Jaką ilość mleka powinny pić dzieci w zależności od wieku?

Mleko jest jednym z najlepszych pokarmów w diecie dziecka. Ale jaką ilość mleka powinny pić dzieci w zależności od wieku, aby zapewnić sobie prawidłowy rozwój?
Jaką ilość mleka powinny pić dzieci w zależności od wieku?

Ostatnia aktualizacja: 09 września, 2021

Jedną z najczęstszych wątpliwości dotyczących żywienia dzieci jest to, jaką ilość mleka powinny one pić w zależności od swego wieku. Jest to jeden z najbardziej kompletnych pokarmów dla niemowląt, ale ważne jest, aby podawać go w optymalnych dawkach tak, aby spełnić wymagania żywieniowe.

Doświadczanie deficytu składników odżywczych może mieć negatywny wpływ na rozwój i wzrost maluchów. I odwrotnie, ustanowienie hiperkalorycznego schematu żywienia może prowadzić do rozwoju nadwagi, co nie jest wskazane dla zdrowia w perspektywie średnioterminowej.

Zalecana ilość mleka w zależności od wieku dziecka

W ciągu pierwszych 3 lat życia dzieci powinny spożywać około pół litra mleka dziennie. W ten sposób zaspokoją swoje zapotrzebowanie na wapń, które wynosi około 800 miligramów dziennie. Ważne jest, aby pamiętać, że ten minerał jest niezbędny do utrzymania dobrego zdrowia kości, zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie Nutrients.

Od 3 roku życia dzieci powinny spożywać co najmniej kilka porcji produktów mlecznych dziennie. Można to robić na przemian z mlekiem i jogurtem, a także serem. Do tej grupy można nawet zaliczyć inne fermentowane produkty spożywcze, takie jak kefir. Dostarczają one sporej ilości probiotyków, żywych bakterii, które są korzystne dla zdrowia jelit.

Należy podawać dzieciom mleko pełne

Zasadniczo mleko, które należy podawać dzieciom (a także dorosłym) powinno być mlekiem pełnym. Jeśli usunie się tłuszcz z pożywienia, traci się dużą ilość niezbędnych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A i D. Ponadto wiele produktów mlecznych dostępnych na rynku jest wzbogaconych w witaminę D, co zwiększa ich gęstość odżywczą.

Dziecko pijące mleko

Tłuszcz mleczny, mimo tego, że należy do grupy nasyconych, uważany jest za zdrowy. Dzieje się tak, ponieważ ma on odpowiednią konfigurację cis na poziomie molekularnym. Tylko kwasy tłuszczowe trans są szkodliwe dla zdrowia, jak pokazują badania, które ukazały się w czasopiśmie Diabetes & Metabolic Syndrome.

Rozwiązania optymalne w przypadku występowania alergii i nietolerancji laktozy

Jeśli dziecko ma alergię na białka mleka krowiego , najlepszą alternatywą jest karmienie piersią, jeśli tylko jest to możliwe. Ponadto istnieje szereg specjalnych hydrolizowanych mlek dla tego typu dzieci. Tutaj białka mleka są rozbijane, co zapobiega ich uszkodzeniu przez nadwrażliwy organizm.

W każdym razie należy pamiętać, że alergia na białka mleka krowiego prawdopodobnie ustąpi samoistnie z biegiem lat. Inaczej jest w przypadku nietolerancji laktozy.

W tej sytuacji, to cukier zawarty w mleku – laktoza – powoduje dyskomfort. Ten stan powoduje problemy żołądkowe i biegunkę. W efekcie nietolerowane jest mleko, ale już nie produkty mleczne, takie jak jogurt, ponieważ zawierają one mniej laktozy. 

Oferowanie różnych alternatywnych produktów mlecznych bez laktozy może być skutecznym rozwiązaniem tego problemu.

Należy uważać na ilość mleka pełnego podawanego dzieciom

Chociaż jest to korzystny pokarm, należy pamiętać, że mleko pełne jest napojem o wysokiej dawce energii. Jeśli dzieci spożywają go w nadmiarze, może to wywołać efekt hiperkaloryczny mogący doprowadzić do przyrostu masy ciała.

Dzieci pijące mleko

Każda sytuacja związana z nadwagą lub otyłością stanowi ryzyko dla dzieci, dlatego tak ważne jest, aby dostosować spożycie mleka do ich dziennego zapotrzebowania energetycznego. Z tego powodu nie należy przekraczać ilości dziennego spożycia, o którym wspomnieliśmy powyżej.

Dlatego ważne jest także, aby wziąć pod uwagę ilość mleka, jaką powinny pić dzieci w zależności od swego wieku.

Mleko dla dzieci to zdrowy produkt spożywczy

Jak już zdążyliście się przekonać, spożywanie pełnego mleka jest korzystne dla dzieci. Około 500 ml mleka dziennie byłoby optymalne w pierwszych etapach życia. Dodatkowo możemy uzupełnić dietę o kilka porcji produktów mlecznych dziennie. Spożycie mleka może jednak wzrosnąć u dorosłych w związku z uprawianiem sportu lub zwiększonymi potrzebami.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku spożywania mleka zawsze najlepiej wybierać jego pełną odmianę. Gęstość odżywcza tego produktu jest wyższa, podobnie jak jego wartość energetyczna. Posiada ono więcej witamin niż mleko odtłuszczone lub częściowo odtłuszczone.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy w ten sposób Twoje wątpliwości dotyczące ilości mleka, jakie powinny pić dzieci w zależności od swego wieku.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.