Twój brzuch podczas ciąży: co musisz wiedzieć na jego temat?

Twój brzuch w czasie ciąży przejdzie wiele zmian. Aby pomóc Ci się do nich przygotować, odpowiemy na kilka typowych pytań.
Twój brzuch podczas ciąży: co musisz wiedzieć na jego temat?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kiedy kobiety zachodzą w ciążę, to normalne, że ich ciała się zmieniają. Twój rosnący brzuch w ciąży oznajmi reszcie świata, że jesteś w stanie błogosławionym, bez konieczności wypowiadania ani słowa. Kształt Twojego brzucha może zależeć od tego, czy masz już dzieci, a także Twojego wzrostu i wagi. W dzisiejszym artykule opowiemy Ci wszystko o tym, jak zmienia się brzuch w ciąży.

Wszystkie te czynniki wpłyną na wzrost Twojego brzucha. Poza tym prawie zawsze zauważysz zmianę bez ubrania. I Twój partner zauważy to wcześniej, zanim zrobi to ktokolwiek inny.

Aby upewnić się, że odpowiemy na wszystko, co musisz wiedzieć, podzielimy się wszystkim, co warto wiedzieć o Twoim brzuchu w czasie ciąży. Te informacje pomogą Ci lepiej zrozumieć proces wzrostu Twojego cennego brzuszka.

Kobieta uśmiechająca się do swojej ciężarnej przyjaciółki.

Kiedy zacznę zauważać swój brzuch w ciąży?

Twój brzuch będzie szczególnie widoczny od piątego miesiąca ciąży. Wtedy dno macicy osiąga poziom pępka. Prawda jest jednak taka, że w dużej mierze będzie to zależeć od matki. Możesz zauważyć swój brzuch w ciąży prędzej czy później, w zależności od następujących czynników:

  • Twój wiek: im jesteś starsza, tym bardziej rozdęty będzie Twój brzuch. Dlatego pokaże się wcześniej.
  • Liczba poprzednich ciąż: jeśli miałaś już wcześniej dzieci, mięśnie poprzeczne ścian brzucha (te, które przechodzą od żeber do linea alba) są podatniejsze na rozciąganie. W rezultacie brzuch w ciąży pokaże się wcześniej.
  • Rodzaj miednicy: jeśli masz wąską miednicę, Twój brzuch w ciąży może pojawić się wcześniej.
  • Twoja waga: jeśli miałaś kilka dodatkowych kilogramów przed zajściem w ciążę, Twój brzuch będzie dłużej niewidoczny. To dlatego, że dodatkowe kilogramy początkowo ukrywają ciążę.

Co oznacza kształt mojego brzucha w ciąży?

Twój brzuch może przybierać różne kształty w czasie ciąży:

  • Wypukły.
  • Obniżony.
  • Wysoka.
  • Spłaszczony na boki.

Kształt Twojego brzucha w czasie ciąży nie ma większego znaczenia. Ma to po prostu związek z typem ciała i pozycją dziecka. Niektóre kobiety będą miały ten sam kształt brzucha w każdej ciąży, podczas gdy i innych będzie się on różnić u każdego dziecka.

Co dzieje się z moim pępkiem podczas ciąży?

Twój pępek zmieni się w czasie ciąży. Czasami trochę wyskoczy, podczas gdy w innych przypadkach zapadnie się i będzie leżał płasko.

Ponadto, jeśli Twój zaczyna wyskakiwać i nie podoba Ci się, jak wygląda, możesz naciągnąć na niego pasek. Jednak pępek może wtedy boleć, więc nie zawsze jest to możliwe. Zakrycie go paskiem może pomóc lub pogorszyć sytuację, więc zrób to, co jest dla Ciebie najlepsze.

Czy dostanę rozstępów?

Prawie każda z nas może dostać rozstępów. Niektóre kobiety odkryją, że ich skóra jest po prostu bardziej podatna na rozstępy.

Zadaj sobie pytanie: czy w okresie dojrzewania pojawiły się rozstępy? Bardziej prawdopodobne jest wystąpienie rozstępów, jeśli szybko przybierasz na wadze, miałeś wcześniej rozstępy, jeśli mieli je członkowie Twojej rodziny i jeśli źle się odżywiasz.

Kiedy będę musiała kupić ubrania ciążowe?

Ubrania ciążowe to kolejna rzecz, która będzie zależeć od wielu czynników. Na przykład, jeśli nosisz już bardziej workowate ubrania i nie przeszkadza ci, że stają się nieco ciaśniejsze, możesz chodzić w nich dłużej bez konieczności kupowania ubrań ciążowych.

Kobieta w ciąży uśmiecha się do swojego brzucha.

Istnieje również kilka dodatkowych rzeczy, które możesz kupić, które pomogą Ci poszerzyć obecną garderobę, jeśli nie możesz zapiąć spodni. Jednak na ogół większość przyszłych mam będzie musiała nosić ubrania ciążowe od około 16-20 tygodnia ciąży.

Upamiętnij swój brzuch w czasie ciąży

Jeśli jesteś jak większość kobiet, Twój brzuch w ciąży może Cię nieco zaskoczyć. A jeśli chcesz, możesz zrobić coś, aby to upamiętnić. Dwie najpopularniejsze opcje to odlewy lub maski na brzuch oraz robienie zdjęć. Jest to szczególnie popularne w ostatnich tygodniach ciąży.

Obie opcje są dość łatwe do wykonania, ale odlewy brzucha są bardziej migawką w czasie, ponieważ będziesz w stanie je zapisać. Ponadto wiele kobiet decyduje się na artystyczne malowanie brzucha i robienie im zdjęć, aby stworzyć miłe wspomnienie.

Wniosek

Teraz, gdy masz wszystkie te informacje, łatwiej będzie Ci zrozumieć zmiany, jakie zajdą w Twoim brzuchu podczas ciąży. Oczywiście zachęcamy Cię również do poznania tego, co stanie się z resztą Twojego ciała i jak Twoje dziecko będzie się rozwijać z tygodnia na tydzień.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.