Napoje roślinne dla niemowląt i dzieci

Napoje roślinne obejmują także na przykład mleko sojowe, które jest najbardziej zbliżone do mleka krowiego pod względem wartości odżywczych. Dlatego często jest to pierwszy wybór wśród wegan.
Napoje roślinne dla niemowląt i dzieci
Lucía Corral

Napisane i zweryfikowane przez dietetyczka Lucía Corral.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Obecnie na rynku napoje roślinne występują w naprawdę szerokiej gamie. Te produkty to świetny sposób na urozmaicenie diety lub prowadzenie wegańskiego stylu życia. Co więcej, dla osób uczulonych na białko mleka napoje roślinne są naprawdę doskonałą alternatywą.

Czy napoje roślinne są porównywalne z mlekiem krowim?

Pod względem odżywczym nie możemy traktować napojów roślinnych jako substytutu mleka krowiego. W zależności od rodzaju warzyw ich skład jest bardzo zmienny. Jednocześnie jednak należy również wspomnieć, że nie ma potrzeby zastępowania mleka, ponieważ nie jest ono niezbędne w naszej diecie.

Mleko jest bogate w wapń, białka i tłuszcze – chociaż te dwa ostatnie składniki zależą od wersji mleka, które pijesz. W tym sensie, jeśli chodzi o napoje roślinne, dominujący makroskładnik odżywczy różni się w zależności od ich źródła.

Te, które pochodzą ze zbóż lub pseudozbóż, takie jak napoje roślinne na bazie ryżu lub płatków owsianych, są bogate w węglowodany. Inne, pozyskiwane z roślin strączkowych, mają wysoką zawartość białka. Jest też trzecia grupa, która powstała z tłustych owoców lub suchych orzechów, takich jak napoje na bazie kokosa lub migdałów, które wyróżniają się wysoką zawartością tłuszczu.

Tak więc, jeśli weźmiemy pod uwagę skład odżywczy, wegańskim napojem najbardziej podobnym do mleka krowiego jest mleko sojowe wzbogacone w wapń. Dzieje się tak dzięki temu, że zawartość białka, tłuszczu i wapnia jest wtedy zbliżona do mleka krowiego.

Mleko roślinne dla noworodków

W pierwszych 6 miesiącach życia dziecka mleko matki i/lub mieszanka mleczna są głównym źródłem pożywienia noworodka. Chociaż Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dzieci żywiły się wyłącznie mlekiem matki, nie zawsze tak się dzieje.

Mleko migdałowe

Schorzenie takie jak zapalenie gruczołów sutkowych jest bardzo powszechne i może spowodować, że niektóre kobiety przestaną karmić piersią. To tylko jeden z przykładów powodów, dla których matka może karmić swoje maleństwo butelką. Ale co, jeśli jest weganką? Jaką formułę weganki powinny zastosować dla swoich noworodków, aby zastąpić mleko matki?

Inną możliwością, która jest bardziej powszechna niż myślisz, jest to, że dziecko ma alergię na białko mleka krowiego (CMPA). W rzeczywistości badania sugerują, że od 2 do 3% dzieci cierpi na tę alergię. Więc jaki jest sposób postępowania w przypadku dzieci niekarmionych piersią, które nie mogą pić mleka krowiego z powodu alergii?

Podejście wegańskie

Zdaniem czołowych stowarzyszeń naukowych dieta wegańska u dzieci jest idealnie wręcz zgodna z warunkami niezbędnymi do prawidłowego rozwoju. Jednak rodzice muszą być dobrze wyedukowani w tej kwestii i ostrożnie stosować wegańskie podejście.

Istnieje wiele powodów, dla których rodzice mogą być za lub przeciw takiemu stylowi życia. Jednak w obu przypadkach ważne jest, aby uszanować ich decyzję.

Dieta wegańska nie zawiera żadnego pokarmu pochodzenia zwierzęcego, a zatem wyklucza wszelkiego rodzaju tradycyjne mleko. Dla rodzin, które decydują się na uzupełnienie mleka matki, istnieją formuły sojowe i ryżowe odpowiednie dla wegańskich niemowląt.

