Alergia na białko mleka krowiego u dzieci

Czy słyszałeś o alergii na białko mleka krowiego u dzieci? Powiemy Ci, jak odróżnić ją od nietolerancji laktozy, ponieważ często są one mylone.
Alergia na białko mleka krowiego u dzieci
Silvia Zaragoza

Napisane i zweryfikowane przez dietetyczka Silvia Zaragoza.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy wiesz, że najczęstszą alergią u dzieci jest uczulenie na białko mleka krowiego? Jest to jedna z pierwszych alergii pojawiających się u dzieci, ponieważ mleko krowie jest zwykle wprowadzane do diety przed ukończeniem pierwszego roku życia przed innymi potencjalnie uczulającymi produktami.

Pozwala to lekarzom na wczesne jej wykrycie i rozpoczęcie leczenia tak szybko jak to możliwe, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Zwykle dotyka ona 2% dzieci i utrzymuje się w wieku dorosłym. Najważniejsze jest tutaj odróżnienie alergii od nietolerancji laktozy. Dlaczego? Ponieważ w przypadku alergii lista produktów, których należy unikać, jest znacznie dłuższa. Z tego powodu ważne jest, aby zwracać uwagę na możliwość jej wystąpienia zwłaszcza, gdy Twoje dziecko je obiady w szkole.

Czy chciałbyś wiedzieć jak ją wykryć i jak postępować, gdy pojawi się reakcja alergiczna? Czytaj dalej, a wyjaśnimy Ci to. Poniżej przedstawiamy również co mogą jeść dzieci z alergią na białko mleka i jak przygotowywać posiłki, aby uniknąć reakcji krzyżowej.

Alergia na białko mleka

Alergia na białko mleka krowiego – diagnoza i objawy

Należy pamiętać, że alergia to odpowiedź układu odpornościowego na dany alergen, dlatego eksperci wykrywają ją przy użyciu przeciwciał IgE we krwi. Istnieją 2 sposoby ich oceny: badanie skórne i badanie krwi.

Z jednej strony, test skórny polega na wstrzyknięciu alergenu pod skórę i obserwacji, czy pojawi się czerwona wysypka i swędzenie. W przypadku dzieci ta metoda jest najmniej inwazyjna, dlatego jest najczęściej stosowana. Z drugiej strony badanie krwi pozwala ocenić reakcję krwinek na białko mleka.

Należy również wziąć pod uwagę historię medyczną pacjenta oraz jego rodziny, wiek w którym pojawiły się pierwsze objawy i czas, jaki upływa od przyjęcia alergenu do wystąpienia objawów.

Generalnie alergię można poznać po swędzeniu i zaczerwienieniu skóry. Ponadto po kilku godzinach  od spożycia produktu zawierającego białko krowie, mogą również wystąpić nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha i oddechowe.

Leczenie za pomocą diety

W przeciwieństwie do nietolerancji laktozy, niepożądane reakcje wywołują nie tylko produkty mleczne. Białka te zawiera również cielęcina i jej pochodne, takie jak hamburgery, kiełbaski i cannelloni.

Ponadto istnieje duże podobieństwo między białkami mleka a mięsem kozim i owczym. W związku z tym należy ich unikać, podobnie jak innych źródeł laktoglobulin i kazeiny.

Białka te znajdują się również w sosach, konfiturach, daniach gotowych, czekoladzie, kakao, płatkach zbożowych, niektórych pieczywach, kiełbasach i cukierkach. Dzieje się tak, ponieważ są one używane jako dodatki i można je znaleźć nawet w mydłach, kremach do ciała i lekarstwach.

Przed zakupem każdego produktu wystarczy przeczytać etykietę lub poprosić sprzedawcę o poradę, ponieważ każdy producent ma obowiązek przedstawienia listy składników produktów spożywczych.

Jeżeli jednak produkt zawiera jedynie śladowe ilości pewnych substancji, nie muszą one znaleźć się na etykiecie. Ilości te są uznawane zbyt małe, aby mogły powodować jakiekolwiek szkody. W większości przypadków ich obecność jest spowodowana zanieczyszczeniem krzyżowym, ponieważ są one przygotowywane na tych samych liniach produkcyjnych.

