Nastolatki i subkultury młodzieżowe

Nastolatki i subkultury młodzieżowe
Natalia Cobos Serrano

Napisane i zweryfikowane przez pedagog społeczny Natalia Cobos Serrano.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Subkultury  młodzieżowe, które wiążą się z okresem nastoletnim, pomagają osiągnąć uczucie przynależności. Dowiedz się więcej o tym fenomenie czytając dzisiejszy artykuł.

W okolicach lat 50. ubiegłego wieku pojawił się nowy fenomen społeczny: subkultury młodzieżowe. Cechuje je dynamiczny charakter i rozwijają się w kontekście obecnej kultury.

Wszystkie subkultury młodzieżowe, mimo dzielących je różnic, mają jedną wspólną cechę. Istnieją, aby zapewniać swoim członkom uczucie przynależności do danej grupy.

Nastolatki i pochodzenie subkultur młodzieżowych

Wiek nastoletni to etap w życiu, który zaczęto wyróżniać stosunkowo niedawno. Termin ten został zdefiniowany po raz pierwszy pod koniec XIX w. przez takich autorów jak antropolożka Margaret Mead.

Narodziny pojęcia okresu nastoletniego wiążą się z licznymi czynnikami, jak choćby przedłużonym okresem nauki, kryzysem zachodzącym w tradycyjnej rodzinie oraz pojawieniem się państwa opiekuńczego.

Jednak okres nastoletni przebił się do powszechnego dyskursu społecznego dopiero wraz z nadejściem XX wieku. Wtedy właśnie pojawiły się tak zwane subkultury młodzieżowe. Według Angeles Rubio i Marii Angeles San Martin, doktorów nauk socjologicznych i informatycznych, okres nastoletni zaczął odgrywać aktywną rolę na scenie publicznej.

Młodzież prezentowała się jako grupa społeczna wykorzystując w tym celu swój wpływ na modę, nowe style muzyczne i sposoby spędzania wolnego czasu. Innymi słowy, nastolatki zdobyły kluczową rolę w społeczeństwie jako konsumenci.

Nastolatka będąca obiektem drwin

Co odróżnia od siebie subkultury młodzieżowe?

Subkultury młodzieżowe wyrażają się i manifestują się poprzez różne style młodzieżowe. Ich style mogą być zdefiniowane jako symboliczna manifestacja dokonywana zarówno poprzez materialne, jak i niematerialne środki. Członkowie danej subkultury uważają, że takie środki reprezentują tożsamość grupy, do której należą.

Jednak style manifestowane przez każdą z subkultur nie są w żadnym stopniu statyczne. Ulegają wpływom i modyfikacjom doświadczeń zgodnie z warunkami społecznymi i kulturalnymi, w których żyją osoby w wieku nastoletnim.

Jakie są kluczowe elementy subkultur młodzieżowych?

  • Język. Grupy używają takich form ekspresji werbalnej, które pomagają im odróżnić się od dorosłych. Co więcej, żargon każdej subkultury odzwierciedla jej działania i szczególne doświadczenia.
  • Muzyka. To kluczowy element subkultur młodzieżowych, który manifestuje się jako symbol, który wyznacza tożsamość grupy. Ogólnie rzecz biorąc, każda subkultura identyfikuje się z różnym stylem muzycznym. Jednak pochodzenie muzyki, z którą identyfikuje się większość subkultur, wiąże się z narodzinami rock’n’rolla.
  • Estetyka. Większość subkultur młodzieżowych identyfikuje się z określoną estetyką. Zaliczamy do niej takie kwestie jak fryzury, ubrania, akcesoria, itp. Jednak, jak twierdzi antropolog Carles Feixa, takie standardy nie są jednorodne. Taka estetyka wynika raczej z kreatywności formacji.
Subkultura punków

Subkultury młodzieżowe w dzisiejszych czasach

Aspekty prezentowane przez subkultury młodzieżowe mówią wiele o ich pochodzeniu. Prepsi, greaserzy i hipisi – te subkultury już dawno odeszły w zapomnienie. Jednak równie dobrze można powiedzieć, że te grupy przeszły tak dużą ewolucję, że przekształciły się w inne subkultury.

Kluczowym momentem dla całej kultury młodzieżowej okazało się pojawienie się Internetu. Do tego momenty subkultury młodzieżowe ograniczały konteksty historyczne i geograficzne.

Jednak w dzisiejszych czasach globalizacja sprawia, że punkowie, otaku, hipsterzy, itp. pojawiają się na całym świecie. Co więcej, niektóre z dzisiejszym subkultur powstały bezpośrednio w wyniku działania Internetu. Stało się tak na przykład w przypadku YouTuberów.

“Podczas gdy w przeszłości subkultury byłby definiowane jako stałe i przewidywalne, to w dzisiejszych czasach nowe zmiany zachodzące w okresie młodości, indywidualizm, konsumpcjonizm i pojawienie się technologii teleinformacyjnych wpłynęły na rozwój nowych i różnych form towarzyskości oraz tożsamości zbiorowych.”

–Sergio Cabello–

Podsumowując, subkultury młodzieżowe wywołują uczucie przynależności do danej grupy. Ale dlaczego jest tak tak ważne dla nastolatków?

Okres nastoletni to etap, w którym jednostki poszukują swojej własnej tożsamości. Przynależność do grupy złożonej z osób, które mają takie same gusta, bez wątpienia pozwala im utwierdzić się w swojej tożsamości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Amaya-Trelles, L. (2020). De la cultura a la subcultura y culturas juveniles. Revista de Investigación y Pedagogía del Arte, (7). https://publicaciones.ucuenca.edu.ec/ojs/index.php/revpos/article/view/3020
  • Calero, Alejandra Daniela, Barreyro, Juan Pablo, Formoso, Jesica, & Injoque-Ricle, Irene. (2018). Inteligencia emocional y necesidad de pertenencia al grupo de pares durante la adolescencia. Subjetividad y procesos cognitivos22(2) Disponible en: http://www.scielo.org.ar/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1852-73102018000200003&lng=es&tlng=es.
  • Feixa, C. (2006). De jóvenes, bandas y tribus. Ariel. España: Barcelona.
  • Mead, M. (1986). Adolescencia y cultura. Edhasa. España: Barcelona.
  • Rubio, A. y San Martín, M.A. (s.f.). Subculturas juveniles: identidad, idolatrías y nuevas tendencias. Revista de Estudios de Juventud, nº 96. Universidad Rey Juan Carlos de Madrid.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.