Niepokój rodziców - jak ustrzec przed nim dzieci?

Niepokój rodziców - jak ustrzec przed nim dzieci?
Niepokój rodziców - jak ustrzec przed nim dzieci?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kiedy rodzice odczuwają niepokój, ich dzieci mogą również doświadczać intensywnych emocji, nie rozumiejąc dokładnie, co się dzieje. Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak ustrzec dzieci przed negatywnymi uczuciami rodziców.

Dzieci naśladują to, co obserwują u swoich rodziców … Nasze gesty, nasze słowa i rzeczy, które robimy. Jeśli krzyczysz, Twoje dzieci będą krzyczeć. Jeśli czytasz, one też czytają. A jeśli odczuwasz niepokój, one również odczują ten niepokój i będą działać zgodnie z tymi uczuciami.

Dzieje się tak nawet wtedy, gdy tak naprawdę nie rozumieją sytuacji ani dlaczego się boisz. W tym artykule pomożemy Ci zapobiec wpływaniu Twoich emocji na Twoje dzieci.

Dzieci wiedzą, kiedy ich rodzice odczuwają niepokój

To normalne, że dzieci wyczuwają niepokój rodziców i naśladują tę emocję. Dzieci są bardzo zsynchronizowane z poziomem stresu rodziców i są bardziej podatne na odczuwanie biernego stresu, niż nam się zdaje. Ich mózgi wciąż się rozwijają i są bardzo wrażliwe na stresory środowiskowe – w tym na zachowanie rodziców.

W rzeczywistości badania wykazały, że nawet jeśli dzieci nie doświadczają stresującej sytuacji z pierwszej ręki, “żywią się” energią rodziców. A im większy niepokój odczuwają rodzice, tym większy poziom stresu i lęku wystąpią u ich dzieci. Innymi słowy, bardzo łatwo jest przekazać lęk dzieciom, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Niepokój - matka tuląca córkę

Mózgi naszych dzieci są jak gąbki. Podziwiają nas, modelują swoje zachowania i uzyskują wskazówki dotyczące własnego bezpieczeństwa zgodnie z naszym własnym zachowaniem i rzeczami, które mówimy.

Kiedy Twoje dzieci poczują, że się martwisz lub niepokoisz, zaczynają czuć się niepewnie co do świata. W ten sam sposób, gdy rodzice modelują zdrowe sposoby radzenia sobie z intensywnymi emocjami, mogą nauczyć swoje dzieci, że, paradoksalnie, nie muszą bać się lęku. Zamiast tego mogą spojrzeć mu w twarz i rozwiązać swoje problemy.

Nie pozwól, aby Twój niepokój wpłynął na twoje dzieci. Naucz się stawić czoła swoim lękom

Co możesz zrobić, gdy znów zaczniesz się niepokoić? Po pierwsze, rozpoznaj i zaakceptuj swoje uczucia. Nie próbuj z nimi walczyć ani ich ignorować. Takie postępowanie powoduje jedynie zaostrzenie objawów i pogorszenie lęku. Pamiętaj, że lęk to uczucie, jak każde inne.

Zamiast próbować uciec od lęku, naucz się stawić czoła swoim lękom i przezwyciężyć je. Najlepszym sposobem na zmierzenie się z lękiem jest zmierzenie się z nim. Lęk jest wyuczonym zachowaniem, którego można się również oduczyć, konfrontując swoje lęki za każdym razem, gdy zaczynamy je odczuwać.

Naucz się radzić sobie z uczuciem lęku poprzez kwestionowanie swojego niepokoju

Bądź realistą co do swojego niepokoju. Zadaj sobie pytanie: co najgorszego może się zdarzyć? Czy to może się zdarzyć? Pomaga to zakwestionować swoje myśli i uświadomić sobie, jak nierealne i nieprawdopodobne są Twoje zmartwienia.

Jednocześnie ważne jest znalezienie techniki, która pomoże Ci stawić czoła temu, co się dzieje. Na przykład:

  • Oddychaj: ćwiczenia z głębokim oddychaniem są dobrą strategią pomagającą zmniejszyć poziom lęku. Aktywują reakcję relaksacyjną Twojego ciała. Spróbuj robić wdech, licząc do 4, a następnie policz ponownie do 4, gdy powoli wydychasz powietrze. Następnie powtórz to kilka razy.
  • Znajdź bezpieczne miejsce dla siebie. Wiele osób uważa również za pomocne przerwanie tego, co robią i przeniesienie się do spokojnego miejsca. Kilka minut ciszy z myślami może pomóc Ci skutecznie zapanować nad swoimi emocjami.
  • Poszukaj rozrywki: gdy odczuwasz lęk, Twój mózg przyspiesza, a myśli zaczynają szybciej krążyć. Ważne jest, aby oderwać myśli od przykrych tematów. Możesz wykonywać pewne czynności, które odwracają uwagę Twojego umysłu i angażują logiczną stronę mózgu. Na przykład słuchaj podcastu, policz numery lub opowiedz historię.
kobieta płacze i odczuwa niepokój, dziewczynka się przytula
  • Szukaj działań zorientowanych na cele. Jeśli masz wystarczająco dużo czasu, skoncentruj się na jakimś ważnym działaniu, które przynosi określony efekt. Może to być coś tak prostego, jak pranie ubrań, chodzenie do kina i wyjście z psem na spacer.

Porozmawiaj ze swoimi dziećmi o tym, co się dzieje i czego doświadczasz

Jeśli stracisz kontrolę i zaczniesz stresować się przed swoimi dziećmi, porozmawiaj z nimi o swoich uczuciach. Pokaż im, że niepokój jest powszechny, a ponadto jest to coś, z czym możesz sobie poradzić.

Niech Wasze dzieci będą świadkami, jak stawiają czoła waszemu lękowi i ćwiczą strategie radzenia sobie z nim. W ten sposób będą bardziej skłonne do modelowania tych samych pozytywnych zachowań.

To uczy je, że można odczuwać niepokój i że mogą poradzić sobie z sytuacją. Dzięki temu będą czuć się pewniej i bezpieczniej podczas nauki i zabawy w otaczającym je świecie.

Wychowywanie dzieci ma wiele wspólnego z uczeniem ich, jak radzić sobie z rzeczami, których nie widzą. Pokaż im, że stawienie czoła irracjonalnym lękom i przezwyciężenie ich jest lepsze niż nieopanowana eskalacja emocji lub próba ucieczki.


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.