Dostęp do Internetu dla dzieci - jak go kontrolować?

Dostęp do Internetu może być dla dzieci wyjątkowo nieodpowiedni i niebezpieczny. Niesie jednak za sobą wiele korzyści. Dowiedz się więcej.
Dostęp do Internetu dla dzieci - jak go kontrolować?
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dzisiejsze dzieci dorastają i kształcą się w otoczeniu technologii mając dostęp do Internetu już od pierwszych momentów swojego życia. Naszym zadaniem jako rodziców i opiekunów jest prowadzenie ich i nadzorowanie korzystania z Internetu, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń.

Nieograniczony dostęp do Internetu i do nieodpowiednich treści online oraz obcych osób może być zagrożeniem dla dziecka. Jednakże z drugiej strony dostęp do informacji, odkryć naukowych i zdobyczy ludzkości przemawia za korzystaniem z tego narzędzia.

Czytaj dalej i dowiedz się więcej!


Jak powinniśmy kontrolować dostęp do Internetu naszych dzieci?

Dostęp do internetu dla dziecka

Dostęp dzieci do nieograniczonych zasobów  Internetu jest obecnie jednym z obszarów, które najbardziej martwią rodziców. Nowa technologia i całkowity dostęp do sieci WWW to stosunkowo niedawno powstałe problemy.

Z powodu braku doświadczenia z własnego dzieciństwa i pewnej ignorancji na temat tego nowego świata, część rodziców i dziadków może czuć się zdezorientowana. Zastanawiają się często, jakie ograniczenia powinni stawiać swoim dzieciom.

W dobie swobodnego przepływu treści elektronicznych, dostępnych wszędzie i zawsze, przed młodymi rodzicami stanęły teraz nowe wyzwania. Internet niewątpliwie może być dla twojego dziecka źródłem wiedzy, zabawy, rozwoju pasji i sposobem na nawiązywanie relacji z rówieśnikami.

Nie należy także zapominać, że jest także miejscem pełnym zagrożeń. Rodzicie dziecka, które ma dostęp do Internetu, muszą się z nimi zmierzyć. Często przejmując przy tym funkcję rodzinnego cenzora, filtrując treści dostępne i niedostępne dla dzieci.

Dzieci i dostęp do Internetu

Dla dorosłych często zaskakująca jest łatwość, z jaką dzieci posługują się urządzeniami elektronicznymi. Niemal intuicyjnie już malutkie dzieci dostosowują się do tego technologicznego świata i są w nim całkowicie zanurzone.

Z tego powodu próba trzymania naszych dzieci całkowicie z dala od świata online jest po prostu nierealna. Są przecież dziećmi tej epoki technologicznej i jeśli istnieje nadmierne ograniczenie ich dostępu do Internetu, może to pozbawić ich istotnej części ich rozwoju społecznego i edukacyjnego. Może czekać je wykluczenie społeczne i problem w nawiązywaniu przyjaźni.

Internet jest narzędziem, które w zależności od tego, jak go używamy, może być pozytywne lub negatywne. Z jednej strony dostarcza nam informacji, zabawy i nowego sposobu komunikowania się z ludźmi wokół nas. To ostatnie dotyczy zwłaszcza młodych ludzi.

Jak powinniśmy kontrolować dostęp do Internetu naszych dzieci?

Z drugiej strony nieletni mogą być narażeni na treści, które są dla nich wysoce nieodpowiednie. Ponadto, ze względu na natychmiastową dostępność informacji i treści, dzieci mogą bardzo szybko się uzależnić i mogą stać się dość impulsywne.

Z tego powodu najlepszą opcją jest po prostu kierowanie się zdrowym rozsądkiem i upewnienie się, że odpowiednio ich nadzorujemy, tak samo jak robimy to w innych dziedzinach ich życia – dostosowując kontrolę do wieku i poziomu rozwoju.

Możemy to zrobić, oferując wskazówki, wyznaczając granice i ucząc ich wartości, które mogą następnie doprowadzić dzieci do opracowania własnych kryteriów.

Klucze dotyczące dostępu do Internetu naszych dzieci

Informacje

Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu dostępu do Internetu naszych dzieci jest zrozumienie, z czym mamy do czynienia. Dzieci czasem wiedzą  więcej o Internecie i urządzeniach mobilnych niż ich rodzice. Dlatego powinieneś spróbować znaleźć jak najwięcej informacji o tym nowym świecie – aby samemu nie czuć się zagubionym.

