Korzyści, jakie zapewnia całej rodzinie gotowanie z dziećmi

Gotowanie z dziećmi sprzyja ich rozwojowi. W tym bardzo interesującym artykule będziesz w stanie poznać niektóre z głównych korzyści płynących ze wspólnego gotowania razem z dziećmi! Poznaj je bliżej!
Korzyści, jakie zapewnia całej rodzinie gotowanie z dziećmi
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dzieci uwielbiają robić to, co robią dorośli. W rzeczywistości bardzo często bawią się same w dom, naśladując czynności wykonywane przez matki i ojców, takie jak przyrządzanie posiłków. A jeśli to nie byłaby tylko prosta zabawa? A co, jeśli faktycznie zorganizujesz wspólne gotowanie z dziećmi? Ta koncepcja jest bardzo korzystna dla rozwoju maluchów.

Jeśli jako rodzic zobowiążesz się do nauczenia dzieci przyrządzania potraw na bazie łatwych i prostych przepisów, nie tylko spędzisz czas z rodziną, ale również będziesz sprzyjał optymalnemu rozwojowi swoich dzieci.

„Gotowanie z dziećmi to nie tylko składniki, przepisy i gotowanie. Chodzi o wykorzystanie wyobraźni, wzmocnienia i kreatywności”.

Guy Fieri –

Korzyści zapewniane przez gotowanie z dziećmi

Zastąpienie zabawkowych kuchni prawdziwą to fantastyczna decyzja, którą powinni podjąć wszyscy rodzice. Wynika to z tego, że wspólne gotowanie z dziećmi sprawia, że nabywają, ulepszają i rozwijają one przydatne w codziennym życiu umiejętności w zabawny sposób.

Umiejętności komunikacyjne i językowe

Aby wspólnie przygotować dany przepis, należy skutecznie komunikować się i jasno określić, jakie kroki należy wykonać, jakich przyborów będziesz używać oraz jakich składników potrzebujesz. To pomaga dzieciom nabyć sporą ilość nowego słownictwa i umiejętności konwersacyjnych . Pozwala im uczyć się i aktywnie słuchać.

Rodzina w kuchni

Ponadto rodzice biegle posługujący się językiem obcym mogą skorzystać z okazji, aby nauczyć swoje dzieci wymawiania pewnych słów w tym języku.

Zdrowe nawyki żywieniowe, jedna z korzyści gotowania z dziećmi

Angażując się w proces przygotowywania jedzenia, dzieci są zachęcane do próbowania wszystkich rodzajów żywności, nawiązując z nimi pozytywne relacje. Dlatego częściej stosują zróżnicowaną i zbilansowaną dietęjedząc między innymi owoce, warzywa i produkty mleczne. 

Umiejętności czytania i liczenia

Aby poprawnie postępować zgodnie z instrukcjami danego przepisu, niezbędna jest wiedza, jak czytać opis procesu przygotowania jedzenia i rozumieć, co się przeczytało W ten sposób gotowanie pomaga dzieciom rozwijać umiejętność czytania ze zrozumieniem.

Ponadto, aby móc gotować, niezbędna jest podstawowa znajomość pewnych pojęć matematycznych dotyczących liczenia i odmierzania składników. 

Zdolności sensoryczne i percepcyjne

Przygotowywanie nowych przepisów pomaga dzieciom odkrywać i poznawać nowe potrawy oraz eksperymentować z ich smakami, kolorami i teksturami. Jest to idealne rozwiązanie do stymulacji sensorycznej. Ponadto pozwala im między innymi rozróżniać rodzaje żywności, konsystencje i smaki.

Umiejętności psychomotoryczne

Nauka gotowania zapewnia również korzyści fizyczne. Wiąże się bowiem z manipulowaniem wieloma różnymi produktami spożywczymi. A także znajomością korzystania z niektórych przyborów kuchennych. Wpływa to pozytywnie na rozwój  motoryki małej , motoryki dużej i koordynacji ręka-oko.  

Umiejętności społeczno-emocjonalne

Wspólne gotowanie z dziećmi jako rodzina pozwoli maluchom dowiedzieć się jak niezbędna jest współprac a  z innymi, aby osiągnąć wspólny cel.

Wspólne gotowanie

Co więcej, odczuwając satysfakcję z wyniku, dzieci zaczynają wierzyć we własne możliwości. Ponadto nabierają pewności siebie, rośnie także ich samoocena. To pozwala im rozwijać się zarówno emocjonalnie, jak i społecznie.

Autonomia osobista, kolejna zaleta gotowania z dziećmi

Chociaż pracujecie razem jako rodzina, aby przygotować przepis, konieczne jest upewnienie się, że każdy członek rodziny jest odpowiedzialny za indywidualną część procesu.

W ten sposób dzieci zaczynają wykonywać zadania pod nadzorem i z pomocą dorosłych. Stopniowo zaczynają oswajać się z kuchnią i zaczynają wykonywać zadania zarówno samodzielnie, jak i na własną odpowiedzialność.

Na co jeszcze więc czekasz, aby zacząć gotować ze swoimi dziećmi? Zachęcamy do tworzenia prostych przepisów z cał ą  rodzin ą!

To może Cię zainteresować ...
Poznaj najlepsze aplikacje do gotowania dla dzieci
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Poznaj najlepsze aplikacje do gotowania dla dzieci

Przepisy, składniki, przybory, menu? Te aplikacje do gotowania dla dzieci pomogą wprowadzić maluchy do wspaniałego świata gastronomii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Prádanos-Nieto, A. (2015). La cocina como recurso didáctico en Educación Infantil (Trabajo de Fin de Grado). Universidad de Valladolid: Facultad de Educación de Palencia, Valladolid.

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.