Autyzm a mikrobiom jelitowy - czy znasz tę zależność?
Wszystkie ssaki posiadają niewidzialny i nieformalny „organ”, który do niedawna jeszcze nauka zupełnie ignorowała: to mikrobiom jelitowy. Składa się on z niesamowitej różnorodności mikroorganizmów.
Stało się jasne, że nasze przetrwanie zależy od prawidłowego funkcjonowania tego drobnoustrojowego “narządu”. Jednak ledwo zarysowaliśmy powierzchnię, jeśli chodzi o zrozumienie, w jaki sposób ten konglomerat drobnoustrojów nam pomaga.
Jak działa mikrobiom jelitowy?
Bez wątpienia wiesz, że w Twoim ciele żyją różne mikroorganizmy. Możesz jednak nie wiedzieć, jaka jest ich rzeczywista populacja. Być może zdajesz sobie sprawę z tego, że najgęstsza i najbardziej zróżnicowana „społeczność” drobnoustrojów znajduje się w Twoich jelitach.
Kiedy jednak dowiesz się, że Twój mikrobiom odpowiada za ponad połowę masy kału, sytuacja zaczyna nagle wyglądać nieco inaczej, nieprawdaż?
Masz w swoim ciele tak wiele drobnoustrojów, że mają one moc dokończenia procesu trawienia pokarmu. To najbardziej oczywisty przypadek, ale jest tutaj więcej rzeczy, które Cię zaskoczą. Twoje drobnoustroje odgrywają kluczową rolę w rozwoju Twojego układu odpornościowego, a także w utrzymaniu jego zdolności do reagowania.
Co więcej, odpowiadają za regulację naszego metabolizmu.
Co te drobnoustroje mają wspólnego z mózgiem?
Odpowiedź na to pytanie jest całkiem skomplikowana. Dziś nauka wykazała, że istnieje oś mikrobiotyczno-jelitowo-mózgowa. Co więcej, jej trasa jest dwukierunkowa. Oznacza to, że stres może zaburzać skład naszej flory jelitowej, a jednocześnie nasza flora jelitowa może wpływać na nasze zachowanie.
Wiele z tych badań przeprowadzonych zostało szczurów wychowanych w środowisku pozbawionym zupełnie drobnoustrojów, także tych jelitowych. Badania te wykazały, co się dzieje, gdy w organizmie brakuje konwencjonalnej mikroflory. Ma to wpływ na zachowanie, ekspresję genów w mózgu i rozwój układu nerwowego.
Inne rodzaje badań wykorzystywały różne środki przeciwdrobnoustrojowe i pierwsze przeszczepy kałowe. Badania te wykazały, że różnice w składzie flory jelitowej wpływają na zachowanie zwierząt. Co więcej, naukowcy wykazali, że zmiana składu flory jelitowej może wywoływać lub łagodzić niepokój.
Obecnie naukowcy poczynili już spore postępy w swojej wiedzy na poziomie molekularnym. Teraz wiedzą, że zmiany w ekosystemie mikrobiotycznym mogą wywoływać określone zmiany w neuroprzekaźnikach i ich receptorach… w tym także serotoninie.
Jaką rolę w rozwoju autyzmu odgrywa mikrobiom jelitowy?
Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) odnoszą się głównie do zmian w rozwoju neurologicznym. Istnieją tutaj dwa główne zaburzenia, które charakteryzują tę zmianę. Są to pogorszona komunikacja i interakcja społeczna.
Pacjent wykazuje ograniczone i powtarzające się wzorce dotyczące zainteresowań, zachowań lub czynności. ASD ma częstość występowania od 2 do 20 przypadków na 1000 na całym świecie.
Obecnie nie ma jeszcze zatwierdzonego sposobu leczenia standardowych objawów autyzmu. Osoby z ASD często mają problemy żołądkowo-jelitowe, powodowane przez zmiany w mikrobiomie jelitowym.
Dzięki temu pojedynczemu odkryciu w trakcie wielu kolejnych badań znaleziono dowody sugerujące zmianę reakcji immunologicznej i mechanizmów neurozapalnych u pacjentów z ASD.
Problemy żołądkowo-jelitowe, których doświadcza większość osób z autyzmem, potwierdzają pogląd, że zaburzenie to ma podłoże fizjologiczne. Skłania to ekspertów do przekonania, że łagodzenie problemów żołądkowo-jelitowych może również złagodzić główne objawy autyzmu.
I na koniec, wyniki niedawno przeprowadzonego badania wykazały korzystne długoterminowe skutki dla dzieci z diagnozą ASD. Badanie to obejmowało rewolucyjny „transfer stolca” zdefiniowany jako przeszczep mikroflory kałowej.
Karmienie piersią a skład mikrobiomu jelitowego i zaburzenia ze spektrum autyzmu
Karmienie piersią jest czynnikiem decydującym o składzie mikrobiomu jelitowego danej osoby. Dlatego też badanie obejmujące ten proces w populacjach z zaburzeniami ze spektrum autyzmu jest obszarem silnego zainteresowania naukowców.
W badaniu z 2019 r. zbadano związek między ASD, momentem rozpoczęcia karmienia piersią i czasem jego trwania. Na chwilę obecną wydaje się, że przedłużone karmienie piersią jest czynnikiem ochronnym przed ASD, choć potrzebne są dalsze badania nad tym zagadnieniem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bray, N. (2019). The microbiota–gut–brain axis. Microbiota milestone. Nature Reviews Neuroscience. S22. https://www.nature.com/articles/d42859-019-00021-3
- Akhondzadeh, S. (2019). Microbiota and Autism spectrum disorder. Avicenna journal of medical biotechnology, 11(2), 129.
- Pulikkan J, Mazumder A, Grace T. (2019). Role of the gut microbiome in autism spectrum disorders. Adv Exp Med Biol. 1118:253-269. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30747427
- Soke, G. N., Maenner, M., Windham, G., Moody, E., Kaczaniuk, J., DiGuiseppi, C., & Schieve, L. A. (2019). Association Between Breastfeeding Initiation and Duration and Autism Spectrum Disorder in Preschool Children Enrolled in the Study to Explore Early Development. Autism research: official journal of the International Society for Autism Research, 12(5), 816
- Xu, M., Xu, X., Li, J., & Li, F. (2019). Association between gut microbiota and autism spectrum disorder: a systematic review and meta-analysis. Frontiers in psychiatry, 10, 473.
- Soke, G. N., Maenner, M., Windham, G., Moody, E., Kaczaniuk, J., DiGuiseppi, C., & Schieve, L. A. (2019). Association Between Breastfeeding Initiation and Duration and Autism Spectrum Disorder in Preschool Children Enrolled in the Study to Explore Early Development. Autism research: official journal of the International Society for Autism Research, 12(5), 816.
- Kang, D. W., Adams, J. B., Coleman, D. M., Pollard, E. L., Maldonado, J., McDonough-Means, S., … & Krajmalnik-Brown, R. (2019). Long-term benefit of Microbiota Transfer Therapy on autism symptoms and gut microbiota. Scientific reports, 9(1), 5821.