Depresja rodzicielska: jak wpływa na dzieci

Depresja rodzicielska może zniszczyć więź emocjonalną między rodzicami a ich dziećmi. Poza tym może to prowadzić do poważnych konsekwencji w rozwoju dzieci. W dzisiejszym artykule porozmawiamy o najważniejszych konsekwencjach.
Depresja rodzicielska: jak wpływa na dzieci
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Depresja rodzicielska może zniszczyć więź emocjonalną między rodzicami a ich dziećmi. Poza tym może ona doprowadzić do poważnych konsekwencji w rozwoju dzieci. W dzisiejszym artykule porozmawiamy o najważniejszych konsekwencjach.

Obecnie na depresję cierpi około 300 milionów ludzi. Kiedy tak się dzieje, konsekwencje tego stanu rzeczy ponoszą nie tylko osoby z depresją. Wpływa ona również na ich rodziny. Co więcej, kiedy w rodzinie są małe dzieci, to one cierpią najbardziej.

Dlatego tak ważne jest zrozumienie tego, czym jest depresja rodzicielska i jej wpływ na dzieci oraz młodzież. W ten sposób będziesz mógł zająć się możliwymi jej konsekwencjami.

Należy pamiętać, że depresja rodzicielska dotyka nie tylko dzieci, które mieszkają z rodzicami. W rzeczywistości dzieciństwo i dorastanie to dwa etapy, w których dzieci rozwijają swoją osobowość. Dlatego kontekst, w którym dorastają, wpłynie na sposób, w jaki postrzegają świat i siebie.

Ponadto wpłynie to na rozwój ich podstawowych umiejętności osobistych. Te wzorce będą miały na nie wpływ nawet w wieku dorosłym.

Depresja rodzicielska

Przygnębiony ojciec

Naukowcy szeroko przeanalizowali depresję matek i jej wpływ na dzieci, zwłaszcza jeśli depresja ta występuje po porodzie. Mimo to, jeśli to ojciec choruje na depresję, dzieci również cierpią z tego powodu. Dzieje się tak, ponieważ oboje rodzice odgrywają najważniejsze role w życiu swoich dzieci.

W rzeczywistości depresja rodzicielska wpływa na dyspozycyjność emocjonalną rodziców i ich zdolność do opiekowania się własnymi dziećmi, dając im negatywny przykład w życiu codziennym. Poza tym, jeśli któreś z rodziców cierpi na tę chorobę, sprawy w domu mogą stać się mocno negatywne, ponieważ depresja rodzicielska  wpłynie również na związek pary.

Jak depresja rodzicielska wpływa na dzieci?

Depresja rodzicielska może wpływać na dzieci na różne sposoby: wpływa na ich emocje, zachowanie i przekonania. Oto najważniejsze konsekwencje depresji rodziców:

Wyniki w nauce

Niektóre badania wykazały związek między depresją rodziców a słabymi wynikami dzieci w szkole. Niezależnie od tego, czy choroba ta pojawia się po porodzie, czy w jakimkolwiek innym momencie życia, zwykle przyczynia się do słabych wyników w nauce i problemów z zachowaniem dziecka.

Pewne interesujące odkrycia wykazały, że depresja matczyna dotyka dzieci bardziej niż cierpiących na nią ojców. Co więcej, dziewczynki są szczególnie wrażliwe na skutki tej sytuacji.

Depresja rodzicielska osłabia więzi emocjonalne między rodzicami a ich dziećmi

Więź między rodzicami a ich dziećmi opiera się na zdolności rodziców do reagowania na podstawowe potrzeby ich potomstwa.

Jednak gdy któreś z rodziców cierpi na depresję, osłabia to ich zdolność rozumienia potrzeb i oznak dawanych przez dzieci. Co więcej, więź między rodzicami a dziećmi słabnie i tworzą one  wtedy niepewne przywiązanie.

Dzieci uczą się zachowań depresyjnych

Dzieci uczą się naśladując innych ludzi, zwłaszcza rodziców. Kiedy jeden z głównych opiekunów cierpi na depresję, dzieci najprawdopodobniej powtarzają te same negatywne, pesymistyczne i beznadziejne myśli. Ponadto trudno im będzie rozwinąć dobre umiejętności społeczne i kontrolę emocjonalną.

Dzieci czują się niepewnie i zdezorientowane

Nawet dorosłym trudno jest zrozumieć depresję. Więc wyobraź sobie, jak trudne może to być dla dzieci. Czasami dzieci nie rozumieją, co dzieje się z ich rodzicami, a nawet mogą obwiniać się za ich problemy. W jakiś sposób dzieci wierzą, że zachowanie rodziców jest ich winą.

Poza tym to rodzice powinni być odpowiedzialni za zapewnienie swoim dzieciom wsparcia, komfortu i ochrony. Jeśli ich własne emocje i stan osobisty nie pozwalają im prawidłowo wykonywać tych funkcji, dzieci mogą czuć się zdezorientowane, niepewne, a nawet odpowiedzialne za dobro rodziców.

Przyszłe złe relacje

Dorastanie z rodzicem chorującym na depresję wpływa nie tylko na ich relacje z dziećmi, ale także na więzi, które dzieci tworzą z innymi ludźmi przez całe życie. W rzeczywistości jakość relacji, które utworzą, będzie zależeć od ich osobowości, przekonań i umiejętności.

I wszystkie te aspekty zostały naznaczone depresją ich rodziców. W rezultacie dzieci częściej mają niezdrowe i negatywne relacje.

Przygnębiona matka.

Uzyskaj pomoc dla siebie i swoich dzieci

Stawienie czoła depresji nie jest łatwym zadaniem, a wiele osób unika proszenia o pomoc, ponieważ nie chcą być napiętnowani. Jednak teraz, gdy już wiesz, jak depresja rodzicielska wpływa na całą rodzinę, ważne jest, aby w razie potrzeby poszukać profesjonalnej pomocy.

Robiąc to, zrobisz coś, aby odzyskać jakość swojego życia. Co więcej, przyczynisz się do obecnego i przyszłego szczęścia swoich dzieci. Wreszcie, tylko jeśli jesteś w pełni zdrowy, będziesz w stanie zaoferować im miłość, uwagę i wskazówki, których potrzebują.

Depresja rodzicielska dotyka dzieci

Podsumowując, depresja rodzicielska jest poważną chorobą, która dotyka głęboko ludzi, którzy na nią cierpią. A także ludzi, którzy ich otaczają. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieją bardzo pomocne zabiegi.

Tak więc po przeczytaniu wszystkich tych informacji, jeśli uważasz, że cierpisz na depresję lub zauważyłeś którykolwiek z wcześniej wymienionych objawów u swoich dzieci, nie wahaj się szukać pomocy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.