Zwierzęta - jak przygotować Twojego pupila na nowego członka rodziny?

Zwierzęta - jak przygotować Twojego pupila na nowego członka rodziny?
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 05 stycznia, 2019

Zwierzęta traktowane są przez nas jak członkowie rodziny. W poniższym artykule dowiesz się jak ważne jest przygotowanie pupila na przybycie dziecka do Waszego wspólnego domu. Zapoznaj się ze wskazówkami, ułatwiającymi zaakceptowanie nowej sytuacji. Ważne jest, aby nasze zwierzęta nie czuły się pominięte i zrozumiały zmiany zachodzące w Waszym życiu.

Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki, które pomogą przygotować zwierzęta na przybycie maleństwa. Posiadanie dziecka to przygoda, która rozpoczyna się już na 9 miesięcy przed przyniesieniem malucha do domu.

Jeśli jest to pierwsze dziecko w rodzinie, proces ten może stać się jeszcze bardziej odczuwalny. Innym czynnikiem, który może zwiększyć intensywność ciąży i życie z noworodkiem w domu jest obecność zwierząt domowych. Ważne jest, aby wcześniej właściwie przygotować zwierzęta do nowej sytuacji.

To naturalne, że rodzice koncentrują całą swoją uwagę na swoim nowonarodzonym synu lub córce. Twoje zwierzęta nie będą już otrzymywać tak dużej uwagi do której są z pewnością przyzwyczajone. Konsekwencją tego mogą być zmiany w ich zachowaniu. Twoje zwierzęta mogą stać się niespokojne lub nawet przygnębione.

Zwierzęta a nowy członek rodziny

Zwierzęta natychmiast wyczuwają zmiany zachodzące w okół nich. W przypadku kotów i psów bardzo często bywa, że stają się one przestraszone. Nie można z góry założyć jak zwierzę zareaguje na nowego członka rodziny- można tylko przyjąć pewne założenia.

Najlepiej stopniowo przygotowywać pupila na przybycie dziecka, ponieważ dla wszystkich domowników będzie to duże przekształcenie dotychczasowego stylu życia. Naszym celem jest sprawienie, aby nasz zwierzak był podekscytowany dzieckiem i nie miał odczucia lęku.

Kot domowy

Jak przygotować naszego pupila na zmianę?

Na długo przed narodzeniem dziecka należy zacząć przygotowania naszych pupili na zmianę w Waszym domu. Pamiętaj, że dzieci są pełne niespodzianek i wszystko może się zdarzyć.

Zalecamy podjęcie następujących działań:

Poszukaj wygodnego miejsca dla swojego zwierzaka

Wygodne miejsce to jedna z pierwszych rzeczy o których musisz pomyśleć, zwłaszcza jeśli Twoje zwierzę jest przyzwyczajone do biegania bez żadnych ograniczeń a tym bardziej spania u Twojego boku.

Nie oznacza to że musisz go teraz zamknąć. Możesz jednak nauczyć swoje zwierzęta, aby nie przebywały w pewnych miejscach zbyt długo. Powinnaś wyznaczyć obszary w domu, których zwierzę powinno całkowicie unikać.

Jeśli masz kota naucz go aby trzymał się z daleko od pokoju dziecka. Pamiętaj, że koty mają tendencję do skakania na wszystkie możliwe obiekty a to nie jest bezpieczne dla noworodka. Szczególnie ważne jest aby nauczyć kota by nie czołgał się ani nie spał na łóżeczku dziecka.

Jeśli chodzi o psy należy nauczyć je być tolerancyjnymi. Oczywiście będzie to także zależało od ich rasy i czasu jaki z nimi spędzasz. Niektóre psy stają się bardzo opiekuńcze, a nawet śpią przy łóżeczkach czuwając nad bezpieczeństwem małego.

Znajdź nowe zajęcia

W celu przygotowania pupila na przyjazd małego dziecka, powinnaś znaleźć mu zajęcia które mogą go cieszyć nawet bez Twojego udziału. Szczególnie istotne jest to gdy zwierzę jest przyzwyczajone do spędzania dużo czasu za Tobą. Zajmowanie się dzieckiem wymaga wielogodzinnej uwagi i koncentracji na jego potrzebach. Twoje zwierzę może poczuć się zastąpione a nawet przygnębione.

Nowe odgłosy

Pamiętaj, że zwierzęta mają bardzo rozwinięty zmysł słuchu – znacznie bardziej niż u ludzi. Wysoce prawdopodobnym jest, że Twój pupil będzie musiał znosić długie godziny płaczu dziecka, a to może być dla niego irytujące.

Aby Twój zwierzak nie był zbyt przestraszony, jeszcze przed narodzinami możesz użyć nagrań płaczących dzieci. Kolejną sztuczką jest puszczanie radia przy niskim poziomie głośności. Pozwoli to Twojemu zwierzątku przyzwyczaić się do hałasu w jego otoczeniu.

Pokój niemowlaka

Kiedy dziecko przyjdzie na świat spędzisz wiele godzin w jego pokoju. Dlatego już dziś zacznij przygotowywać do nowej sytuacji Waszego pupila.

Spraw by przywykł do tego że spędzasz tam czas. Ponadto pozwól swojemu zwierzakowi zapoznać się z różnymi przedmiotami przygotowanymi dla niemowlęcia. W ten sposób Twój pupil poczuje zapach szamponu i balsamu dla dziecka, usłyszy odgłos zabawek czy pozna jego ubrania. W ten sposób Twój pies zrozumie, że dziecko jest częścią Waszego domu.

Niemowlę z psem

Pierwsze chwile w nowym domu

Znasz już niektóre z trików dzięki którym Twoi czworonodzy przyjaciele zwierzęta będą gotowe na nowego członka rodziny. Ważne jest jak zachować się gdy Twoje dziecko jest już w domu. Na początek unikaj opuszczania swojego zwierzaka na dłuższe chwile. Mów do niego oraz daj mu wyczekiwaną miłość i czułość.

Zapoznawaj dziecko ze zwierzątkiem stopniowo, tak aby się nie bał. Krok po kroku przyzwyczai się ono do zapachu i obecności niemowlęcia.

Pierwsze miesiące z dzieckiem

Na początku najlepiej postawić bramkę w drzwiach dziecka, aby nie dopuścić do wejścia naszego pupila. Kiedy poczujesz się bardziej komfortowo, możesz pozwolić zwierzakowi wejść do pokoju za pozwoleniem, jedynie przez ograniczony czas.

Kiedy dziecko jest małe nigdy nie należy zostawiać go w pokoju ze zwierzętami domowymi. Twoje koty i psy niekoniecznie chcą skrzywdzić maleństwo, lecz gwałtowne ruchy mogłyby narazić dziecko na niebezpieczeństwo.

Pamiętaj, że Twoje dziecko nie wie jak przewidzieć niebezpieczne sytuacje. Prawdopodobnie gdy zacznie raczkować będzie próbować wyciągać ręce, szczypać lub popchać zwierzątko jedynie z czystej ciekawości.

Kiedy Twoje dziecko zacznie raczkować, prawdopodobnie będzie miało już silną więź ze zwierzakiem. Jednak zawsze należy być obecnym i nadzorować ich interakcje przez cały czas.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.