Czy wiesz, co czują dzieci podczas porodu?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, co czują dzieci podczas porodu, przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i zanotuj sobie w pamięci zawarte w nim informacje!
Czy wiesz, co czują dzieci podczas porodu?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 08 września, 2021

Wszyscy wiemy, że kobiety podczas porodu przechodzą przez kilka różnych faz fizycznych i emocjonalnych. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co czują dzieci podczas porodu? Będziesz mógł dowiedzieć się tego z naszego dzisiejszego artykułu.

Co czują dzieci podczas porodu?

Z pewnością poród jest prawdziwym kamieniem milowym, zarówno dla przyszłych matek, jak i samych noworodków. To wyjątkowe doświadczenie, które kobiety pamiętają przez resztę swojego życia. Trudno jednak wiedzieć z całą pewnością, przez co przechodzą tak naprawdę dzieci i czy odczuwają ból podczas porodu.

W obliczu tego pytania wiemy z pewnością to, że dzieci aktywnie uczestniczą w całym procesie przyjścia na świat. Jednak ich ból i ten odczuwany przez matkę są zupełnie innej natury. Dzieci mogą odczuwać ból fizyczny podczas przechodzenia przez kanał rodny, ale nikt nie jest tego pewien w stu procentach.

Matka z dzieckiem

Niemowlęta mogą w końcu poruszać się i zmieniać swoją pozycję podczas podróży przez drogi rodne kobiety.

Nie ma jednoznacznych wniosków na temat bólu odczuwanego przez dzieci podczas porodu. Jednak zmienność rytmu pracy ich serca i ilość snu, której potrzebują bezpośrednio po przyjściu na świat, to niewielkie poszlaki sugerujące, że proces ten wiąże się z pewnym bólem i cierpieniem także i dla nich.

Pierwsze skurcze

Najpierw pojawiają się pierwsze oznaki porodu: skurcze macicy. Przy każdym skurczu łożysko i pępowina są ściskane. Czasami może to utrudniać niemowlętom uzyskanie tlenu odpowiednich ilości tlenu przez pewien czas. Na szczęście nie jest to problem dla przeważającej większości dzieci.

W rzeczywistości skurcze macicy nie przeszkadzają dzieciom, co doskonale pokazuje ich tętno. Z drugiej jednak strony, gdy skurcze te są zbyt silne lub sam poród trwa zbyt długo, dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu.

Jednak ich tętno dostosowuje się do tej sytuacji braku tlenu, a serce dziecka może odpowiednio zwolnić, a nawet niekiedy przyspieszyć swoje bicie podczas skurczów.

Ponadto musimy zawsze pamiętać o tym, że dzieci mają naprawdę dużo czasu, aby przyzwyczaić się do skurczów macicy. Dzieje się tak dlatego, że proces ten ponieważ postępuje powoli i stopniowo staje się coraz bardziej intensywny.

Przejście przez drogi rodne kobiety i to, co czują dzieci podczas porodu

Pod wpływem skurczów macicy dzieci stopniowo schodzą do swego rodzaju tunelu. Wykonują kilka ruchów początkowych i kilkakrotnie zmieniają w trakcie tego procesu pozycję, aby ominąć przeszkody, jednocześnie rozszerzając szyjkę macicy. Mimo tego jednak eksperci wciąż jeszcze nie wiedzą dokładnie, ile bólu odczuwają dzieci podczas tej krótkiej podróży.

Podobnie jak lekarze nie wiedzą, ile bólu odczuwają dzieci przechodzące kanałem porodowym, tak samo również nie oni również wiedzą, ile dzieci słyszą lub widzą podczas samego porodu. Wiedzą jednak, że noworodki mają pewne umiejętności słuchowe jeszcze przed przyjściem na świat.

Po porodzie

Z drugiej jednak strony trudno powiedzieć, ile dzieci mogą zobaczyć przed porodem. Po urodzeniu wiemy, że ich wzrok jest na początku bardzo rozmyta i nie potrafią one się dobrze skupić na jednym przedmiocie.

Po przejściu przez kanał rodny normalnie dzieci znajdują się w pozycji przedniej. Oznacza to, że ich twarze są skierowane w stronę matki. W ten sposób rodzą się i wychodzą z macicy poprzez serię delikatnych nacisków podczas skurczów tego narządu.

Jednak w momencie porodu kobieta może poczuć coś o wiele więcej, niż sam tylko znaczny stres. To właśnie poziom adrenaliny i kortyzolu w jej organizmie znacznie wzrasta, aby dać jej siłę niezbędną do parcia. Kiedy dziecko wysunie już wreszcie głowę z pochwy, zaczyna od razu samodzielnie oddychać.

Wnioski końcowe płynące z naszego dzisiejszego artykułu

Jak widać, wiele osób wciąż jeszcze nie mówi zbyt wiele o tym, co czują dzieci podczas porodu, jakby miały one tylko całkowicie bierną rolę w tym całym procesie. Jednak dzieci bez wątpienia aktywnie uczestniczą w trakcie całego porodu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.