Intymność i prawo do niej w małżeństwie

Po urodzeniu dziecka ważne jest, aby nie tracić swojej intymności w związku małżeńskim. W tym artykule opowiemy Ci wszystko, co powinieneś na ten temat wiedzieć.
Intymność i prawo do niej w małżeństwie
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Intymność to szeroka i dosyć z pozoru abstrakcyjna koncepcja. To nie jest pojęcie prezentujące coś namacalnego. Intymności nie można zobaczyć ani też dotknąć. Niemniej jednak na pewno poczujesz ten moment, w którym ją utracisz. Omówimy sobie zatem dzisiaj nieco bliżej, dlaczego intymność w małżeństwie jest tak ważna dla każdej pary.

Po narodzinach dziecka naprawdę ważną jest, aby nie utracić swojej intymności w związku małżeńskim. W naszym dzisiejszym artykule opowiemy Ci wszystko, co powinieneś na ten temat wiedzieć. Zapraszamy do lektury!

Czym w ogóle jest intymność w małżeństwie?

Intymność ma kilka różnych definicji. Dla osób indywidualnych pojęcie to dotyczy głębszych problemów i uczuć ludzkich. Z punktu widzenia społecznego odnosi się do bliskich relacji z innymi ludźmi.

Ponadto, zgodnie z Trójkątną teorią miłości (oryg. Triangular theory of love) opracowaną przez Roberta Sternberga, posiadanie związku i chęć wspólnego spędzania czasu jest niezbędnym elementem życia dla każdej z par.

Intymność w małżeństwie: osoba, para, rodzina

Intymność ma różne aspekty. W każdym okresie naszego życia stają się one coraz ważniejsze. Jako nastolatki zaczynacie myśleć o sobie jako o osobach indywidualnych i wyjątkowych.

W tej chwili nasza osobista intymność jest naszą najcenniejszą wartością. Następnie zaczynasz odkrywać i decydować, co lubisz, co Cię określa i kim jesteś. Poświęcasz cały swój czas i energię samemu sobie.

Udany związek

Gdy dorastasz i zaczynasz tworzysz pierwsze relacje o charakterze romantycznym, indywidualność schodzi na drugi plan. Wtedy cała Twoja uwaga skupia się na na partnerze i związku. Inwestujesz cały swój czas i wysiłek we wspólne rozwijanie intymności i łączącej Was więzi.

I na koniec, kiedy w Waszym życiu pojawiają się dzieci, zwykle skupiasz swój czas i uwagę na opiece nad swoimi pociechami. Twoje myśli i działania zaczynają skupiać się prawie wyłącznie na Twojej rodzinie. Potem zaczynasz stopniowo tracić swoją poprzednią rolę. W przypadku mężczyzn jest to rola partnera i męża, a u kobiet to żona i partnerka. Stajecie się po prostu ojcem i matką.

Po co chronić intymność w małżeństwie?

Pomimo tego, że inni ludzie mogą próbować przekonać świat, że są idealnymi i oddanymi mężami i ojcami czy też żonami i matkami, nie zakładaj z góry, że to wszystko jest całkowicie zgodne prawdą. Praktycznie bowiem nigdy nie jest.

Utrata części siebie, poświęcenie coraz większej uwagi opiece nad rodziną sprawi, że poczujesz się sfrustrowany. Wcześniej czy później zaczniesz odczuwać także bliżej niesprecyzowaną urazę wobec całego świata.

W rzeczywistości możesz nawet nieświadomie zacząć obwiniać partnera lub dzieci za utratę swojej tożsamości. Dlatego właśnie spróbujmy odwrócić ten proces i odbudować swoją indywidualność.

Zadbaj o swojego partnera

Kiedy masz już dziecko, dynamika i rutyna w domu zmieniają się całkowicie. Twoje harmonogramy i plany muszą dostosować się do Twojej nowej sytuacji, którą tak naprawdę definiuje nowy członek rodziny. Dlatego też możesz zacząć tracić część swojej intymności w małżeństwie.

Dodatkowo czas spędzony po pracy na relaksie lub spędzaniu czasu jako para został teraz zajęty przez kąpiele, karmienie, uspokajanie napadów złości, pranie, usypianie i inne tego typu zajęcia.

Szczęśliwa rodzina

Dlatego może to prowadzić do braku wzajemnej komunikacji i dialogu, ponieważ nie ma na to po prostu czasu. W rzeczywistości może to spowodować, że wszelkiego rodzaju konflikty pozostaną nierozwiązane. Będą z tego powodu stopniowo narastać, prowadząc do rozwoju uczucia gniewu i urazy.

Ta sytuacja może również naprawdę zaszkodzić Twojemu życiu seksualnemu, które z czasem zaczyna tracić priorytet.

Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Obie osoby w związku muszą wykazywać taki sam poziom zainteresowania i wkładać w jego utrzymanie podobny wysiłek. Ważne jest jednak to, aby oboje partnerzy byli tak samo zdeterminowani i inwestowali czas w swój związek.

Intymność to chwile spędzane tylko razem. Upewnij się, że czas, jaki dla siebie przeznaczanie, jest naprawdę beztroski! Spędź czas śmiejąc się, rozmawiając o swoich uczuciach i dowiadując się więcej o swoim partnerze.

Dodaj miłość do swojej codziennej rutyny. Rzeczy tak proste jak pocałunek, gdy wychodzisz z domu każdego dnia lub spędzanie po pół godziny każdego wieczoru wspólnie, może zapewnić Wam naprawdę miłą odmianę od szarej codzienności.

Zachęcamy Was do komunikacji i dzielenia się uczuciami. Porozmawiajcie o tym, przez co przechodzicie.

Zadbaj o siebie

Ostatnim krokiem w zapewnieniu sobie odpowiedniego poziomu intymności w małżeństwie jest odzyskanie swojej własnej indywidualności, która była dla Ciebie tak ważna w wieku nastoletnim. Pamiętaj, aby cenić to, kim jesteś jako osoba. A także swoją rolę jako kogoś zupełnie nietuzinkowego. Jak możesz to zrobić? Oto kilka ważnych aspektów do rozważenia:

  • Twoje ciało jest Twoją świątynią. Zatem uprawiaj ćwiczenia fizyczne tak często, jak tylko będziesz w stanie. Pomoże Ci to zachować formę i zrelaksować się, a także zapewni Ci ujście wszelkich negatywnych emocji.
  • Bądź dumny ze swojego wyglądu. Dbanie o siebie jest ważne. Dbanie o ubrania, fryzurę, makijaż i tak dalej. Oczywiście, że wszystkie te aspekty mają istotny wpływ na Twoją samoocenę. Ale aby być najlepszą wersją samego siebie, ważne jest, aby o siebie zadbać!
  • Doceń swoje cele i hobby. Nie zapomnij o swoich osobistych ambicjach i drobiazgach, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy. Zawsze znajdź czas, aby zrobić coś, co sprawia Ci przyjemność.
  • Spotykaj się ze znajomymi. Przyjaciele widzą Cię jako kogoś szczególnego i kochają Cię za to, kim jesteś. Ponadto są bardzo pomocni i stanowią świetne lustro przypominające im o tym, kim jesteś.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.