Zaburzenia trawienia u dzieci - kilka wskazówek jak sobie radzić

Zaburzenia trawienia u dzieci - kilka wskazówek jak sobie radzić

Ostatnia aktualizacja: 01 grudnia, 2018

Zaburzenia trawienia mogą być bardzo nieprzyjemne dla Twojego dziecka, ale dzięki odpowiedniej terapii, mogą być uleczone. Pokażemy Ci kilka prostych wskazówek, aby ich uniknąć.

Zaburzenia trawienia występują częściej, niż mogłoby się wydawać. W rzeczywistości statystyki pokazują, że około 50% dzieci cierpi na łagodne zaburzenia trawienia podczas pierwszych miesięcy życia. Wynika to z niedojrzałości ich układów trawiennych. Chociaż problemy te często można przezwyciężyć poprzez zmiany w diecie, ważne jest, aby je zidentyfikować, by zapobiec im wpływom na rozwój dziecka.

Zaburzenia trawienia u dzieci

Istnieją różne zaburzenia trawienia, na które dzieci mogą cierpieć i które powodują dla nich dyskomfort.

Chociaż zaburzenia te są w stanie wzbudzić znaczne zaniepokojenie rodziców, musimy pamiętać, że są one dość powszechne. Przy odpowiednim leczeniu można złagodzić ich symptomy.

Oto niektóre z zaburzeń, na które dziecko może cierpieć:

Kolka

Kolka lub ból brzucha jest najłagodniejszym zaburzeniem, jakie może pojawić się u noworodka, zwłaszcza podczas karmienia butelką. Ten ból może powodować głośny płacz, który często zmniejsza intensywność po wydaleniu gazów.

Aby złagodzić kolkę, możesz wykonywać masaż na brzuchu, od góry do dołu. Pomaga również masaż zgodny z ruchem wskazówek zegara.

Biegunka

Karmienie piersią może spowodować, że stolce Twojego dziecka będą miały określony kolor i konsystencję. Powinny być luźne, ziarniste i złocistożółte.

Jeśli karmisz sztucznym mlekiem swoje dziecko, jego stolec będzie niespójny i jasny. W każdym przypadku powinnaś skonsultować się z pediatrą, jeśli zauważysz, że Twój maluch ma biegunkę.

Dzieci mają wysokie ryzyko cierpienia na odwodnienie. Biegunka u dzieci ma zazwyczaj pochodzenie zakaźne.

Noworodek

Ulewanie się

Ulewanie się zwykle występuje po karmieniu. Pojawia się, gdy dziecko zje zbyt dużą ilość jedzenia. Można tego uniknąć poprzez uważną obserwację zachowań swojego maleństwa.

Zapobiega to jedzeniu więcej niż mu potrzeba. Ulewanie się nie zawsze jest obfite i zwykle występuje tuż po karmieniu dziecka. Może być wywoływane przez najdrobniejsze ruchy i spowodowane niedojrzałością przewodu pokarmowego dziecka.

Zatwardzenie

Włączenie stałego pokarmu do diety dziecka lub zmiana mleka matki na sztuczny pokarm może powodować zaburzenia trawienia, takie jak zatwardzenie. W takim przypadku najlepiej skonsultować się z pediatrą. Najbardziej skutecznym leczeniem jest po prostu zmiana diety dziecka.

Czkawka

Czkawka może pojawiać się często i trwać długo, ale powinna być najmniejszym zmartwieniem, ponieważ nie wyrządza krzywdy dziecku. Występuje niezwykle bez widocznej przyczyny, a następnie znika samoistnie. W rzeczywistości dzieci mogą mieć czkawkę nawet wewnątrz macicy.

“Według statystyk, 55% dzieci cierpi z powodu problemów trawiennych podczas pierwszego roku życia.”

Co powoduje gazy?

Gazy mogą wskazywać, że układ pokarmowy dziecka ma jakieś problemy. Niektóre dzieci nie są w stanie trawić laktozy lub niektórych preparatów dla niemowląt w całości, ponieważ nie posiadają enzymów rozkładających dane składniki.

Chociaż problem ten zwykle ustępuje spontanicznie wraz z rozwojem dziecka, ważne jest, aby poinformować pediatrę, by znaleźć na to jakieś rozwiązanie.

Jak możesz pomóc Twojemu dziecku?

  • Trzymaj dziecko w pozycji pionowej, gdy jest ono karmione.
  • Spraw, aby się dziecku odbiło, delikatnie uderzając je w plecki.
  • Możesz spróbować zastosować łagodny masaż na brzuchu, aby złagodzić ból.
  • Staraj się karmić je niewielkimi ilościami mleka.
  • Uspokój dziecko, gdy płacze, aby nie dopuścić do połykania powietrza.
Dziecko chwytające za palec

Jakie są objawy problemów trawiennych?

Najszybszym sposobem na wykrycie problemów trawiennych u dziecka jest codzienna analiza jego ciała. Na przykład, jeśli czuje się niekomfortowo, jest smutne lub zdenerwowane po jedzeniu, jest to spowodowane najprawdopodobniej tym, że czuje się źle.

Możesz zauważyć, że kurczy się i zgina nogi w kierunku swojego żołądka, aby spróbować złagodzić ból lub dyskomfort. Inną wskazówką, że dziecko cierpi na zaburzenia trawienia, jest niekontrolowany płacz.

Te zaburzenia trawienne, o których wspomnieliśmy powyżej, są dość niewygodne dla Twojego dziecka i mogą wywoływać niepokój wśród rodziców. Jednak są one całkowicie normalne w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości – skonsultuj się z pediatrą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Thiagarajah JR., Kamin DS., Acra S., Goldsmith JD., et al., Advances in evaluation of chronic diarrhea in infatns. Gastroenterology, 2018. 154 (8): 2045-2059.
  • Vandenplas Y., Alarcón P., Alliet P., De Greef E., et al., Algorithms for managing infant constipation, colic regurgitation and cow’s milk allergy in formula fed infants. Acta Pediatr, 2015. 104 (5): 449-57.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.