Dobre nawyki dotyczące uczenia się - poznaj ich kluczowe znaczenie

Wiele osób uważa, że efektywna nauka oznacza długie godziny spędzone nad książkami. Jednak kluczem do odniesienia sukcesu w tej dziedzinie są przede wszystkim wypracowane dobre nawyki dotyczące uczenia się. Innymi słowy, nie jest to kwestia długiej nauki, ale raczej nauki w bardziej inteligentny sposób.
Dobre nawyki dotyczące uczenia się - poznaj ich kluczowe znaczenie
Azucena Fernández

Napisane i zweryfikowane przez nauczycielka Azucena Fernández.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Aby uczyć się efektywnie, niezwykle ważne jest, aby uczniowie mieli dobre nawyki dotyczące uczenia się. Wraz z postępem dzieci na ich kolejnych poziomach edukacyjnych (szkoła podstawowa, liceum i uczelnia wyższa), staje się to coraz ważniejsze i wyraźniejsze.

Zwykle wystarczy jedna lub dwie godziny nauki dziennie, aby ukończyć szkołę średnią z dobrymi ocenami. Uczniowie muszą jednak wyrobić sobie dobre nawyki dotyczące nauki już w szkole podstawowej i średniej, zanim pójdą na studia.
Gdy rozpoczynają studia na uczelni wyższej, zazwyczaj jest już za późno, aby zacząć uczyć się efektywnie i inteligentnie. Wciąż jednak wiele osób uważa, że efektywna nauka oznacza długie godziny spędzone nad książkami.

Jednak kluczem do odniesienia sukcesu w tej dziedzinie są przede wszystkim wypracowane dobre nawyki dotyczące uczenia się. Innymi słowy, nie jest to kwestia długiej nauki, ale raczej nauki w bardziej inteligentny sposób.

Dobre nawyki dotyczące uczenia się zapewnią skuteczne wyniki w dziedzinie edukacji

Prawdą jest, że niektórzy uczniowie są w stanie przejść przez szkołę podstawową bez większego wysiłku. Jednak jest to zwykle wyjątek. Większość uczniów kończących szkołę podstawową z powodzeniem robi to rozwijając i stosując w praktyce skuteczne oraz dobre nawyki dotyczące uczenia się.

Badania nad pamięcią dostarczają szeregu ważnych zaleceń dotyczących najskuteczniejszych sposobów uczenia się. Jedną z najważniejszych rekomendacji dla uczniów jest samodzielne badanie i analizowanie, a nie tylko czytanie materiału ”.
– Robert Bjork i Nate Kornell, Psychonomic Bulletin and Review

Ale jest coś, o czym musimy pamiętać, zanim wymyślimy plan zaszczepienia dobrych nawyków uczenia się u uczniów. Efektywne i dobre nawyki dotyczące uczenia się zależą również od zrozumienia stylu nauki u każdego ucznia.

Te kluczowe informacje pozwalają nam pokierować uczniów w kierunku rozwoju tych nawyków, które doprowadzą ich do dobrych wyników na niwie edukacji.

Dobre nawyki dotyczące uczenia się

Zebraliśmy tutaj wszystkie dobre nawyki dotyczące uczenia się, które dobrzy uczniowie i studenci zwykle stosują w praktyce, aby osiągnąć sukces w edukacji. Ważne jest jednak, aby ciężko pracować nad rozwinięciem każdego z zaprezentowanych poniżej sposobów w praktyce.

Dziecko podczas nauki

Twoje stopnie pójdą w górę, zasób wiedzy wzrośnie, a zdolność przyswajania informacji poprawi się znacząco!

Nie próbuj uczyć się wszystkiego naraz

Uczniowie, którzy odnieśli sukces w nauce, mają tendencję do dzielenia zadań domowych i sesji uczenia się na krótkie sesje. Nie starają się przyswoić naraz wszystkich informacji, których potrzebują, aby się nauczyć podczas jednej lub dwóch sesji. Ważne jest ustalenie kilku regularnych i krótkich okresów nauki i robienie regularnych przerw.

Pamiętaj, aby zaplanować sobie czas przeznaczony na naukę

Ważne jest, aby zaplanować i ustalić konkretne pory dnia w ciągu tygodnia, aby poświęcić się nauce. Następnie pamiętaj o tym, aby trzymać się ustalonego harmonogramu. Uczniowie, którzy uczą się sporadycznie i kiedy mają na to ochotę, nie osiągają tych samych celów, co ci, którzy trzymają się ustalonej przez siebie rutyny.

Nawet studenci i uczniowie, którzy są na bieżąco ze swoim procesem edukacji, muszą stworzyć sobie tygodniowy program zajęć. Wyznaczenie okresu kilku dni w tygodniu na przejrzenie zdobytych informacji zagwarantuje lepsze wyniki w nauce.

Ważne jest, aby uczyć się o tej samej porze każdego dnia

Ważne jest nie tylko ustalenie konkretnych dni na naukę. Studenci i uczniowie muszą również stworzyć spójną codzienną rutynę nauki. Jeśli będziesz uczyć się o tej samej porze każdego dnia i tygodnia, nauka stanie się regularną częścią Twojego codziennego życia.

Dziecko odrabia lekcje

Gotowość i chęć psychiczna oraz emocjonalna będą poprawiać się z każdą sesją uczenia się. Jeśli jakieś nieoczekiwane zdarzenie oznacza, że dzieci i młodzież muszą dostosować harmonogram swojego dnia, to nie stanie się nic wielkiego. Ale ważne jest, aby jak najszybciej wrócić do normalnej rutyny.

Każda sesja uczenia się powinna mieć określony cel

Uczenie się bez jasnych celów nie jest skutecznym sposobem nauki. Ważne jest, aby wiedzieć, co chcesz osiągnąć podczas każdej sesji. Zanim uczniowie zasiądą do nauki, powinni ustalić sobie cel danej sesji, który będzie zgodny z ich ogólnym celem edukacyjnym.

Najtrudniejsze zadanie powinno zostać wykonane jako pierwsze

Najtrudniejsze zadania i tematy będą wymagały większego wysiłku i większej energii psychicznej. Dlatego też najlepiej usunąć je z listy jako pierwsze. Gdy uczniowie skończą naukę najtrudniejszego materiału lub wykonają najtrudniejsze zadanie, reszta będzie dla nich łatwiejsza.

Uczenie się: spraw, by rozpraszacze znikały w trakcie nauki

Rozproszenie uwagi podczas próby nauki powoduje, że uczniowie tracą tok myślenia. W rzeczywistości czynniki takie mogą nawet uniemożliwić uczniom całkowitą koncentrację. W rezultacie uczenie się staje się po prostu nieefektywne.

Dlatego też przed rozpoczęciem nauki uczniowie powinni poszukać miejsca, w którym nikt nie będzie im przeszkadzał ani nie będzie ich rozpraszał. Dla niektórych oznacza to ciszę panującą w bibliotece. Inni mogą z powodzeniem uczyć się w domu, nawet przy hałasie w tle.

W końcu wypracowanie dobrych nawyków uczenia się, takich jak te wymienione powyżej, doprowadzi do uzyskania znacznej poprawy wyników w nauce.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.