5 imion dla chłopców odwołujących się do postaci historycznych

Są aktualne, tradycyjne i intensywne. Te przykłady imion dla chłopców odwołujących się do postaci historycznych przetrwały próbę czasu.
5 imion dla chłopców odwołujących się do postaci historycznych
Samanta Ruiz

Napisane i zweryfikowane przez nauczyciel Samanta Ruiz.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Po uczuciu radości z tego, że się spodziewasz dziecka, czeka Cię wiele zadań, którymi trzeba się zająć. Wśród nich jednym z najważniejszych jest wybór imienia dla swojego nowego potomka. Dziś proponujemy zapoznać się z tą interesującą listą obejmującą 5 imion dla chłopców odwołujących się do postaci historycznych, które nigdy nie wychodzą z mody.

Te osoby zmieniły historię ludzkości, a ich imię zmieni życie Twojego dziecka na zawsze. Poznaj te imiona i ich specjalne znaczenie.

5 imion dla chłopców odwołujących się do postaci historycznych

Kobieta w ciąży patrząca na USG.

1. Aleksander, człowiek opiekuńczy

Złożone z greckich słów aléxein, co oznacza „bronić, chronić” i andrós, co oznacza „mężczyzna”, imię Aleksander oznacza „człowieka, który broni lub chroni”. Jego łacińska wersja to Alejandro, a po angielsku będzie to Alexander. Dwie postacie historyczne, które nosiły to szlachetne imię, to:

  • Aleksander Wielki, król Macedonii, która była największym imperium III wieku p.n.e., rozciągającym się od Grecji po Egipt i Persję.
  • Alexander Fleming, szkocki lekarz, który w 1928 r. odkrył penicylinę. Ten antybiotyk uratował miliony istnień ludzkich na całym świecie.

„Wszelkie posiadanie, które zdobędziemy naszym mieczem, nie może być pewne ani trwałe, ale miłość zdobyta przez dobroć i umiar jest pewna i trwała”.

Aleksander Wielki

2. Wilhelm, zdobywca ziemi i powietrza

Pochodzące od starego germańskiego imienia Willahelm, mogło oznaczać „wytrwały obrońca” lub „chroniony przez Boga”. W języku angielskim brzmi ono William, a jego warianty to Guillermo po hiszpańsku, Guillaume po francusku, Guglielmo po włosku i Guilherme po portugalsku. Postacie historyczne noszące to imię to m.in.:

  • Wilhelm I zwany „Zdobywcą”, pierwszy normański król Anglii.
  • Włoski inżynier Guglielmo Marconi, który otrzymał w 1909 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za badania nad falami elektromagnetycznymi, fundamentalnymi dla rozwoju komunikacji zdalnej.

3. Józef, jedno z najlepszych imion dla chłopców opartych o postacie historyczne

To imię wywodzi się z języka hebrajskiego, pierwotnie brzmiało ono Yôsef, co oznacza “dodawać” i ma związek z poczęciem. Istnieje wiele postaci historycznych o tym imieniu, takich jak:

  • Święty Józef, ojciec Jezusa i patron wszystkich pracowników.
  • José Martí, kubański poeta i polityk. Dodatkowo był prekursorem modernizmu i bojownikiem o niepodległość swojego kraju.

4. Michał, wieczny w swoich dziełach

Pochodzi od hebrajskiego słowa mija’el, które oznacza „Kto jest taki jak on?”. Jego odpowiedniki to Miguel po łacinie i Michael po angielsku. To imię biblijne, ponieważ archanioł Michał jest wodzem wojsk Boga, które pokonały zbuntowanych aniołów w bitwie opisanej w Apokalipsie:

„I wybuchła walka w niebie: Michał i aniołowie jego stoczyli bój ze smokiem. I walczył smok i aniołowie jego, lecz nie przemógł i nie było już dla nich miejsca w niebie. I zrzucony został ogromny smok, wąż starodawny, zwany diabłem i szatanem, który zwodzi cały świat; zrzucony został na ziemię, zrzuceni też zostali z nim jego aniołowie.”

-Objawienie Jana 12,7-9

Bardziej znane osoby o tym imieniu to:

  • Miguel de Cervantes Saavedra, hiszpański pisarz, autor jednego z najważniejszych dzieł literatury latynoskiej: El Ingenioso Hidalgo Don Quijote de la Mancha, czyli po polsku Don Kichot.
  • Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni, włoski architekt, malarz i rzeźbiarz, twórca niezwykle pięknych dzieł m.in. rzeźby Piety, Dawida i malowideł na suficie Kaplicy Sykstyńskiej.
Kobieta w ciąży wybierająca imiona dla dzieci.

5. Tomasz, przykład jednego z tradycyjnych i jednocześnie nowoczesnych imion dla chłopców

Tomasz to jedno z historycznych imion dla chłopców, które jest popularne od wielu lat. Wywodzi się z języka aramejskiego i oznacza „bliźniak”. Pokażemy Ci dwie wybitne postacie o tym imieniu:

  • Św. Tomasz z Akwinu, zakonnik, teolog i filozof, patron uniwersytetów i doktor Kościoła katolickiego. Był także jednym z pierwszych, którzy powiązali filozofię z teologią, zwłaszcza z naukami klasyków, takich jak Arystoteles i Platon.
  • Thomas Alva Edison, amerykański naukowiec. Wynalazł kamerę filmową, gramofon i żarówkę.

Imiona postaci historycznych dla dzieci to prezent na całe życie

Wybór tego, co sprezentujesz swojemu dziecku w ramach imienia, nie jest łatwy, ale mamy nadzieję, że nasze sugestie pomogą Ci znaleźć to właściwe.

Dodatkowo możesz wybrać imiona zaczynające się na określoną literę, które mają związek z literaturą, imiona o określonym pochodzeniu geograficznym lub jedno z tych imion postaci historycznych, które są silne i mają wielkie osobowości.

Na koniec uważnie przeczytaj nasze sugestie, podziel się nimi ze swoim partnerem, a jeśli masz też inne dzieci, poproś je o udział w tym przedsięwzięciu, aby cała rodzina miała coś do powiedzenia w tej kwestii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.