 117(2): 240-50. 
  • Folkvord, F (2019) Systematically testing the effects of promotion techniques on children’s fruit and vegetables intake on the long term: a protocol study of a multicenter randomized controlled trial. BMC Public Health, 19(1): 1578. 
  • Osborne, C L; Forestell, C A (2012) Increasing children’s consumption of fruit and vegetables: does the type of exposure matter? Physiol Behav, 106(3): 362-8. 

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.