Prebiotyki w mleku matki: jak działają?

Prebiotyki w mleku matki to cukry złożone, które działają jak pożywienie dla bakterii i korzystnie wpływają na zdrowie dziecka. Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł, aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat!
Prebiotyki w mleku matki: jak działają?
Luz Eduviges Thomas-Romero

Napisane i zweryfikowane przez biochemiczka Luz Eduviges Thomas-Romero.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Zazwyczaj ludzie uważają prebiotyki za rozpuszczalne związki błonnika, które po spożyciu nie mogą zostać strawione podczas przechodzenia przez górny przewód pokarmowy. Następnie, gdy substancje te dotrą do jelita grubego, żyjące tam bakterie i mogące przetwarzać ten błonnik, wykorzystując go jako źródło energii.

W rezultacie prebiotyki zawarte w mleku matki stymulują wzrost populacji bakterii okrężnicy.

Prebiotyki są często mylone z probiotykami

Jak sugerują ich nazwy, prebiotyki i probiotyki są ze sobą powiązane. Jednak ważne jest, aby zrozumieć różnice między nimi. Z definicji probiotyki to żywe mikroorganizmy, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Niektóre z nich to Lactobacilli i bifidobakterie (oba gatunki należą do grupy bakterii kwasu mlekowego) oraz Saccharomyces (rodzaj grzybów).

Jednak prebiotyki nie są bakteriami. Są to związki, które zapewniają im źródło pożywienia. Dzięki temu probiotyki mogą żyć i namnażać się w swoim środowisku naturalnym, czyli ludzkiej okrężnicy. Prebiotyki to substancje, które działają po prostu jako pokarm dla probiotyków.

Dlaczego bakterie żyjące w jelitach są tak ważne?

Po pierwsze, są bardzo liczne. Bakterie stanowią większość naszej flory jelitowej. Stanowią ponad połowę suchej masy kałowej. Z drugiej strony ich skład jest bardzo zmienny. Mikrobiota jelitowa składa się z ponad tysiąca gatunków. Niemniej jednak eksperci uznają, że u każdej osoby występuje przewaga liczbowa około 30-40 odmian.

Bakterie

Ich znaczenie polega na tym, że ogromna ilość drobnoustrojów tworzy niezwykle dojrzały i odporny na zmiany zewnętrzne ekosystem. „Homeostaza jelitowa” to termin medyczny określający tę właśnie równowagę.

Narażenie na antybiotyki, infekcje jelitowe lub zmiany w diecie mogą zaburzyć tę homeostazę. Dowody naukowe łączą brak równowagi mikroflory jelitowej z długą listą różnych chorób. Aby przywrócić tę równowagę, pacjent może przyjmować prebiotyki i probiotyki, a w ciężkich przypadkach może wymagać nawet przeszczepu mikrobioty kałowej.

Mleko matki jest bogate w prebiotyki i probiotyki

Obecnie nauka uznaje, że mleko matki jest niezastąpionym czynnikiem dla inicjacji, rozwoju i poprawnego składu mikrobioty jelitowej dziecka.

W dzisiejszych czasach niewiele osób wie, że mleko matki zawiera dużą liczbę bakterii kwasu mlekowego, które matka dostarcza dziecku, aby rozpocząć u niego kolonizację jelit. Szacuje się, że niemowlęta spożywają około 800 mililitrów mleka matki dziennie i otrzymują w ten sposób od 100 000 do 10 milionów bakterii dziennie.

Ponadto gruczoły sutkowe produkują unikalny zestaw związków prebiotycznych: oligosacharydy. Połączone przyjmowanie probiotyków i prebiotyków pomaga zapewnić „dobrym bakteriom”skuteczne skolonizowanie jelita dziecka.

Węglowodany zawarte w mleku mogą składać się z pojedynczej cząsteczki cukru: czyli cukrów prostych. Na przykład będą to glukoza, galaktoza i fruktoza. Oligosacharydy składają się z pięciu rodzajów monosacharydów, które losowo łączą się, tworząc struktury liniowe lub rozgałęzione.

Prebiotyki w mleku matki – zaskakujące dane

Efekt proliferacyjny, jaki mleko matki wywiera na bakterie kwasu mlekowego, nie jest związany z pojedynczą substancją, ale z szeroką gamą różnych czynników. W szczególności efekt prebiotyczny mleka matki przypisano niskiemu stężeniu białka i fosforanów oraz obecności laktoferyny, laktozy, nukleotydów i oligosacharydów.

Karmienie piersią

Eksperci nadal nie znają faktycznej roli prebiotycznej każdej z tych substancji, z wyjątkiem oligosacharydów, najlepiej zbadanych w tej grupie. Niemniej jednak naukowcy nie znają też znaczenia, jakie kryje się za tym, że ogromny repertuar oligosacharydów w mleku różni się w zależności od danej kobiety i, u tej samej kobiety, nawet od etapu laktacji.

W związku z tym szacują, że przybliżona liczba oligosacharydów w mleku matki może wahać się od około 150 związków do setek tysięcy. Ponadto eksperci wiedzą również, że przeważa tutaj grupa galaktooligosacharydów.

Dodatkowe funkcje, które zapewniają oligosacharydy z mleka matki

Repertuar oligosacharydów w mleku matki jest niepowtarzalny. Kilka badań wykazało, że związki te, oprócz tego, że są pokarmem dla bakterii, mogą pełnić inne funkcje:

  • Mogą „oszukiwać” wirusy i bakterie chorobotwórcze. Niektóre warianty naśladują oligosacharydy ścianek jelita, dokładnie te, które wykorzystują liczne patogeny do inwazji zdrowych komórek. Kiedy patogen się na tę przynętę „złapie”, infekcja zostaje zlikwidowana w zarodku.
  • Mogą również regulować aktywację komórek odpornościowych.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.