Jeśli więc nie masz pewności, czy produkt nie zawiera białka mleka krowiego, lepiej go nie kupuj.

Na koniec pamiętaj, aby używać osobnych przyborów do przygotowywania posiłków nie zawierających tego alergenu. Najlepiej przygotowywać je w osobnych miejscach, aby uniknąć kontaktu i zakażenia krzyżowego. Pamiętaj, aby po użyciu dobrze wyczyścić wszystkie powierzchnie i garnki.

Produkty alternatywne dla dzieci z alergią na białko mleka krowiego

Jeśli chodzi o produkty mleczne, możesz kupić te intensywnie hydrolizowane, które nie zawierają białka powodującego alergię. Możesz także wypróbować następujące produkty alternatywne pamiętając o następujących zaleceniach:

  • Mleko sojowe zaleca się podawać dzieciom powyżej 12 miesiąca życia.
  • Mleko ryżowe nie jest polecanym zamiennikiem zwykłego mleka, ponieważ zawiera ono duże ilości arsenu, toksycznego minerału obecnego w glebie.
  • Inne napoje, takie jak te na bazie owsa lub orzechów można spożywać bez problemu. Ich wartość odżywcza nie jest porównywalna z tą zawartą w zwykłym mleku, ponieważ praktycznie nie zawiera białek. Są one jednak pełne węglowodanów oraz wysokiej jakości tłuszczy.
  • Wybieraj produkty bez dodatku cukru i jeśli to możliwe takie, które są wzbogacone witaminą D oraz wapniem.
Dziecko z wysypką

Jeśli chodzi o mięso, możesz podawać dziecku mięso z kurczaka, królika, indyka oraz wieprzowinę, gdyż są one dość delikatne. Ponadto połączenie mięsa z cytrusami lub papryką  poprawia wchłanianie żelaza.

Życie z alergią na białko mleka krowiego

To normalne, że kiedy dowiesz się, że Twoje dziecko ma alergię na białko mleka krowiego, pojawia się w Twojej głowie wiele pytań. Odpowiedzieliśmy już na wiele z nich.

Problem polega na tym, że białko to znajduje się w wielu podstawowych produktach spożywczych, które odgrywają ważną rolę w prawidłowym wzroście kości i zapobieganiu anemii. Są jednak produkty o takich samych właściwościach na przykład brokuły, brukselka, migdały, fasola, ryby i mięso.

Ponadto, gdy masz do czynienia z alergią po raz pierwszy, musisz zachować szczególną ostrożność podczas kupowania żywności lub jedzenia poza domem. Warto poszukać więcej informacji na ten temat, aby uniknąć przypadkowego kontaktu z alergenem.

Dlatego zawsze należy nosić ze sobą adrenalinę w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Objawia się on między innymi trudnościami w oddychaniu, zawrotami głowy, poceniem się oraz tachykardią.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Asociación Española de Personas con Alergia a los Alimentos y latex (AEPNAA). Alergia a la proteína de leche de vaca. [Consultado el 15 de septiembre de 2020] Disponible en: https://www.aepnaa.org/ver/leche
  • Kansu, A; Yüce, A; Dalgıc, B; Enis Şekerel, B; Çullu-Çokuğraş, F; Çokuğraş, H (2016) Consensus statement on diagnosis, treatment and follow-up of cow’s milk protein allergy among infants and children in Turkey. Turk J Pediatr, 58(1): 1-11.
  • Martorell-Aragonés,A; Echeverría-Zudaire, L; Alonso-Lebrero,E; Boné-Calvo, J; Martín-Muñoz, M F; Nevot-Falcóet, S al (2015) Position document: IgE-mediated cow’s milk allergy. Allergol Inmunopathol, 43(5): 507-26. 
  • Cuomo, B., Indirli, G. C., Bianchi, A., Arasi, S., Caimmi, D., Dondi, A., … & Calvani, M. (2017). Specific IgE and skin prick tests to diagnose allergy to fresh and baked cow’s milk according to age: a systematic review. Italian journal of pediatrics43(1), 93. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29025431/
  •  


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.