Jak nawiązać więź z nastolatkiem

Jak nawiązać więź z nastolatkiem
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Etap dorastania to skomplikowany etap. Młodzież definiuje swoją osobowość, dlatego w relacjach z rodzicami pojawiają się trudności. Te wskazówki, by nawiązać więź z nastolatkiem mogą pomóc Ci lepiej zarządzać tym okresem.

Okres dojrzewania to jeden z najbardziej skomplikowanych etapów, który wpływa na relacje rodzinne, ale istnieją wskazówki, by nawiązać więź z nastolatkiem i uniknięcia denerwowania nas i irytowania swoim zachowaniem.

Wszyscy wiemy, że zarówno dzieci, jak i młodzież biorą za przykład to, co robią ich rodzice lub starsze rodzeństwo. Sposób, w jaki stawiamy czoła przeciwnościom życiowym i jakość relacji będzie najlepszym dziedzictwem, jakie możemy zostawić naszym dzieciom.

Aby radzić sobie z nastolatkami, najlepiej robić to z miłością i poprzez komunikację. Będzie to kluczowe, abyśmy mogli łączyć się z nimi i służyć jako wsparcie i dawać wskazówki, kiedy tylko nas potrzebują. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w relacjach z nastolatkiem.

Jak nawiązać więź z nastolatkiem

Niech się komunikuje

Pokaż im ze szczerością, szacunkiem i zrozumieniem, że zawsze, gdy Cie potrzebują będziesz tam, że nigdy nie będziesz dla nich zajęty. Kiedy zobaczą, że masz czas, aby ich wysłuchać będą chcieli z Tobą rozmawiać i się komunikować.

Naucz się słuchać, aby nawiązać więź z nastolatkiem

Jeśli wykażemy zainteresowanie słuchaniem go on sam wypełni ciszę rozmową o swoich uczuciach, lękami, aspiracjami itp. Dlatego najlepiej jest powstrzymać się od kończenia rozmów kazaniami lub radami, o które nikt nie prosi.

Matka i córka

Naucz go kochać

Sposób, w jaki wyrażamy i okazujemy naszą miłość, troskę i przywiązanie do rodziny nauczy ich kochać swobodnie i hojnie tworząc w ten sposób satysfakcjonujące relacje.

Pozwól mu się wyrazić

Zamiast go wypytywać pozwól mu powiedzieć, czego potrzebuje, a potem zapytaj go, na przykład: „Co o tym myślisz?” „Jak zamierzasz to rozwiązać?”, „O co się martwisz?”  Te pytania doprowadzą do rozmowy, która może być bardzo produktywna dla was obojga.

Zdobądź jego zaufanie, aby nawiązać więź z nastolatkiem

Musimy mu pokazać, że może nam zaufać, że nie będziemy go zawstydzać ani wpadać w histerię, gdy powie nam prawdę. Im więcej ma do nas zaufania, tym lepiej możemy mu doradzić w sprawach życiowych trudności i pomóc, jeśli tego potrzebuje.

Postaw się na ich miejscu

Aby połączyć się z nastolatkiem jako dorośli, musimy spróbować spojrzeć na świat jego młodzieńczymi oczami, a nie naszymi własnymi. Jeśli nalegamy na kontrolowanie ich działań i zachowujemy się inaczej tylko ich od nas odsuniemy.

Zaakceptuj jego przyjaciół, aby wzmocnić waszą więź

Nawet jeśli nie lubimy ich przyjaciół musimy ich zaakceptować i dać im szansę. Akceptacja przyjaciół lub partnerów to najlepszy sposób na wzmocnienie naszej więzi z dziećmi. Możemy doradzać, informować, ale nigdy nie mówić źle o ich znajomych. Niech to nasze dziecko będzie osobą, która zda sobie sprawę, czy ta przyjaźń naprawdę go interesuje.

Więcej wskazówek do stworzenia więzi z nastolatkiem

Doceniaj ich uczucia

Chociaż możemy uważać jego romantyczne relacje za negatywne nie powinniśmy ich krytykować bez uwzględnienia emocjonalnego wpływu, jaki mogą mieć na niego nasze słowa, ponieważ może być bardziej zaangażowany emocjonalnie, niż nam się wydaje.

Staraj się zrozumieć nastolatka

Kiedy pojawia się problem, smutek lub rozczarowanie, najlepsze, co możemy zrobić, to przytulić, pocałować, pogłaskać lub powiedzieć po prostu „przykro mi”, okazać nasze bezwarunkowe wsparcie i oszczędzić sobie „a nie mówiłem?”. Potrzebują czuć się bezpiecznie.

Ojciec i syn

Bierz go pod uwagę

Jeśli będziemy go ignorować uzyskamy ten sam efekt, jakbyśmy go skrytykowali. Jeśli nie zwracamy na niego uwagi może pomyśleć, że nikogo nie obchodzi lub że jest odrzucony. I właśnie w tym momencie używają negatywnych zachowań, aby zwrócić na siebie uwagę.

Pamiętaj, że nastolatki są bardzo wrażliwe

O ile nie zachowują się arogancko lub agresywnie musimy wiedzieć, że nadal są bardzo wrażliwi. To tylko sposób na założenie zbroi, aby się chronić. Cokolwiek się stanie, potrzebują naszej miłości i uznania.

Zachęć go, by był wytrwały

Kiedy nastolatek myśli że jest skazany na porażkę, traci pewność siebie lub przestaje próbować. Tutaj naszą misją będzie zachęcenie go do wytrwałości i obrania innego kierunku, który może być bardziej odpowiedni dla jego umiejętności.

Pomóż im stanąć na nogi, aby wzmocnić więź

Nastolatki często są smutne i czują się beznadziejnie. Musimy zachęcić ich do przezwyciężenia tego stanu umysłu i pokazać im, jak mogą przezwyciężyć swoje emocjonalne trudności i pomyśleć o tym, jak mogą je rozwiązać.

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc nam nawiązać więź z nastolatkiem. Zamiast się denerwować, te sekrety mogą pomóc Ci dogadać się z nastolatkiem i pomóc mu przetrwać ten krytyczny okres.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.