Kąpiel - słodki relaks dla niemowlęcia

Kąpiel - słodki relaks dla niemowlęcia

Ostatnia aktualizacja: 17 czerwca, 2021

Woda to piękne doznanie dla niemowląt, naturalny środek relaksujący. Między innymi dlatego, że dzieci żyły dziewięć miesięcy w ciepłych wodach naszego łona. Znają więc to środowisko jako ich dom pełen spokoju. Dlatego tak ważna jest dla nich kąpiel.

Kąpiel daje dzieciom poczucie schronienia, spokoju i powolnego tempa, które tłumi wrogość realnego świata. Taki relaks pomaga niemowlęciu zmniejszyć codzienny stres odczuwany w świecie dorosłych. Doświadczenie kąpieli jest wszechogarniające i słodkie, dzięki czemu dzieci czują się świetnie.

Kąpiel jest wspaniałym środkiem rozluźniającym, który wprowadza dziecko w stan relaksu. W tym stanie maluch doświadcza, jakby płynął w swoim świecie. To doznanie pozwala mu regulować percepcję świata, który dopiero poznaje i, oczywiście, pozwala mu swobodnie się poruszać.

Dziecko w wanience

Kąpiel – słodki rytuał w pierwszym roku życia

Ponieważ kąpiel to idealny moment na odpoczynek, dobrze jest kąpać niemowlę codziennie (bez żeli myjących). Ponadto, pozwoli to nam dokładnie zadbać o higienę naszych pociech dzieląc z nimi jednocześnie to cudowne uczucie wspólnej radości.

Bardzo dobrze również, jeśli od czasu do czasu pozwalamy sobie na wspólną kąpiel z naszymi maluchami. Nurkowanie w wodzie i bąbelki na ich brzuszku to niezapomniane doświadczenie. Będzie to ważny moment dla tworzącej się wewnętrznej więzi zarówno dla dziecka, jak i matki (lub rodziców).

Ta chwila kąpieli jest wyjątkową i żywotną okazją, która przekierowuje nas na odpowiednie tory. Pomaga nam porzucić ból, zmartwienia i ciągłe oderwanie od małych przyjemności dnia codziennego i wychowywania naszych maluchów.

Kąpanie dziecka

Harmonia ruchu wody

Jak już powiedzieliśmy, kąpiel dziecka to czysta harmonia w ruchu. Nie powinna się więc kojarzyć z narzucaniem ani z codziennym obowiązkiem. Niech będzie raczej okazja do przyjemności i radości, eksperymentowania i zabawy, która pomaga dziecku poznać siebie i otaczający go świat.

Rodzice szybko zdają sobie sprawę, że walka o wyjście z wody stanie się swoistym rytuałem przez całe dzieciństwo. Dla najmłodszych wanna stanowi bowiem wspaniałe miejsce zabawy i poznawania swojej ciekawskiej natury.

Woda jest dla nich źródłem wrażeń i zdziwienia, które nigdy nie przestanie ich zachwycać. Ekscytują je odbłyski świateł, ruchy wody, fale, a także swoboda ruchu i poczucie wyzwolenia z więzienia grawitacji.

Jednak podczas kąpieli musimy mieć na uwadze, że codzienne używanie mydeł nie jest konieczne, a jeszcze mniej zalecane. Dziecko nie brudzi się jak człowiek dorosły, poza tym w naturalny sposób reguluje proces oczyszczania skóry.

Kąpiel

W rzeczywistości są tacy, którzy zalecają używanie mydła trzy razy w tygodniu aż do ukończenia przez dziecko dwunastu miesięcy. Skóra dzieci jest bowiem znacznie cieńsza i bardziej wrażliwa niż u dziecka lub osoby dorosłej.

Dlatego jeśli decydujemy się na codzienną kąpiel ze względu na korzyści płynące z kontaktu z wodą, nie zawsze powinniśmy używać żeli czy szamponów. Taka praktyka mogłaby doprowadzić nawet do podrażnień delikatnej skóry i pogorszenia jej stanu.

Jak sprawić, by kąpiel przyniosła same korzyści

Istnieje jeszcze jeden ważny aspekt, który najlepiej uzgodnić z pediatrą. Otóż dopóki pępowina nie odpadnie (co przypada między pierwszym a trzecim tygodniem) nie zanurzamy małego ciałka w wodzie. Do tego czasu możemy je więc czyścić gąbką.

Nie bez znaczenia jest też to, że w pierwszym okresie życia nie kąpiemy noworodków w wannie dla dorosłych. Używamy raczej wanienki ustawionej na podwyższonej i wytrzymałej powierzchni, tak abyśmy mogli wygodnie mieć pod ręką wszystko, czego potrzebujemy.

Na początek wystarczy nalać do wanienki 5 lub 7 centymetrów ciepłej wody (mniej więcej 32º). W takim warunkach możemy wykonać delikatną kąpiel z troską i delikatnością, czyniąc tę ​​chwilę miejscem spotkań i wzajemnego poznawania się pełnego satysfakcji i spokoju.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.