Rośliny strączkowe: interesujące fakty, których nie znałeś!

Czy wiesz, że groszek nie jest uważany za warzywo? Odkryj ten i inne ciekawe fakty obejmujące rośliny strączkowe, jakie opisaliśmy w tym artykule!
Rośliny strączkowe: interesujące fakty, których nie znałeś!
Silvia Zaragoza

Napisane i zweryfikowane przez dietetyczka Silvia Zaragoza.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Rośliny strączkowe to żywność pochodzenia roślinnego o niskim wpływie na środowisko i atrakcyjnej cenie. Ponadto eksperci zalecają ich spożywanie na każdym etapie życia i co najmniej trzy razy w tygodniu, ze względu na ich wysoką wartość odżywczą.

Z tego powodu chcemy zaprezentować Ci dziś pięć interesujących faktów dotyczących roślin strączkowych, aby zachęcić Cię do włączenia ich do swojej diety.

Rośliny strączkowe: interesujące fakty, których prawdopodobnie nie znałeś

1. Rośliny strączkowe mają swoje święto międzynarodowe

W 2016 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wybrała 10 lutego na coroczne obchody Światowego dnia rośliny strączkowych. Celem tej decyzji jest promowanie konsumpcji przez ludzi, ponieważ ledwo wypełniamy zalecenia dotyczące ich spożycia, a spadek odpowiednich wskaźników jest niepokojący już od lat 80. XX wieku.

Ma to również na celu podniesienie świadomości na temat wielu składników odżywczych, które zawierają rośliny strączkowe, takich jak białko, błonnik, węglowodany, magnez, potas i wapń. Co więcej, są one znane i uprawiane na całym świecie i można je przygotować na tysiące różnych sposobów.

2. Zawierają białka o wysokiej wartości biologicznej.

Oznacza to, że ta żywność dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych. W tym przypadku mówimy o aminokwasach, które tworzą łańcuchy białkowe. Chociaż prawdą jest, że rośliny strączkowe nie zawierają metioniny i cysteiny, to jednak istnieją wyjątki, takie jak ciecierzyca, fasola i soja.

Orzechy

Zamiast tego resztę roślin strączkowych należy łączyć ze sobą lub osobno ze zbożami, takimi jak ryż i proso.   Oznacza to, że spożywanie roślin strączkowych wraz z mięsem, rybą lub jajkami w tym samym posiłku jest nieuzasadnione.

W rzeczywistości eksperci twierdzą, że takie osoby charakteryzują się nadmiernym spożyciem białka. Dlatego trudno jest Ci mieć deficyt w takim przypadku białka.

3. Groch to rośliny strączkowe, mimo że jest zielony.

Tak to prawda. Groszek zielony zawiera liczne składniki odżywcze zawarte w warzywach i pomimo tego, co mówią mrożone opakowania, należy do grupy roślin strączkowych. To, co odróżnia jedną grupę żywności od drugiej, to sposób ich występowania w naturze.

Z jednej strony rośliny strączkowe zawierają suszone nasiona przechowywane w strąkach rosnących nad ziemią. Z drugiej strony warzywa są po prostu jadalną częścią zielonych roślin, taką jak liście i łodygi. Jednak dobrym pomysłem jest zaoferowanie dzieciom miski groszku na obiad lub kolację, ale nie zamiast warzyw.

4. Orzeszki ziemne także należą do tej grupy!

Jest to ciekawy fakt, który może cię najbardziej zaskoczyć, ponieważ większość ludzi nigdy tego nie brała pod uwagę. Podobnie jak groszek zielony, orzeszki ziemne są nasionami, które znajdują się w zamkniętym strąku. I tak, jest coś ciekawszego!

W rzeczywistości kiedy kupujesz jakiekolwiek suszone owoce i orzechy w supermarkecie, praktycznie oferta sklepu zwykle nie zawiera orzeszków ziemnych. Zazwyczaj oferują on nasiona i prażoną kukurydzę, może także rodzynki. Warto więc uważnie się za orzeszkami ziemnymi rozejrzeć!

5. Rośliny strączkowe są dobre dla mikrobioty pomimo dyskomfortu, jaki czasami powoduje ich spożycie.

I na koniec warto wspomnieć o tym, że rośliny strączkowe są bogate w wysoce fermentujący błonnik. Innymi słowy, odżywiają one bakterie jelitowe i wspomagają przyswajanie składników odżywczych oraz prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Mogą również pomóc zmniejszyć ryzyko między innymi zaparć, otyłości i raka okrężnicy.

Warzywa

Dzięki temu możemy powiedzieć, że świetnym pomysłem jest włączenie ich do codziennej diety. Zawierają jednak galaktany, które są odpowiedzialne za gazy i wzdęcia, które czasami powodują silny dyskomfort.

Dzieje się tak dlatego, że kiedy następuje zmiana w tej mikroflorze lub w ścianie jelita, podlegają one fermentacji, co powoduje pojawienie się wyżej wymienionych objawów.

Dlatego radzimy, jeśli zdarza się to u Ciebie dość często, zdecydować się na obrane rośliny strączkowe (takie jak czerwona soczewica). Następnie należy moczyć je przez co najmniej 24 godziny, a następnie rozgnieść w moździerzu. Możesz nawet dodać kminek lub anyż do wody do gotowania.

Jak zauważyłeś, dobrym pomysłem jest włączenie roślin strączkowych do swojej diety. Ponadto, jeśli ich nie lubisz w formie bezpośredniej, spróbuj różnych przetworów na ich bazie, takich jak między innymi sałatki, pasty do smarowania, gulasze, frytki i zupy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Naciones Unidas. Día Mundial de las Legumbres. Naciones. [Consultado el 3 de marzo de 2020] Disponible en: https://www.un.org/es/observances/world-pulses-day
  • FEN (Fundación Española de Nutrición) y AECOSAN (Agencia Española de Consumo, Seguridad Alimentaria y Nutrición). Informe sobre legumbres, nutrición y salud.
  • Lucía Martínez Argüelles. Vegetarianos con ciencia. España, 1ªEd 2016. Ed. Arcopress.
  • Boletín Oficial del Estado. Decreto 2484/1967, de 21 de septiembre, por el que se aprueba el texto del Código Alimentario Español.
  • Cañellas, X; Sanchís, J; Aguado, X y Redondo, L. (2017). Alimentación prebiótica: para una microbiota intestinal sana. 1ªed. España: plataforma actual.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.