Metoda Koeppen pomaga dzieciom się zrelaksować.

Uczenie dzieci relaksu pomaga im zmniejszyć niepokój i poprawić koncentrację. Metoda Koeppen to prosta i przyjemna metoda osiągnięcia tego celu.
Metoda Koeppen pomaga dzieciom się zrelaksować.
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dzisiaj porozmawiamy sobie o jednym z najprostszych sposobów pomagających dzieciom się zrelaksować, jakim jest metoda Koeppen.

Dzieci, podobnie jak dorośli, mogą w codziennym życiu odczuwać niepokój lub stres. Doświadczają również trudnych sytuacji, które mogą prowadzić do niepokoju i gniewu. Relaks jest niezwykle pożyteczną i korzystną praktyką dla dzieci z wielu powodów.

Opiera się ona na istniejącym związku między stresem fizycznym i psychicznym. Jeśli zrelaksujesz swoje ciało, możesz również zmniejszyć poziom niepokoju. Ta technika wykorzystuje kilka prostych ćwiczeń wizualizacyjnych, podczas których nauczysz swoje dzieci napinania i rozluźniania różnych grup mięśni.

Musisz powtórzyć każde ćwiczenie od dwóch do czterech razy.

Metoda Koeppen – ćwiczenia wstępne.

Uczenie dzieci relaksu pomaga im zmniejszyć niepokój i poprawić koncentrację. Metoda opracowana przez Arlene S. Koeppen to prosta i przyjemna metoda osiągnięcia tego celu.

1. Cytryna, ćwiczenie rozluźniające dłonie i ramiona.

Wyobraź sobie, że trzymasz cytrynę w lewej ręce. Musisz mocno ją zgnieść, aby wycisnąć z niej cały sok. Ściśnij więc mocno. Zwróć uwagę, jak Twoja ręka i ramię napinają się, gdy ściskasz. Teraz zwolnij chwyt i upuść cytrynę. Poczuj, jak rozluźniają się Twoje dłonie i ramiona. Czy zauważyłeś różnicę?

2. Leniwy kot, czyli ćwiczenie do rozluźnienia mięśni ramion.

Wyobraź sobie, że jesteś bardzo leniwym kotem, który chce się przeciągnąć. Wyciągnij przed siebie ramiona. Podnieś je nad głowę i plecy. Czy czujesz, że Twoje ramiona się rozciągają? Teraz rozrzuć je na boki i poczuj, jak rozluźniają się Twoje ramiona”.

3. Żółw, czyli metoda Koeppen pozwalająca rozluźnić ramiona i szyję.

Relaks

Teraz jesteś żółwiem, szczęśliwie siedzącym na skale. Nagle czujesz się w niebezpieczeństwie. Musisz się ukryć! Wsuń głowę do swej skorupy i przyłóż ramiona do uszu. A teraz ponieważ niebezpieczeństwo minęło, możesz wyjść. Wysuń więc głowę i poczuj, jak rozluźniają się Twoje ramiona i szyja”.

4. Kawałek gumy, by rozluźnić szczękę

Masz w ustach bardzo duży kawałek gumy. Chcesz ją przeżuć, ale musisz użyć do tego każdego mięśnia szczęki. Ugryź więc ją mocno i żuj. Teraz możesz przestać żuć. Poczuj, jak rozluźniają się Twoje mięśnie.

Więcej ćwiczeń, na których opiera się metoda Koeppen

5. Mucha, która rozluźnić twarz, nos i czoło

Masz bardzo irytującą muchę na nosie. Chcesz ją zgonić, ale nie możesz użyć rąk. Spróbuj marszczyć nos tak bardzo, jak możesz. Czy zauważasz, jak zaciskają się Twoje policzki i usta? Teraz, kiedy ją wystraszyłeś, możesz całkowicie rozluźnić twarz”.

6. Słoń, czyli ćwiczenie pozwalające rozluźnić brzuch

Spokojnie leżysz na trawie. Nagle widzisz biegnącego w Twoją stronę słonia. Nie masz czasu na ucieczkę, a jedynym rozwiązaniem jest zaciśnięcie mięśni brzucha tak mocno, aż będą twarde jak skała. Słoń poszedł w innym kierunku, co oznacza, że ​możesz się teraz zrelaksować.

7. Ogrodzenie pozwalające rozluźnić brzuch i plecy

Zrelaksowane dziecko

Idąc przez las, widzisz piękne miejsce, do którego chcesz się udać, ale musisz najpierw przejść przez bardzo wąską dziurę w płocie. Aby to osiągnąć, musisz maksymalnie przyciągnąć brzuch do kręgosłupa. Gdy uda Ci się przekroczyć płot, możesz wrócić do normalnej pozycji i rozluźnić brzuch.

8. Glina na rozluźnienie stóp i nóg

Idziesz przez dżunglę, kiedy widzisz pole głębokiego błota i decydujesz, że chcesz w nie wdepnąć, i przez nie przejść. Aby to zrobić, musisz jak najmocniej pchać błoto nogami. A teraz wyjdź i rozluźnij nogi i stopy.

Metoda Koeppen i jej przydatność

Dzięki tym ćwiczeniom dzieci mogą odkrywać własne ciała i wchodzić z nimi w interakcje. Ponadto zapoznają się z uczuciami napięcia i identyfikują je, gdy pojawią się one w ich codziennym życiu. Ponadto nauczą się, że mogą zmniejszyć niepokój lub nerwowość poprzez rozluźnienie mięśni.

To nie jest odosobnione ćwiczenie, ale raczej ciągła praktyka. Dzieci muszą ją stosować regularnie, przynajmniej raz dziennie. W ten sposób będą mogły zrelaksować się w ciągu dnia i poprawią w ten sposób swoją uwagę, koncentrację i jakość snu.

Ponadto metoda Koeppen poprawi ich inteligencję emocjonalną, ponieważ ułatwi im zrozumienie i zarządzanie emocjami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • González, A., & Amigo, I. (2000). Efectos inmediatos del entrenamiento en relajación muscular progresiva sobre índices cardiovasculares. Psicothema12(1), 26-32.
  • Varona Simón, L. (2018). Programa de intervención pragmática en niños con Disfemia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.