Masaż krocza: dowiedz się jak go wykonać poprawnie!

Masaż krocza podczas ciąży pomaga zapobiegać jego nacinaniu i krwawieniu. Tutaj powiemy Ci, jak to zrobić. Nie przegap!
Masaż krocza: dowiedz się jak go wykonać poprawnie!
Maria Elisa Lisotti Luppi

Napisane i zweryfikowane przez fizjoterapeutka Maria Elisa Lisotti Luppi.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Krocze lub dno miednicy odgrywa fundamentalną rolę podczas porodu i ważne jest, aby przygotować je w czasie ciąży. Masaż krocza to prosta technika, która poprawia elastyczność mięśni oraz zapobiega naderwaniom i nacięciu krocza.

Ta praktyka jest wysoce zalecana dla kobiet w pierwszej ciąży, aby pomóc im rozpoznać własne ciało. Wykazano jednak inne pozytywne korzyści dla matek, które miały już inne dzieci, a przeciwwskazań dla tego zabiegu jest bardzo niewiele.

Tutaj, w poniższym artykule, powiemy Ci, jak zastosować je w praktyce.

Rozpoznanie budowy dna miednicy

Zanim zaczniesz wykonywać masaż krocza, musisz zlokalizować i rozpoznać obszar, nad którym będziesz pracować. Możesz użyć lusterka, aby lepiej zwizualizować dno miednicy lub po prostu je poczuć, stając się świadomą wszystkich struktur, które się w nim znajdują.

Innym bardzo przydatnym sposobem rozpoznania krocza jest siedzenie na piłce lub poduszce do pilatesu. Upewnij się, że Twoje stopy stykają się z podłogą, a kolana są szeroko rozstawione.

Ustaw miednicę w pozycji neutralnej i poczuj, jak mięśnie stykają się z powierzchnią piłki. Jeśli poczujesz obiema rękami obszar poniżej pośladków, zobaczysz, że wygląda on jak romb utworzony przez kość kulszową po obu stronach, łono z przodu i kość ogonową z tyłu. Wszystko to jest dnem miednicy i tam będziesz wykonywała masaż krocza.

 

Instrukcje krok po kroku pozwalające wykonać masaż krocza podczas ciąży

Masaż krocza możesz wykonywać codziennie. Jednak aby był skuteczny, zalecamy wykonywanie go przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu.

Do masażu potrzebny będzie środek poślizgowy, którym mogą być olejki przyjazne dla dna miednicy (takie jak olej migdałowy) lub lubrykant na bazie wody. Jeśli chcesz, możesz pomóc sobie lusterkiem ułatwiającym rozpoznanie okolicy.

Oto instrukcje krok po kroku dotyczące masażu krocza.

1. Spróbuj wykonać masaż w intymnej i wygodnej przestrzeni

Kobieta w ciąży w wannie ze świecami.

Osoba wykonująca masaż powinna mieć krótkie paznokcie i odpowiednio zdezynfekowane dłonie.

Pozycja, którą przyjmiesz, będzie zależeć od Twojej wygody. Możesz leżeć na łóżku w pozycji półsiedzącej, z kilkoma poduszkami za plecami, aby się zrelaksować. Inną opcją jest usiąść na toalecie lub położyć się w wannie.

2. Rozpoznaj obszar, który ma być leczony

Gdy poczujesz się komfortowo, zacznij delikatnie eksplorować okolice krocza. Nałóż krem lub lubrykant na dłonie i dno miednicy, aby masaż nie powodował dyskomfortu. Jeśli wykonasz masaż samodzielnie, użyjesz kciuków. Jeśli to inna osoba wykonuje masaż, użyje swojego serdecznego i środkowego palca.

3. Zacznij od masaży

Na początek powinnaś włożyć palce do wejścia do pochwy, zaledwie kilka centymetrów (nie więcej niż 4). Delikatnie przesuń je na boki, jakby próbując powiększyć jej średnicę.

Następnie zrób to samo w górę, w kierunku cewki moczowej, ale bez przechodzenia do cewki moczowej. Jeśli jesteś w stanie to tolerować, uciskaj ten obszar przez około 3 do 4 minut.

Na koniec spróbuj powtórzyć to ćwiczenie na przeciwległym końcu, czyli w kierunku odbytu. Umieść palce pod kątem, w którym spotykają się wargi sromowe większe i mniejsze. Utrzymuj nacisk jeszcze przez około 4 minuty.

4. Daj swoim mięśniom czas na odpoczynek i bądź konsekwentna

Na początku możesz odczuwać ciepło lub dyskomfort, ale z czasem zauważysz, że obszar zacznie się rozluźniać. Zaczniesz także poznawać niektóre z nowych wrażeń, których prawdopodobnie doświadczysz w dniu porodu.

Nie musisz robić tego wszystkiego na raz; najlepiej szanować swój czas i czas swojego ciała. Jeśli w jakimkolwiek momencie poczujesz ból, przerwij masaż i spróbuj ponownie później.

 

Kobieta w ciąży siedzi w łóżku i masuje brzuch.

Środki ostrożności dotyczące masażu krocza w ciąży

Chociaż masaż krocza jest bezpieczną i prostą techniką, podczas jego wykonywania należy wziąć pod uwagę pewne środki ostrożności. Pierwszą kwestią jest niewykonywanie go przed 34. tygodniem ciąży w celu uniknięcia powikłań. Również przed jego rozpoczęciem porozmawiaj o tym z lekarzem.

Jeśli chodzi o technikę, ważne jest, aby robić to stopniowo. Najpierw zacznij od masaży zewnętrznych, a następnie kontynuuj masaże wewnętrzne, powoli i stopniowo zwiększając nacisk. Ważne jest, aby masować oba obszary, aby rozluźnić mięśnie dna miednicy. Pamiętaj, aby zastosować delikatny, ale mocny nacisk, aby zadziałał, nie powodując bólu.

Na koniec użyj odpowiedniej ilości lubrykantu, aby uniknąć urazów w tym obszarze i utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia każdego dnia. W ten sposób Twoje tkanki będą zdrowe i silne, aby stawić czoła nowemu etapowi, który wkrótce nadejdzie.

To może Cię zainteresować ...
Poduszka ciążowa: poznaj ich rodzaje i największe zalety
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Poduszka ciążowa: poznaj ich rodzaje i największe zalety

Poduszka ciążowa może być naprawdę dobrym wyborem podczas ciąży. Przeczytaj nasz artykuł i wybierz najlepszą jej wersję dla siebie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.