Znane osoby, które miały rozszczep wargi

W dzisiejszym artykule dowiesz się, co to jest rozszczep wargi i dlaczego ten stan może się pojawić. Opowiemy Ci również o niektórych sławnych osobach z tą przypadłością.
Znane osoby, które miały rozszczep wargi
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 09 września, 2021

Prawdopodobnie słyszałaś o czymś takim, jak rozszczep wargi . A jeśli jesteś w ciąży, może to być jedna z kwestii, która niepokoi Cię w związku z rozwojem Twojego dziecka. Ta wada wrodzona jest jedną z najczęściej występujących, co spowodowało, że jest ona coraz dokładniej badana.

Następstwa, które mogą pojawić się w wyniku tego schorzenia, jak również łatwość leczenia zależą od stopnia zaawansowania nieprawidłowości. Rozszczep wargi jest jednak możliwy do pokonania, a osoby, które się z nim urodziły, mogą prowadzić normalne życie.

W ramach przykładu potwierdzającego tę tezę opowiemy Ci dziś o kilku sławnych ludziach, którzy także cierpieli w dzieciństwie z tego powodu. Najpierw jednak przyjrzyjmy się, na czym polega ta przypadłość.

Co to jest rozszczep wargi?

Rozszczep wargi to wada wrodzona, która polega na rozszczepie lub oddzieleniu górnej wargi. Jej przyczyną jest niekompletne połączenie wyrostków szczękowych i zębodołowych u płodu. Jest to jedna z najczęstszych wad wrodzonych.

Zarówno rozszczep wargi, jak i rozszczep podniebienia występują we wczesnych stadiach rozwoju embrionalnego, kiedy grudki, z których powstaną wargi, nos i podniebienie, dopiero zaczynają się łączyć  ze sobą .

Pod koniec pierwszego trymestru ciąży połączenie to jest kompletne. Jeśli jednak do niego nie dojdzie, dziecko urodzi się z rozszczepem wargi, podniebienia lub obiema tymi wadami.

Dane światowe pokazują, że rozszczepy twarzy występują u 1 na każde 700 urodzeń . Jest to więc jedna z najczęstszych wad wrodzonych.

Przyczyny występowania rozszczepu wargi

Przeprowadzono wiele badań na ten temat i dzięki znajomości ludzkiego genomu, eksperci byli w stanie stwierdzić, że istnieją pewne aspekty, które mogą sprzyjać pojawieniu się tej wady rozwojowej. Specjaliści twierdzą, że czynniki środowiskowe w czasie ciąży, takie jak źle przepisane leki lub narażenie na pewne toksyny, a także historia choroby w rodzinie są czynnikami determinującymi.

Palenie tytoniu i zła dieta zwiększają szanse na nieprawidłowy rozwój podniebienia. Mówi się również, że kwas foliowy zażywany przed i w czasie ciąży może być bardzo skuteczny w zapobieganiu temu schorzeniu.

Możliwe trudności dla dzieci z tą wadą rozwojową

Urodzenie się z rozszczepem wargi lub podniebienia może powodować wiele problemów poza samym tylko aspektem estetycznym. W rzeczywistości może to negatywnie wpływać na podstawowe funkcje, takie jak jedzenie i mówienie. Na ogół dzieci te muszą być poddawane licznym operacjom już od najmłodszych lat.

Niektóre z głównych powikłań są następujące:

  • Trudności z karmieniem. Dzieci mają problemy ze ssaniem mleka matki.
  • Utrata słuchu. Występuje ona, ponieważ w takim przypadku bardzo częste są infekcje ucha. Dochodzi do dysfunkcji przewodu łączącego ucho środkowe z gardłem.
  • Opóźnienia w mowie i języku. Ze względu na stan wargi i gardła mogą wystąpić trudności z mową.
  • Problemy z uzębieniem. Rozszczep wargi wpływa na prawidłowy rozwój zębów.

Znane osoby mające rozszczep wargi

Na szczęście prognozy są coraz lepsze, a postępy w dziedzinie medycyny pozwalają tym dzieciom cieszyć się dobrą jakością życia.

