Dowiedz się, jak wyeliminować najbardziej typowe wypadki domowe

Wypadki domowe są często spotykanym zjawiskiem, szczególnie gdy w domu są małe dzieci. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby uczynić swój dom o wiele bezpieczniejszym i chronić swoje maluchy przed zrobieniem sobie krzywdy.
Dowiedz się, jak wyeliminować najbardziej typowe wypadki domowe

Ostatnia aktualizacja: 27 września, 2021

Wypadki domowe są przyczyną wielu drobnych i poważnych obrażeń z udziałem dzieci w każdym wieku. W poważniejszych przypadkach mogą być nawet śmiertelne.

Dlatego tak ważne jest, aby rodzice wiedzieli, jakie środki mogą podjąć, aby zagwarantować swoim dzieciom bezpieczną przestrzeń w domu i poza nim. Chociaż nie jesteś w stanie uniknąć wszystkich potencjalnych wpadek i zupełnie wyeliminować wypadki domowe, to jednak możesz zapobiec wielu z nich.

„Obecnie wypadki domowe w krajach rozwiniętych są jedną z głównych przyczyn urazów i zgonów. Stanowią one jedną z „epidemii” tego stulecia i należy je traktować jako zagrożenie dla zdrowia publicznego. Oprócz utraty życia ludzkiego oraz cierpienia fizycznego i psychicznego ważne jest również uwzględnienie społeczno-ekonomicznych następstw takich urazów ”.
– Przewodnik FACUA Andalucia (Hiszpania) –

Pamiętaj, że dom to miejsce, które powinno zapewnić bezpieczeństwo i spokój rodzinie. Dlatego też identyfikacja i eliminacja potencjalnych zagrożeń jest ogromną odpowiedzialnością spoczywającą na osobach dorosłych.

Ważne jest również przygotowanie grup wysokiego ryzyka (dzieci poniżej 5 roku życia, seniorów i matek pozostających w domu), aby reagowały skutecznie i sprawnie na potencjalnie niebezpieczne sytuacje domowe.

Wypadki domowe są często spotykanym zjawiskiem, szczególnie gdy w domu są małe dzieci. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby uczynić swój dom o wiele bezpieczniejszym i chronić swoje maluchy przed zrobieniem sobie krzywdy.

Jak wyeliminować najczęściej występujące wypadki domowe?

Poniżej znajduje się lista czterech najczęstszych wypadków domowych, a także sposoby zapobiegania im.

1. Upadki

Tego rodzaju wypadki domowe najczęściej wynikają z braku dojrzałości ruchowej u dzieci – innymi słowy trudności, które nasze pociechy wciąż napotykają w trakcie chodzenia, utrzymywania równowagi itp.

Upadek

Upadki mogą się również zdarzyć z powodu przedmiotów leżących na podłodze (takich jak zabawki), a także braku nadzoru ze strony osób dorosłych. Aby uniknąć potencjalnych upadków w domu, zalecamy zastosowanie w praktyce następujących środków zapobiegawczych:

 • Upewnij się, że różne zabawki i inne drobne przedmioty nie zalegają w miejscach, w których często chodzicie.
 • Upewnij się, że podłogi pozostają suche. Natychmiast zlikwiduj wszelkie wycieki, ślady mokrych stóp i tym podobne sprawy.
 • Trzymaj w górze (w pozycji zamkniętej) poręcze łóżeczka i kojca, gdy dziecko jest w środku.
 • Trzymaj drzwi i okna zamknięte i upewnij się, że małe dzieci nie zbliżają się do skraju kanap, krzeseł, schodów i tym podobnych.

2. Zadławienie i uduszenie

Te tragiczne epizody mogą się zdarzyć, gdy dzieci połykają obce przedmioty lub gdy zasypiają z twarzą przykrytą poduszkami lub kocami. Rodzice powinni podjąć następujące środki ostrożności, aby uniknąć niebezpieczeństwa zadławienia i uduszenia:

 • Wybierz zabawki, które są bezpieczne dla twojego dziecka, w zależności od jego wieku i które nie stanowią dla niego ryzyka zadławienia.
 • Unikaj plastikowych toreb i wszelkiego rodzaju sznurków lub linek. Zawsze przechowuj tego typu przedmioty poza zasięgiem dzieci.
 • Naucz swoje dzieci, że powinny siedzieć spokojnie podczas posiłków, aby zapobiec zadławieniu się jedzeniem.
 • Upewnij się, że koce i kołdry dla Twoich dzieci nie są zbyt ciężkie i że nigdy nie zakrywają im twarzy.
 • Nigdy nie pozostawiaj dzieci bez opieki podczas kąpieli lub w pobliżu wody, bez względu na to, jak płytka ona jest.

3. Oparzenia to powszechnie spotykane wypadki domowe

Ogień, gorąca woda i rozgrzane urządzenia kuchenne mogą spowodować poważne poparzenia u każdego człowieka. A zwłaszcza u dzieci. W przypadku typowych oparzeń domowych nie zawsze chodzi tylko o powierzchowne uszkodzenia skóry.

Oparzenie

Wiele incydentów dotyczy raczej oparzeń wymagających natychmiastowej pomocy lekarskiej. Dlatego zalecamy stosowanie następujących środków zapobiegawczych:

 • Nigdy nie trzymaj w ręce gorącego napoju, gdy jednocześnie trzymasz dziecko. Ani też nie zostawiaj takiego napoju w zasięgu ręki.
 • Zawsze upewnij się, że żywność i napoje, które podajesz dziecku, mają bezpieczną temperaturę.
 • Zainstaluj bramę lub ogrodzenie w wejściu do kuchni, aby dzieci nie były narażone na gorące przedmioty.
 • Zbadaj temperaturę wody do kąpieli przed włożeniem dziecka do wanny.
 • Zawsze trzymaj zapałki, zapalniczki i gorące żelazka z dala od dzieci.

4. Zatrucia

Dzieci mogą zostać narażone na działanie toksycznych substancji po spożyciu leków, środków czyszczących, środków owadobójczych i innych produktów gospodarstwa domowego. W wielu przypadkach zatrucie może być także wynikiem nadmiernego spożycia standardowych produktów spożywczych.

Aby temu zapobiec, zastosuj następujące środki:

 • Wyznacz bezpieczne miejsce na leki i produkty chemiczne. Najlepiej, aby te produkty były trzymane w zamknięciu lub poza zasięgiem dzieci.
 • Upewnij się, że zabawki Twoich dzieci – zwłaszcza te będące plasteliną, ciastem i modeliną – nie zawierają toksycznych składników.
 • Naucz swoje maluchy, że nigdy nie powinny same jeść tabletek, kapsułek ani też pić syropów, chyba że ich rodzice im je podadzą.
 • Nigdy nie wkładaj niebezpiecznych chemikaliów do pojemnika przeznaczonego na żywność.

Wnioski dotyczące zapobiegania wypadkom domowym

Jeśli znajdziesz się w trakcie jednej z takich sytuacji, zachowaj spokój i natychmiast poproś o pomoc medyczną w nagłych wypadkach. Podejmij wszelkie dostępne środki zapobiegawcze w pierwszej kolejności tak, abyś zarówno Ty jak i Twoja rodzina nie cierpieli z powodu wypadków domowych.

Chociaż nie można uniknąć każdego niefortunnego zdarzenia, istnieją skuteczne sposoby na zauważalne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w domu. W ten sposób możesz znacznie zredukować wypadki domowe i szanse na to, że Twoje dzieci ucierpią w ich efekcie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.