Nieżyt żołądkowo-jelitowy: jaka dieta dla dziecka?
W tym artykule przedstawimy listę artykułów spożywczych, które są odpowiednie dla dzieci, które cierpią na nieżyt żołądkowo-jelitowy oraz dla tych, które mają podobne problemy.
Jeśli Twoje dziecko cierpi na nieżyt żołądkowo-jelitowy, przez kilka dni nie powinno przyjmować niektórych pokarmów.
Nieżyt żołądkowo-jelitowy to nic innego jak zakażenie przewodu pokarmowego. Podobnie jak wiele innych chorób, często występuje u dzieci.
Kiedy pojawi się nieżyt żołądkowo-jelitowy, dobrze jest zachować ostrożność, aby ułatwić powrót do zdrowia. W tym artykule znajdziesz informacje na temat odpowiedniej diety dla dzieci z zapaleniem żołądka i jelit.
Dzieci mogą od czasu do czasu odczuwać ból brzucha. Niektóre cierpią na zaparcia, biegunkę, gorączkę, a nawet wymioty.
Jeśli te objawy utrzymują się i nawracają z pewną częstotliwością, dziecko może cierpieć na nieżyt żołądkowo-jelitowy.
Jako rodzice powinniśmy wiedzieć, jak rozpoznać objawy, aby wiedzieć, kiedy sytuacja wymaga natychmiastowej konsultacji z pediatrą.
Przyczyny nieżytu żołądkowo-jelitowego
Chociaż może wystąpić w dowolnym momencie w ciągu roku, nieżyt żołądkowo-jelitowy najczęściej pojawia się wiosną i latem, a jego przyczyna jest głównie wirusowa.
Nieżyt żołądkowo-jelitowy może być wywołany również przez następujące czynniki:
- Infekcja bakteryjna: Przyczyną może być butelka dla niemowląt, która nie jest odpowiednio umyta lub z której korzystały inne dzieci. Najczęstsze przyczyny tego rodzaju dolegliwości to Salmonella i Campylobacter.
- Alergie pokarmowe: niektóre pokarmy mogą nie być akceptowane przez organizm dziecka, powodując problemy w przewodzie pokarmowym.
- Choroby zapalne.
Chociaż u małych dzieci są to rzadkie przypadki, nieżyt żołądkowo-jelitowy może być również spowodowany przez wrzodziejące zapalenie okrężnicy, nadczynność tarczycy, chorobę Leśniowskiego-Crohna i inne zaburzenia.
Czy można temu zapobiec?
Prawda jest taka, że nie ma zbyt wielu środków ostrożności. Ponieważ mamy do czynienia z wirusami i bakteriami, najlepszą rzeczą, jaką mogą zrobić rodzice, jest poprawa środków higieny.
W przypadku zapalenia żołądka i jelit wywołanego przez rotawirus istnieją szczepionki, które mogą pomóc uodpornić dziecko.
Jeśli chodzi o przygotowanie żywności, najlepiej unikać surowych produktów. Jeśli podajesz dziecku owoce, upewnij się, że są dobrze umyte i obrane.
Dieta dla dziecka cierpiącego na nieżyt żołądkowo-jelitowy
Oto kilka punktów, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o dietę podczas zapalenia żołądka i jelit:
1. Nawodnienie jest niezbędne
Z powodu objawów, o których wspominaliśmy wcześniej, dolegliwość ta może prowadzić do odwodnienia. Jest to główna przyczyna zgonów niemowląt w krajach rozwijających się.
Odwodnienie można łatwo zauważyć, na przykład, gdy dziecko oddaje mocz mniej niż zwykle, lub jeśli ma suche usta i zapadnięte oczy.
Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, natychmiast nawodnij dziecko. Jeśli dziecko nadal jest karmione piersią, należy co godzinę podawać mu mleko matki.
W przypadku starszych dzieci możesz podać im sole nawadniające w niewielkich ilościach. Po kilku godzinach dziecko może powrócić do przyjmowania wody.
