Karmienie wcześniaków: poznaj podstawowe metody i wskazówki

Czy masz dziecko urodzone wcześniej? Jeśli tak jest, będziesz zainteresowana, jak wygląda karmienie wcześniaków. Damy Ci kilka wskazówek.
Karmienie wcześniaków: poznaj podstawowe metody i wskazówki

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2021

Prawidłowe karmienie wcześniaków jest niezwykle ważną kwestią. W ten sposób upewnisz się, że prawidłowo się rozwijają i zapobiegniesz chorobom, które mogą zagrażać ich życiu. Dlatego należy pamiętać, że wcześniaki są dość delikatne, a ich narządy wciąż się rozwijają. Dlatego dzisiaj porozmawiamy o ich prawidłowym odżywianiu.

Przeczytaj nasz artykuł, jeśli chcesz poznać kilka wskazówek dotyczących karmienia wcześniaków. Opierając się na najnowszych postępach i postępując zgodnie ze wskazówkami, które Ci damy, zwiększysz szanse na zapobieganie możliwym skutkom ubocznym w przyszłości.

Karmienie wcześniaków: mleko matki to najlepsza opcja

Najlepszym pokarmem dla wcześniaków jest mleko matki. Według badań opublikowanych w Journal of Perinatal & Neonatal Nursing, zachowania wcześniaków i mleka matki dostosowują się do siebie, aby uzyskać prawidłowe i funkcjonalne karmienie piersią.

W rzeczywistości ten płyn jest w stanie zaspokoić specjalne potrzeby niemowląt. Wynika to z wysokiego stężenia białek i minerałów.

Wcześniak w inkubatorze.

Ponadto należy pamiętać, że białka mleka matki mają wysoką wartość biologiczną. To właśnie sprawia, że mleko matki jest najlepszym pokarmem dla wcześniaków, ponieważ dzięki tym składnikom odżywczym tkanki dziecka rozwijają się bez szkody dla układu wydalniczego lub wątroby.

Wcześniaki i suplementy

Chociaż mleko matki dostosowuje się do potrzeb wcześniaków, czasami potrzebują one również suplementów w celu uzupełnienia diety. Szczególnie w tych przypadkach, gdy wcześniaki mają niską masę ciała, ważne jest dostarczanie im witaminy D.

Według badania przeprowadzonego przez Pediatric Pulmonology, suplementacja 800 jednostek witaminy D dziennie zmniejsza liczbę poważnych powikłań u wcześniaków. W efekcie zwiększa się przeżywalność i prawidłowy rozwój.

Formuła dla niemowląt

Jak wspomnieliśmy wcześniej, mleko matki jest najlepszą opcją do karmienia wcześniaków. Czasami jednak nie ma możliwości uzyskania tego produktu. W takich przypadkach możesz użyć mleka modyfikowanego, pamiętając, że nie wszystkie z nich są odpowiednie dla takich dzieci.

Bardzo ważne jest, aby wybrać formułę wzbogaconą niezbędnymi składnikami odżywczymi, białkami i lekkostrawnymi tłuszczami. Jeśli tego nie zrobisz, dzieci mogą mieć problemy z wchłanianiem, które mogą wpływać na ich późniejszą dietę.

Mimo, że na rynku dostępne są specjalne produkty dla wcześniaków, najlepszą opcją jest udanie się do banku mleka i znalezienie dla nich naturalnego pożywienia. Dzięki temu upewnisz się, że rozwijają się prawidłowo, bez ryzyka zachorowania na niektóre choroby.

Ponadto powinnaś kontynuować karmienie piersią po wprowadzeniu do diety malucha pokarmów stałych. Większość ekspertów zaleca mleko matki aż do pierwszego roku życia. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko rozwoju chorób przewlekłych lub autoimmunologicznych.

Co więcej, trzeba być jeszcze bardziej ostrożnym przy wprowadzaniu pokarmów stałych wcześniakom. Dzieje się tak, ponieważ ich układ pokarmowy może nie być jeszcze w pełni rozwinięty. Dobrym pomysłem byłoby posiekanie jedzenia na bardzo małe kawałki, aby sprawdzić, jak dzieci je tolerują.

Wcześniakiem.

Karmienie wcześniaków, kluczowy element dla ich przetrwania

Dzieci mogą urodzić się wcześniej z wielu różnych powodów. Nawet toksyczne nawyki matki lub problemy z właściwą dietą mogą spowodować przedwczesny poród. Bez względu na przyczynę ważne jest, aby odpowiednio je karmić, aby pomóc im prawidłowo się rozwijać.

Mleko matki ma zdolność dostosowywania się do potrzeb wcześniaków. Dlatego jest uważane za najlepszy dla nich pokarm. Pamiętaj, że specjaliści zalecają jego stosowanie do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.

Czasami jednak uzyskanie tego produktu może być trudne. W takich przypadkach będziesz musiała wybrać najlepszą mieszankę dla niemowląt, zwracając uwagę na jej wartości odżywcze. Pamiętaj, aby poprosić o pomoc specjalistę i postępować zgodnie z jego radą, ponieważ Twoje dziecko może nawet potrzebować innych suplementów diety.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gerhardsson E, Rosenblad A, Mattsson E, Funkquist EL. Mothers’ Adaptation to a Late Preterm Infant When Breastfeeding. J Perinat Neonatal Nurs. 2020 Jan/Mar;34(1):88-95. doi: 10.1097/JPN.0000000000000463. PMID: 31996649. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31996649/
  • Al-Beltagi M, Rowiesha M, Elmashad A, Elrifaey SM, Elhorany H, Koura HG. Vitamin D status in preterm neonates and the effects of its supplementation on respiratory distress syndrome. Pediatr Pulmonol. 2020 Jan;55(1):108-115. doi: 10.1002/ppul.24552. Epub 2019 Dec 9. PMID: 31815370. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31815370/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.