Mleko sojowe musi być pozbawione izoflawonów, jeśli jest przeznaczone dla niemowląt w wieku poniżej 6 miesięcy. A jeśli chodzi o mleko ryżowe, powinno być ono hydrolizowane, aby zminimalizować zawartość arsenu.

Po ukończeniu 6 miesiąca życia niemowlęta mogą spożywać mleko sojowe z izoflawonami. Później, gdy osiągną wiek 2 lat, rodzice mogą włączyć do diety swojego malucha inne napoje roślinne.

Należy jednak raz jeszcze podkreślić, że rodzice muszą starannie zaplanować wegańską dietę swojego dziecka. Dietetyk ze znajomością tematu powinien bezwzględnie nadzorować, co jedzą i piją dzieci.

Alergia na białko mleka krowiego

Kiedy niemowlęta są uczulone na białko mleka krowiego, jedynym sposobem postępowania jest całkowite unikanie wszystkich produktów zawierających mleko krowie. W przypadku noworodków rodzice mogą podejść do tego problemu na dwa sposoby, w zależności od tego, jak karmią swoje dzieci.

W przypadku niemowląt karmionych piersią to matka powinna unikać nabiału. Matki będą musiały wyeliminować wszystkie produkty mleczne z diety i kontrolować poziom wapnia oraz witaminy D. Aby dowiedzieć się, ile wapnia i witaminy D potrzebują, warto wiedzieć, ile tych mikroelementów spożywały wcześniej.

Mleko kokosowe

Gdy poznają swoje indywidualne zapotrzebowanie na wapń, mogą zwiększyć spożycie pokarmów bogatych w ten minerał. Oczywiście należy pamiętać, że zapotrzebowanie kobiety na wapń jest wyższe podczas karmienia piersią.

U niemowląt, które piją specjalne napoje roślinne, istnieje kilka możliwości. W takich przypadkach podstawowym wyborem będzie mleko hydrolizowane. A dla tych dzieci, które tego nie tolerują, istnieją mleka na bazie soi i ryżu, które spełniają wymienione wyżej specyfikacje.

Od drugiego roku życia dzieci rodzice mogą zastępować te preparaty wzbogaconymi mleczkami roślinnymi. W takich przypadkach ważne jest, aby ocenić zawartość białka w diecie dziecka,upewniając się, że jego dzienne zapotrzebowanie zostaje spełnione.

Jak podjąć właściwą decyzję przy wyborze napojów roślinnych?

Aby wybrać spośród tak wielu opcji, rodzice muszą spojrzeć na etykietę wartości odżywczej. Chociaż nie ma dużej różnorodności między różnymi markami mleka krowiego, istnieje duża różnorodność, jeśli chodzi o napoje roślinne. Dlatego przy dokonywaniu wyboru pamiętaj o następujących kwestiach:

  • Ilość surowca zawartego w mleku, która będzie wyrażona w procentach.
  • Inne specyfikacje dotyczące pozostałych składników.
  • Sprawdź, czy napój jest wzbogacony w mikroelementy, czy też nie. Wapń i witamina D to dwa najpopularniejsze suplementy, ponieważ występują one naturalnie w mleku krowim.
  • Ilość dodanego cukru , która nie powinna przekraczać 4 do 5 gramów na 100 gramów mleka.
  • Upewnij się, że producenci nie podjęli działań mających na celu obniżenie ceny produktu, takich jak włączenie do składu niepotrzebnych innych mieszanek. Na przykład niektóre napoje roślinne na bazie kokosa mają wysoką zawartość ryżu.

Aby osiągnąć taką samą zawartość tłuszczu jak w mleku krowin, można dodać także oleje roślinne. O ile dodaje się je w małej ilości, nie obniża to jakości diety. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martínez MB et al. (2003). Incidencia de alergia a proteínas de leche de vaca en el primer año de vida y su repercusión en el consumo de hidrolizados. In Anales de Pediatría (Vol. 58, No. 2, pp. 100-105). Elsevier Doyma.
  • Biarge MM. (2017). Niños vegetarianos,¿ niños sanos?. Asociación Española de Pediatría.
  • Martín AP. (2013). Alergia a proteínas de leche de vaca. Protocolos diagnósticos y terapéuticos en Pediatría. Protoc diagn ter pediatr, 1, 51-61.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.