Nie ma zbyt wielu środków ostrożności. Ponieważ mamy do czynienia z wirusami i bakteriami, najlepszą rzeczą, jaką mogą zrobić rodzice, jest poprawa środków higieny.
2. Zastąp stałe pokarmy płynnymi
Podczas zapalenia żołądka i jelit układ trawienny znajduje się w nietypowej sytuacji. Nie jest w stanie przetwarzać żywności tak jak zwykle.
Dlatego dieta zalecana dla dzieci cierpiących na zapalenie żołądka i jelit jest pełna pokarmów w płynnej postaci.
Istnieją pewne pokarmy, które powinny być całkowicie wyeliminowane z diety przez co najmniej pięć dni. Należy unikać następujących:
- Tłuszcze
- Ciasta
- Nabiał
- Cukierki
- Produkty kwaśne
Woda ryżowa to fantastyczny sojusznik w szybkim powrocie do zdrowia. Ma wiele zalet: jest lekkostrawna, a duża zawartość skrobi pomaga w odbudowie żołądka i podrażnionych jelit.
Woda ryżowa zawiera również naturalne cukry, które pomagają odzyskać utraconą energię.
Jogurt bez laktozy to kolejna dobra opcja. Może pomóc przywrócić prawidłową florę jelitową. Dostarcza również substancji odżywczych, które mogą pomóc organizmowi dziecka w wyeliminowaniu infekcji.
Nie podawaj jogurtu bez laktozy, dopóki nie ustaną wymioty i biegunka.
3. Powolny powrót do normalnej diety
Dzięki lekom i właściwej pielęgnacji Twoje dziecko odzyska apetyt. Pamiętaj jednak, że nie powinno nagle wrócić do normalnej diety.
Najpierw należy włączyć pokarmy, które są pożywne i łatwe do strawienia. Dobrym przykładem są tosty.
Inne produkty, które warto podać wtedy dziecku to węglowodany, takie jak makaron (bez sosu) i ryż, gdyż ich proces trawienia jest powolny.
W diecie dziecka nie powinno zabraknąć owoców. Zanim wrócicie do pokarmów stałych, podawaj dziecku przeciery. Staraj się unikać słodkich soków i tych z owoców, które mają działanie przeczyszczające, takich jak śliwki i kiwi.
Wreszcie, możesz rozpocząć ponowne wprowadzanie mięsa w małych porcjach. Zacznij od kurczaka i ryby, którym mogą towarzyszyć warzywa i jajka.
Jeśli dziecko zareaguje dobrze, wkrótce będzie mogło powrócić do normalnej diety.
Jak widać, dieta jest ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o powrót do zdrowia po zapaleniu żołądka i jelit. Spróbuj podjąć niezbędne środki i zwracaj uwagę na objawy.
Jeśli objawy nie ustępują, skonsultuj się z pediatrą.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- American Academy of Pediatrics. Diarrea en los niños: lo que los padres necesitan saber. Septiembre 2021.
- Dimidi E., Christodoulides S., Mark Scott S., Whelan K., Mechanisms of action of probiotics and the gastrintestinal microbiota on gut molility and constipation. Adv Nutr, 2017. 8 (3): 484-494.
- Gavin M. L. Gastroenteritis (gripe estomacal o intestinal). Nemours Children Health. Septiembre 2021.
- Hartman S., Brown E., Loomis E., Russell HA., Gastroenteritis in children. Am Fam Physician, 2019. 99(3): 159-165.
- Mayo Clinic. Gastroenteritis vírica (gripe estomacal). Enero 2022.
- NHS. Diarrea and vomiting. National Health Service of Scotland. Diciembre 2020.
- Weir SBS; Akhondi H. Bland diet. [Updated 2022 Julio 25]. In: State Pearls [Internet]. Treasure Island (FL): State Pearls Publishing, 2022 Jan.