W poszukiwaniu inspiracji przyjrzeliśmy się kilku sławnym osobom, które urodziły się z rozszczepem wargi. Nie tylko udało im się przezwyciężyć tę przypadłość, ale również spełnić swoje marzenia.

Peyton Manning

Ten amerykański futbolista jest ikoną pod względem osiągnięć sportowym. Został jedynym quarterbackiem w historii NFL, który wygrał Super Bowl z dwoma różnymi drużynami, a jego rekordy są imponujące. Nic, nawet to, że urodził się z rozszczepem wargi, nie przeszkodziło mu w osiągnięciu jego celów.

Przeszedł on w młodości kilka operacji, aby zamknąć szczelinę w górnej wardze jamy ustnej i upewnić się, że nie otworzy się ona ponownie, gdy dorośnie. Potrzebował również przeszczepu kości i setek wizyt u dentysty. Ale problem nie był tylko fizyczny, ponieważ jego wygląd powodował, że inne dzieci odsuwały się od niego .

Kiedy dostał się do NFL, Manning założył Peyton Manning Children’s Hospital at St. Vincent . Ten szpital pediatryczny obejmuje centrum czaszkowo-szczękowo-twarzowe, które zapewnia diagnozę, leczenie i wsparcie dzieciom cierpiącym na zaburzenia lub deformacje głowy i twarzy.

Carmit Bachar

Być może pamiętacie ją jako jedną z członkiń zespołu The Pussycat Dolls. Niewielu wie, że ta atrakcyjna piosenkarka i tancerka urodziła się z rozszczepem wargi.

Wychowywała się w rodzinie artystów, ale ze względu na jej stan uważano, że nigdy nie będzie mogła śpiewać. Postanowiła poświęcić się gimnastyce rytmicznej, zajmując piąte miejsce w kwalifikacjach olimpijskich w USA w 1992 roku.

Jakby tego było mało, studiowała grę na fortepianie, skrzypcach, aktorstwo i śpiew. Oprócz tego, że była jednym z członków tej słynnej grupy muzycznej, brała również udział w teledyskach dla artystów takich jak The Offspring, No Doubt, Beyoncé, itd.

Carmit założyła organizację non-profit o nazwie Smile With Me   pomaga jącą  dzieciom, które tak jak ona, urodziły się z tą wrodzoną wadą rozwojową.

Kilka niepotwierdzonych plotek o celebrytach z rozszczepem wargi

Istnieją plotki o kilku celebrytów, którzy mogą mieć również ten problem. Jednak informacje te nigdy nie zostały przez nich potwierdzone. W rzeczywistości istnieje jedynie kilka teorii dotyczących ich blizn.

Jednym z nich jest aktor Joaquin Phoenix. Na pewno widziałeś jego charakterystyczną bliznę, która biegnie od wargi do nosa. Jest ona tak charakterystyczna, że wielu twierdzi, że miał on rozszczep wargi. Jednak w jednym z wywiadów zaprzeczył temu, mówiąc, że podczas ciąży jego matka odczuwała silny ból i uważa, że to właśnie było powodem tej blizny.

To samo dzieje się z aktorem z “Władcy Pierścieni”, Viggo Mortensenem, oraz z francuską aktorką mieszkającą w Meksyku, Angelique Boyer. Ale prawda jest taka, że żadne z nich nie potwierdziło tych plotek.

Jak widać, urodzenie się z rozszczepem wargi jest pewnym problemem, a droga do normalnego życia jest długa. Jednak w wielu przypadkach możliwe jest przezwyciężenie tego piętna i pełny rozwój.

To może Cię zainteresować ...
Najczęstsze anomalie twarzoczaszki spotykane u dzieci
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Najczęstsze anomalie twarzoczaszki spotykane u dzieci

Niestety anomalie twarzoczaszki u dzieci zdarzają się częściej niż byśmy chcieli. Dowiedz się więcej o ich rodzajach, przyczynach i możliwościach l...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.