5 imion dla chłopców odwołujących się do postaci historycznych

Są aktualne, tradycyjne i intensywne. Te przykłady imion dla chłopców odwołujących się do postaci historycznych przetrwały próbę czasu.
5 imion dla chłopców odwołujących się do postaci historycznych
Samanta Ruiz

Napisane i zweryfikowane przez nauczyciel Samanta Ruiz.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Po uczuciu radości z tego, że się spodziewasz dziecka, czeka Cię wiele zadań, którymi trzeba się zająć. Wśród nich jednym z najważniejszych jest wybór imienia dla swojego nowego potomka. Dziś proponujemy zapoznać się z tą interesującą listą obejmującą 5 imion dla chłopców odwołujących się do postaci historycznych, które nigdy nie wychodzą z mody.

Te osoby zmieniły historię ludzkości, a ich imię zmieni życie Twojego dziecka na zawsze. Poznaj te imiona i ich specjalne znaczenie.

5 imion dla chłopców odwołujących się do postaci historycznych

Kobieta w ciąży patrząca na USG.

1. Aleksander, człowiek opiekuńczy

Złożone z greckich słów aléxein, co oznacza „bronić, chronić” i andrós, co oznacza „mężczyzna”, imię Aleksander oznacza „człowieka, który broni lub chroni”. Jego łacińska wersja to Alejandro, a po angielsku będzie to Alexander. Dwie postacie historyczne, które nosiły to szlachetne imię, to:

  • Aleksander Wielki, król Macedonii, która była największym imperium III wieku p.n.e., rozciągającym się od Grecji po Egipt i Persję.
  • Alexander Fleming, szkocki lekarz, który w 1928 r. odkrył penicylinę. Ten antybiotyk uratował miliony istnień ludzkich na całym świecie.

„Wszelkie posiadanie, które zdobędziemy naszym mieczem, nie może być pewne ani trwałe, ale miłość zdobyta przez dobroć i umiar jest pewna i trwała”.

Aleksander Wielki

2. Wilhelm, zdobywca ziemi i powietrza

Pochodzące od starego germańskiego imienia Willahelm, mogło oznaczać „wytrwały obrońca” lub „chroniony przez Boga”. W języku angielskim brzmi ono William, a jego warianty to Guillermo po hiszpańsku, Guillaume po francusku, Guglielmo po włosku i Guilherme po portugalsku. Postacie historyczne noszące to imię to m.in.:

  • Wilhelm I zwany „Zdobywcą”, pierwszy normański król Anglii.
  • Włoski inżynier Guglielmo Marconi, który otrzymał w 1909 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za badania nad falami elektromagnetycznymi, fundamentalnymi dla rozwoju komunikacji zdalnej.

3. Józef, jedno z najlepszych imion dla chłopców opartych o postacie historyczne

To imię wywodzi się z języka hebrajskiego, pierwotnie brzmiało ono Yôsef, co oznacza “dodawać” i ma związek z poczęciem. Istnieje wiele postaci historycznych o tym imieniu, takich jak:

  • Święty Józef, ojciec Jezusa i patron wszystkich pracowników.
  • José Martí, kubański poeta i polityk. Dodatkowo był prekursorem modernizmu i bojownikiem o niepodległość swojego kraju.

4. Michał, wieczny w swoich dziełach

Pochodzi od hebrajskiego słowa mija’el, które oznacza „Kto jest taki jak on?”. Jego odpowiedniki to Miguel po łacinie i Michael po angielsku. To imię biblijne, ponieważ archanioł Michał jest wodzem wojsk Boga, które pokonały zbuntowanych aniołów w bitwie opisanej w Apokalipsie:

„I wybuchła walka w niebie: Michał i aniołowie jego stoczyli bój ze smokiem. I walczył smok i aniołowie jego, lecz nie przemógł i nie było już dla nich miejsca w niebie. I zrzucony został ogromny smok, wąż starodawny, zwany diabłem i szatanem, który zwodzi cały świat; zrzucony został na ziemię, zrzuceni też zostali z nim jego aniołowie.”

-Objawienie Jana 12,7-9

Bardziej znane osoby o tym imieniu to:

  • Miguel de Cervantes Saavedra, hiszpański pisarz, autor jednego z najważniejszych dzieł literatury latynoskiej: El Ingenioso Hidalgo Don Quijote de la Mancha, czyli po polsku Don Kichot.
  • Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni, włoski architekt, malarz i rzeźbiarz, twórca niezwykle pięknych dzieł m.in. rzeźby Piety, Dawida i malowideł na suficie Kaplicy Sykstyńskiej.
Kobieta w ciąży wybierająca imiona dla dzieci.

5. Tomasz, przykład jednego z tradycyjnych i jednocześnie nowoczesnych imion dla chłopców

Tomasz to jedno z historycznych imion dla chłopców, które jest popularne od wielu lat. Wywodzi się z języka aramejskiego i oznacza „bliźniak”. Pokażemy Ci dwie wybitne postacie o tym imieniu:

  • Św. Tomasz z Akwinu, zakonnik, teolog i filozof, patron uniwersytetów i doktor Kościoła katolickiego. Był także jednym z pierwszych, którzy powiązali filozofię z teologią, zwłaszcza z naukami klasyków, takich jak Arystoteles i Platon.
  • Thomas Alva Edison, amerykański naukowiec. Wynalazł kamerę filmową, gramofon i żarówkę.

Imiona postaci historycznych dla dzieci to prezent na całe życie

Wybór tego, co sprezentujesz swojemu dziecku w ramach imienia, nie jest łatwy, ale mamy nadzieję, że nasze sugestie pomogą Ci znaleźć to właściwe.

Dodatkowo możesz wybrać imiona zaczynające się na określoną literę, które mają związek z literaturą, imiona o określonym pochodzeniu geograficznym lub jedno z tych imion postaci historycznych, które są silne i mają wielkie osobowości.

Na koniec uważnie przeczytaj nasze sugestie, podziel się nimi ze swoim partnerem, a jeśli masz też inne dzieci, poproś je o udział w tym przedsięwzięciu, aby cała rodzina miała coś do powiedzenia w tej kwestii.

To może Cię zainteresować ...
22 imiona dla chłopców, które zaczynają się na literę A
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
22 imiona dla chłopców, które zaczynają się na literę A

Jeśli masz słabość do pierwszej litery alfabetu, mamy dziś dla Ciebie aż 22 imiona dla chłopców, które zaczynają się na literę A. Które To Twoje ul...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.