Czy Instagram jest bezpieczny dla dzieci?

Czy Instagram jest bezpieczny dla dzieci?
Azucena Fernández

Napisane i zweryfikowane przez nauczycielka Azucena Fernández.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Instagram to portal społecznościowy, który może wiązać się z pewną dozą ryzyka, gdy korzystają z niego młodsi użytkownicy. Czy Instagram jest bezpieczny dla dzieci? Koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby się tego dowiedzieć.

Instagram to serwis społecznościowy, który według jego twórców opowiada historie za pomocą obrazów. Ten portal społecznościowy wykorzystuje głównie zdjęcia i filmy. Jednak możesz się zastanawiać, czy Instagram jest bezpieczny dla dzieci?

Wszystko, co publikujesz na Instagramie jest ogólnodostępne, podobnie jak i na Twitterze. Twoje posty mogą oglądać inne osoby, zarówno te, które mają konto na Instagramie, jak i te, które go nie mają.

Poza tym Instagram, podobnie jak Twitter, wykorzystuje hashtagi, które umożliwiają innym odnalezienie zdjęć dzięki słowom kluczowym dodawanym przez użytkowników do opisów swoich zdjęć.

Większość osób wykorzystuje tą aplikację, aby dzielić się zdjęciami poddanymi edycji, które przedstawiają ich samych, ich przyjaciół, miejsca, przedmioty, jedzenie, itp. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to nieszkodliwy sposób na dobrą zabawę. Wszyscy celebryci i znane marki posiadają własne konto na Instagramie.

Jednak sprawienie, aby Instagram stał się bezpieczny dla dzieci jest praktycznie niemożliwe.

Poza tym nie powinnaś zapominać, że Instagram został stworzony z myślą o dorosłych, a nie dzieciach i nastolatkach. Dlatego też jeśli zastanawiasz się, czy Instagram jest bezpieczny dla dzieci, to istnieje prosta i krótka odpowiedź na to pytanie: nie.

Czy Instagram jest bezpieczny dla dzieci?

Wszyscy mogą poznać lokalizację Twojego dziecka

W serwisach społecznościowych można z łatwością udostępnić swoje poufne dane, które należy przecież chronić. Jeszcze bardziej istotne jest, aby nie upowszechniały ich osoby niepełnoletnie.

Umieszczając zdjęcie na Instagramie, można dodać do niego lokalizację. Taka informacja może wydawać się niewinna, ale nigdy nie wiemy, co zrobią z nią inne osoby.

Dziecko korzystające z komórki - Instagram jest bezpieczny dla dzieci?

Na przykład śledząc czyjeś lokalizacje można z łatwością ustalić jego wzorzec aktywności. Nie chcesz chyba, aby nieznane osoby były w stanie znaleźć Twoje dziecko. Dlatego też jeśli Twoja pociecha używa Instagrama, dopilnuj, aby nie ustawiała w nim swojej lokalizacji.

Zdjęcia, których upubliczniania pożałuje Twoja pociecha

Kolejne niebezpieczeństwo, z którym muszą zmierzyć się dzieci korzystające z Instagrama, to fakt, że z czasem będą żałowały wielu zdjęć, które na nim zamieściły. Nawet jeśli w końcu usuną je ze swojego konta, to ktoś mógł już je zapisać. Co więcej, ktoś może je ponownie opublikować i nie będą miały kontroli nad swoimi zdjęciami.

Nie da rady kontrolować tego, co zostało opublikowane na Instagramie, ani tego, co się z tymi danymi w przyszłości stanie.

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom na Instagramie i ochrona przed nękaniem w sieci

Każdy z nas wie, że nękanie w sieci istnieje. Nie jest to jakieś nowe zjawisko w Internecie. To nowa forma prześladowania, podobna do znęcania się, tyle że odbywa się online. Dzieci mogą teraz nękać inne dzieci w Internecie.

Na samym początku zjawisko to pojawiło się na Facebooku. Później przeniosło się na Instagram. Warto pamiętać, że Instagram sprawia, że dziecko może stać się ofiarą nękania w sieci. Tym samym inni mogą znęcać się nad Twoim dzieckiem w sposób całkowicie anonimowy.

Zdjęcia z podtekstem seksualnym i pełne przemocy, których Instagram nie jest w stanie kontrolować

Chociaż Instagram nie pozwala na zamieszczanie takich zdjęć, to wiele osób nie przestrzega tych zasad. Publikują zdjęcia z niestosownymi treściami natury seksualnej. Nie nadają się one dla dzieci.

Notyfikacje w mediach społecznościowych

Takie zdjęcia mogą pojawić się nawet jeśli się ich nie szuka, ponieważ osoby je zamieszczające mogą używać ogólnych hashtagów podczas ich publikacji.

Poza tym na Instagramie możesz znaleźć praktycznie wszystko, bez żadnego filtra. Na przykład niektórzy umieszczają na nim zdjęcia narkotyków, broni, aktów przemocy i innych nieodpowiednich treści.

Nie dasz rady powstrzymać dziecka przed przeglądaniem Instagrama. Nie ma żadnych filtrów, które pozwalają uniknąć takich niestosownych zdjęć. Niestety nie pomoże Ci w tym żadne oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej.

Co możesz zrobić, aby Instagram stał się bezpieczny dla dzieci?

Przede wszystkim przestrzegaj dolnej granicy wieku dla użytkowników, którzy mogą założyć konto na Instagramie, czyli 14 lat. To tylko o jeden rok więcej niż w przypadku Facebooka. Poza tym, jeśli Twoje dziecko nie jest pełnoletnie, zachęcamy, aby jego konto było prywatne.

Mając prywatne konto, musisz zatwierdzać każdego obserwującego. Poza tym dziecko nie powinno dodawać do tego grona nikogo, kogo nie zna w rzeczywistości. Uważaj na pragnienie posiadania jak największej liczby obserwujących, ponieważ oznacza to, że Twoje dziecko będzie miało kontakt z osobami nieznajomymi.

Na samym końcu należy podkreślić, że zawsze powinnaś rozmawiać ze swoim dzieckiem i tłumaczyć mu niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z serwisów społecznościowych. Dużą rolę odgrywa nakładanie restrykcji i ustalanie podstawowych zasad postępowania oraz stałe nadzorowanie aktywności Twojej pociechy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gross, Doug. Social networks and kids: How young is too young? CNN Tech (2009).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.