Musisz mieć podstawową wiedzę na temat korzystania z tych urządzeń. Powinieneś także zapoznać się z różnymi nowymi sieciami społecznościowymi i grami wideo, z których mogą korzystać twoje dzieci. Tylko w ten sposób możemy mieć świadomą opinię, a co za tym idzie wyznaczyć odpowiednie granice.

 

Powinniśmy zobowiązać się do dostarczania naszym dzieciom prawidłowych informacji o Internecie. Częścią tego będzie wyjaśnienie zalet i wad korzystania z Internetu oraz wszystkich związanych z tym zagrożeń.

W ten sam sposób, w jaki mówimy dzieciom, aby nie rozmawiali z nieznajomymi na ulicy, powinniśmy powiedzieć im to samo o nieznajomych w sieci (i ostrzec je, że nieznajomi mogą chcieć nawiązać z nimi kontakt i  wykorzystać je lub skrzywdzić).

Podstawowe zasady, takie jak nieudostępnianie danych osobowych, adresu lub nawiązywanie kontaktów z nieznajomymi, powinny być jasne dla dzieci. Musimy jasno powiedzieć, że dzieje się tak nie tylko dlatego, że tak mówimy, ale dlatego, że istnieje tam prawdziwe niebezpieczeństwo.

Limity

Jako rodzice musimy monitorować sposób i czas korzystania przez nasze dzieci z dostępu do sieci. Z tego powodu zalecamy, aby komputery, na których się poruszają, znajdowały się we wspólnym obszarze domu. Przy okazji małych dzieci warto jest przebywać w tym samym pomieszczeniu, podczas gdy dzieci korzystają z mediów.

Jak powinniśmy kontrolować dostęp do Internetu naszych dzieci?

Dzieci w internecie

Musisz ustawić limity liczby godzin, przez które mogą korzystać ze swoich urządzeń, oraz treści, do których mają dostęp. Istnieje różne oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej, które pozwala nam ograniczać i monitorować te dwa aspekty.

Można zablokować pojedyncze witryny, ale też konkretne obszary w sieci, np. strony, które zawierają słowo konkretne słowa. Najwyższym poziomem zabezpieczenia jest zezwolenie na dostęp jedynie do konkretnych stron, które rodzic oznaczył jako bezpieczne. To tak zwana „biała lista” stron- przydatna w szczególności u najmłodszych dzieci.

By rozumieć współczesny świat i umieć w nim sprawnie funkcjonować, młody człowiek nie może być całkowicie odcięty od Internetu. Zadaniem rodzica jest jednak znajomość tego, jakie miejsca w sieci odwiedza jego dziecko i z jakimi treściami ma do czynienia

Choć nie zastąpią rozmowy, wsparcia i bieżącego zainteresowania cyfrową aktywnością dziecka, to mogą mu  w tym też pomóc różne programy i aplikacje. Warto je stosować szczególnie wtedy, kiedy dziecko jest jeszcze małe, w wieku przedszkolnym.

 

Zaufanie

Nawiązanie więzi wzajemnego szacunku i zaufania z naszymi dziećmi jest jednym z najlepszych sposobów działania. Staraj się być częścią życia swoich dzieci, zarówno online, jak i offline. Zamiast oceniać lub krytykować ich zachowanie w Internecie, bądź elastyczny i dostępny, aby ich pokierować.

Ważne jest, aby upewnić się, że dzieci nie udostępniają danych osobowych, adresu ani zdjęć bez naszego nadzoru. Jednak staraj się zrównoważyć tę kontrolę z zaufaniem do nich. Pozwól im pokazać, że są odpowiedzialnymi użytkownikami.

 

Internet jako część życia

Wreszcie, musimy traktować dostęp do Internetu jako jedną z części naszego życia. Nie powinniśmy go całkowicie eliminować, ale nie powinniśmy też pozwalać, aby pochłaniał on cały czas naszych dzieci.

Zdecydowanie nie jest korzystne używanie urządzeń elektronicznych jako rodzaju opiekunki lub pozwalanie dzieciom na ich używanie, aby uciec od rzeczywistości lub po prostu mieć spokój.

Ważne jest, aby pokazać im inne możliwości spędzania wolnego czasu, takie jak czytanie, gry planszowe i sport. Musimy im pokazać, jak ważna jest rzeczywista interakcja społeczna, której nigdy nie zastąpi Internet.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguaded-Gómez, J. I. (2011). Niños y adolescentes: nuevas generaciones interactivas. Comunicar18(36), 7-8.
  • Bernardes, F. (2011). Niños online: riesgos, oportunidades y control parental. Nuevos Medios, Nueva Comunicación, 985-996.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.