Edukacja seksualna dziecka - bardzo istotne zagadnienie

Edukacja seksualna dziecka - bardzo istotne zagadnienie
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2018

Edukacja seksualna dziecka jest bardzo istotna, biorąc pod uwagę fakt, że Twój malec może stać się ofiarą molestowania seksualnego. Musisz nauczyć swoje dziecko, jak ma się bronić przed niebezpiecznymi sytuacjami.

W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego edukacja seksualna dziecka jest tak ważna.

Wszyscy rodzice martwią się o zdrowie psychiczne, fizyczne i emocjonalne swojego malucha. Chcą chronić dziecko i nauczyć je wszystkiego, co pomoże mu uniknąć problemów w życiu.

Jedna z najważniejszych rzeczy, jakich trzeba nauczyć dziecko, to kwestie związane z jego seksualnością. Nasze dzieci muszą zrozumieć, że nikt nie może dotykać ich bez ich wyraźnego pozwolenia.

Dlaczego edukacja seksualna dziecka jest tak istotna

W dzisiejszych czasach edukacja seksualna to jedna z podstawowych rzeczy, których musisz nauczyć swoje pociechy.

Niektóre z tematów, które powinnaś poruszyć, to:

  • Powstawanie człowieka.
  • Rozwój człowieka i zmiany hormonalne.
  • Antykoncepcja.
  • Rozmnażanie.

Edukacja seksualna dziecka nie ma określonego limitu czasowego. Chociaż wiele osób poleca zaczekać z edukacją do momentu, gdy dzieci będą gotowe odkrywać własną seksualność, to tak naprawdę edukacja seksualna powinna zacząć się w odpowiednim i najbardziej dogodnym momencie, dopasowanym do potrzeb dziecka.

Takie uświadamianie dziecka wykracza poza przygotowanie go na odległą przyszłość. Edukacja seksualna to klucz do ochrony dziecka przed wykorzystywaniem seksualnym, którego może doświadczyć. Oczywiście wszyscy rodzice chcą, by ich dziecko dorastało w zdrowiu i szczęściu.

Ale musimy zastosować wszelkie dostępne środki, by upewnić się, że nasze dzieci nauczą się granic dotyczących ich ciała, by mogły bronić się przed molestowaniem. Dzieci muszą nauczyć się, że nikt nie może ich dotykać. Rodzice powinni nauczyć je rozróżniać różne rodzaje dotyku oraz tego, co jest, a co nie jest dozwolone.

Chłopiec przytulający się do nogi mamy

Jak nauczyć dziecko mówić: “Nikt nie może mnie dotykać”

Rozmawiając z dzieckiem o sferze seksualności należy bardzo jasno mówić o ogromnym zagrożeniu, jakie stanowi molestowanie seksualne. Im lepiej dziecko to zrozumie, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że stanie się jego ofiarą.

Trzeba nauczyć dziecko, że jeśli kiedykolwiek znajdzie się w sytuacji, w której będzie czuło się niekomfortowo, powinno o tym natychmiast powiedzieć dorosłemu, którego darzy zaufaniem. Aby dziecko było w stanie rozpoznać zagrożenie, naucz je następujących rzeczy:

Intymne części ciała

Niezmiernie istotne jest, by dziecko zrozumiało, że nikt nie powinien dotykać ani oglądać jego intymnych części ciała. Jeśli ktokolwiek przekroczy tą granicę, dziecko powinno od razu powiedzieć o tym dorosłemu, do którego ma zaufanie.

Edukacja seksualna dziecka zakłada, że maluch jest w stanie nazwać i rozpoznać następujące części ciała oraz zdawać sobie sprawę z tego, że nikt nie powinien go tam dotykać:

  • Narządy płciowe (penis lub wagina)
  • Pośladki
  • Okolice miednicy
  • Klatka piersiowa
  • Usta

Równocześnie powinnaś uczulić dziecko, że nie powinno dotykać tych części ciała u innych osób. Innymi słowy, musi zrozumieć pojęcie prywatności i przestrzeni osobistej.

Nikt nie może mnie dotykać

Małe dziecko musi nauczyć się, że jego ciało należy tylko do niego i do nikogo innego. Z tego powodu nikt nie ma prawa go dotykać, nawet jeśli obiecuje przy tym miłość i czułość. Dziecko musi wiedzieć, że ta zasada obejmuje każdego, nieważne, czy zna daną osobę, czy nie.

Dorośli nie proszą o pomoc dzieci, zwłaszcza nieznajomi

Każdy rodzic powinien przeznaczyć czas na nauczenie dzieci, że nigdy, pod żadnym pozorem, nie powinny rozmawiać z obcymi osobami. Nie powinny ufać obcym, który proszą ich o pomoc, bez względu na sytuację, w której się znajdują. Dzieci muszą koniecznie zrozumieć, że jedyna odpowiedź na taką prośbę to stanowcze “nie”.

Dorosły może wydawać się miły i przyjazny, ale dziecko musi być czujne. Dorośli, a zwłaszcza nieznajomi, nigdy nie powinni zaczepiać dziecka i prosić go o pomoc.

Tata i córka - edukacja seksualna dziecka

Komu ufać?

Biorąc pod uwagę fakt, że dziecko ma niesamowicie bujną wyobraźnię, należy rozmawiać z nim jednoznacznie i bezpośrednio. Warto zrobić listę dorosłych godnych zaufania. Pomoże ona dziecku uniknąć ufania osobom, które mogą być niebezpieczne.

Porozmawiaj również z dzieckiem o wizytach u lekarza. Może zdarzyć się, że lekarz będzie musiał obejrzeć jedną z części ciała wymienionych powyżej. Dziecko musi wiedzieć, że nigdy nie powinno się to wydarzyć bez pozwolenia lub nadzoru rodzica.

Zachęcaj do komunikacji

Ostatni krok do zapobiegania wykorzystywaniu seksualnemu to komunikacja z dzieckiem przez całe dzieciństwo i okres nastoletni. To bardzo ważna kwestia, o której nie powinno się zapominać. Dziecko musi wiedzieć, że może podzielić się z rodzicami tym, co dzieje się w jego życiu. Nie musi mieć tajemnic przed osobami, które się o nie troszczą.

Powinno również informować o wszystkich sytuacjach i osobach, które sprawiają, że czuje się niekomfortowo. Dziecko musi być świadome, że może porozmawiać z Tobą o wszystkim, a Ty potraktujesz poważnie wszystko, co mówi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.