Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie?

Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie?
Natalia Cobos Serrano

Napisane i zweryfikowane przez pedagog społeczny Natalia Cobos Serrano.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Gdy zbliża się okres dojrzewania, warto rozmawiać z nastolatkiem o seksie, aby dowiedział się najważniejszych rzeczy we właściwy sposób i zrozumiał, że seks stanowi część życia.

Nie powinnaś denerwować się, gdy Twoje dziecko zacznie zadawać pytania związane z seksem. Co więcej, spokojna rozmowa o seksie w momencie wchodzenia w wiek dojrzewania pomoże dziecku wytworzyć zdrową wizję seksualności. Mając to na uwadze, zebraliśmy kilka wskazówek, które pokażą Ci, jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie.

Czym jest seksualność, czyli jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie?

Better Health Channel stwierdza, że “na seksualność składają się uczucia, myśli, pociąg i zachowania natury seksualnej żywione wobec innych ludzi. Niektórzy ludzie są dla Ciebie atrakcyjni pod względem fizycznym, seksualnym lub emocjonalnym. Wszystko to stanowi część Twojej seksualności“.

Innymi słowy, seksualność to sposób, w jaki jednostka okazuje, komunikuje, czuje, daje i odbiera przyjemność. Może to wyrażać zarówno za pomocą słów, jak i wszystkich pięciu zmysłów.

Co więcej, sposób, w jaki dana osoba wyraża i cieszy się seksualnością, jest inny w każdym przypadku. Zależy od osobowości jednostki oraz kontekstu kulturowego.

Rozmawianie z nastolatkiem o seksie to obowiązek członków rodziny

Myśląc o rozmawianiu z nastolatkiem o seksie zazwyczaj wyobrażamy sobie zajęcia wychowania do życia w rodzinie przeprowadzane w szkole. Jednak hiszpańskie Towarzystwo Pediatrii i Pierwszej Pomocy z Estremadury (SPAPEX) twierdzi, że powinno to wyglądać zupełnie inaczej.

SPAPEX uważa, że rolę głównych nauczycieli w zakresie edukacji seksualnej powinni pełnić rodzice.

Rodzice rozmawiający z dziećmi

Wynika z tego, że edukacja seksualna nie leży jedynie w gestii szkoły. To raczej zadanie dla najbliższej rodziny, która powinna odgrywać o wiele większą rolę niż szkoła. Edukacja seksualna powinna koncentrować się na pokazaniu dziecku, jak może przeżywać swoją seksualność w zdrowy sposób.

Jednak aby to osiągnąć należy postawić na dialog, co podkreślają pediatra Mercedes Reymundo i lekarka rodzinna Maria Teresa Peinado. Rodzice nigdy nie powinni unikać pytań, które ich dzieci zadają im na temat seksu.

“Jeśli będziemy unikać pytań i nie będziemy na nie odpowiadać lub zaczniemy kłamać, to nie powinniśmy narzekać, gdy dziecko przestanie nam ufać i nie będzie chciało nas słuchać w wieku nastoletnim.”

– Maria Teresa Peinado i Mercedes Reymundo –

Podpowiedzi dotyczące tego, jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie we właściwy sposób

  • Rozpocznij rozmowę z dzieckiem w naturalny i szczery sposób. Rozmawianie na tematy związane z seksem od wczesnych lat życia malucha pomoże Ci wyjaśnić bardziej skomplikowane kwestie, gdy dziecko wkroczy w wiek nastoletni. Co więcej, pomoże mu również stworzyć pozytywny i zdrowy obraz seksualności.
    Mama rozmawiająca z córką - jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie?
  • Nie rozmawiaj z dzieckiem o rzeczach, których nie musi jeszcze wiedziećAby dobrać odpowiednie tematy, musisz przede wszystkim słuchać swojego dziecka. To pomoże Ci zrozumieć, co powinno wiedzieć. Pomocne może okazać się również oszacowanie ilości posiadanych przez nie informacji oraz sprawdzenie, czy są one wystarczające i prawdziwe.
  • Naucz dziecko, że seksualność to coś całkowicie normalnego. Na przykład poruszaj temat masturbacji w całkowicie naturalny sposób, tłumacząc mu, że nie jest to rzecz, której powinno się wstydzić. Wytłumacz, że jest to czynność prywatna i intymna, którą z własnej woli wykonuje wiele osób. Oprócz tego wyjaśnij, co to tak naprawdę jest.

Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie – dodatkowe wskazówki

  • Rozmawiając z nastolatkiem o seksie pamiętaj zawsze o szacunku. Twoje dziecko powinno nauczyć się wyrażać swoją seksualność w taki sposób, który sprawi, że będzie szczęśliwe, a jednocześnie okazywać szacunek innym osobom. Naucz swoją pociechę, że seks to intymna sprawia, która składa się na prywatne życie jednostki.
  • Podczas rozmowy o seksualności dziecko powinno czuć się nieskrępowane i pewne siebie. Dzięki temu będzie wiedziało, że może się do Ciebie zwrócić w przypadku jakichkolwiek wątpliwości i nie będzie odczuwało wstydu.
  • W edukacji seksualnej dzieci powinien uczestniczyć każdy z rodziców. Warto, by oboje brali udział w rozmowach o seksualności. Z kolei dzieci w wieku nastoletnim powinny rozumieć, że rozmowa na takie tematy to nic złego.

Podsumowując, należy rozmawiać z nastolatkiem o seksie i seksualności. Najlepiej zacząć jeszcze przed wejściem dziecka w wiek dojrzewania. Dzięki temu będzie uczyło się o kwestiach związanych ze zdrowiem i szacunkiem nie tylko w szkole, ale także w domu. Kluczową rolę odgrywa stworzenie atmosfery pełnej zaufania, dzięki której Twoje dziecko będzie mogło swobodnie wyrażać siebie od najmłodszych lat.

“Atmosfera zaufania pozwala dziecku bez obaw powiedzieć, czego od nas potrzebuje.”

 – Graciela Hernández i Concepción Jaramillo –


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hernández, G. y Jaramillo, C. (2006). La educación sexual de niñas y niños de seis a doce años. Guía para madres, padres y profesorado de Educación Primaria. Ministerio de Educación y Ciencia y Ministerio de Trabajo y Asuntos Sociales. CIDE.
  • Peinado, M.T. y Reymundo, M. (s.f.). Consejos para padres sobre educación sexual. Consejos de Salud. Spapex. Recuperado de: https://www.spapex.es/psi/educacion_sexual.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.