Zaparcia u dzieci: 5 technik leczniczego masażu

Zaparcia u dzieci są trudne i dla maluchów i dla rodziców. Wykorzystaj te 5 technik masażu by przynieść dziecku natychmiastową ulgę!
Zaparcia u dzieci: 5 technik leczniczego masażu

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2018

Zaparcia u dzieci są częste w pierwszych miesiącach życia. Mogą wpływać negatywnie na samopoczucie i apetyt maleństwa.

W dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą wskazówkami dotyczącymi technik masażu, które pomogą kiedy pojawią się zaparcia u dzieci.

Dzięki tym technikom masażu będziesz mogła pomóc maleństwu w domu bez konieczności uciekania się do użycia środków farmakologicznych.

Zaparcia nie są przyjemne dla nikogo. U dzieci mogą stanowić dość poważny problem, ponieważ maluszki nie są w stanie powiedzieć nam w jaki dokładnie sposób odczuwają ból. Nie mamy więc pewności co do jego rodzaju i przyczyny.

Chociaż zazwyczaj jest to trudne dla maleństwa i niepokojące dla rodziców, zaparcia u dzieci są w pierwszych miesiącach i latach życia normalne.

Zaparcia możemy zauważyć obserwując zachowanie dziecka oraz, oczywiście, zawartość jego pieluszek. Jeśli maluch widocznie źle się czuje a w pampersie znajdujemy stałą zawartość rzadziej niż zwykle, możemy uznać, że występują zaparcia.

Zaparcia u dzieci stwierdzamy kiedy wypróżniają się one 3 razy w tygodniu lub rzadziej.

Przyczyny zaparć u dzieci

Główną przyczyną zaparć jest dieta, w której brakuje płynów lub błonnika.

Płyny takie jak mleko matki czy woda są bardzo ważne dla utrzymania odpowiedniego nawodnienia organizmu maleństwa. Są też konieczne dla prawidłowego funkcjonowania mięśni oraz całego organizmu.

Błonnik natomiast zmiękcza stolec.

Zaparcia u dzieci mogą też być powodowane przez pewne konkretne produkty spożywcze. Więcej szczegółów znajdziesz poniżej.

Czynniki zewnętrzne również mogą odkrywać ważną rolę. Podobnie jak dorośli, dzieci odbierają bodźce ze środowiska i w wielu przypadkach odpowiadają na nie fizycznie.

To tłumaczy dlaczego traumatyczne zdarzenia – osobiste bądź nie – również mogą powodować zaparcia.

“Zaparcia u dzieci pojawiają się w pierwszych miesiącach i latach życia.”

Techniki masażu które pomogą Ci zwalczyć zaparcia u dzieci

Pewne techniki masażu skutecznie zwalczają zaparcia u niemowląt i małych dzieci. Sesję masażu najlepiej przeprowadzić w czasie, kiedy maluch jest spokojny.

Oto pięć metod, które mogą być bardzo pomocne:

1. Przeciąganie

Aby wykonać to ćwiczenie, połóż maleństwo na pleckach i przeciągaj dłońmi po jego tułowiu w dół, od żeber do podbrzusza.

Wykonując ruchy, uciskaj lekko dłońmi brzuszek dziecka. Pilnuj tylko, by nacisk nie był zbyt silny, ponieważ to sprawi dziecku ból. Ucisk powinien być lekki ale odczuwalny.

Możesz też wykonać ten masaż kiedy nóżki dziecka są uniesione.

Zaparcia u dzieci zwalczysz pobudzając perystaltykę jelit masażem.

2. Ruchy kolanek

Dziecko powinno leżeć na pleckach. Chwyć jego kostki dłonią i całkowicie wyprostuj nóżki. Następnie przesuń rękę trzymającą kostki dziecka tak, by jego kolanka się ugięły i dotknęły brzuszka.

Pozostaw dziecko w takiej pozycji na kilka sekund. Powtórz całe ćwiczenie kilka razy.

Możesz też wykonywać je każdą nóżką osobno – niech dziecko wykonuje leżąc takie ruchy, jakby pedałowało na rowerku.

3. Masaż okrężny

Jeśli chodzi o zaparcia u dzieci, to jest najczęściej wykorzystywana technika masażu. Połóż dziecko na pleckach. Złap je za kolanka. Nóżki powinny być częściowo zgięte.

Wykonuj rękoma okrężne ruchu w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, prowadząc kolanka dziecka. Zrób kilka powolnych okrążeń, następnie puść nogi dziecka na kilka chwil. Później powtórz całe ćwiczenie.

4. Masaż na boku

Aby wykorzystać tę technikę, połóż dziecko na lewym boku. Prostuj jego jedną nóżkę, zginając jednocześnie drugą tak, by kolano dotykało brzuszka.

Powtarzaj ćwiczenie przez około 10 minut. Następnie zmień strony.

Tej techniki możesz używać do 6 razy dziennie.

5. Odwrócone literki

Połóż dziecko na pleckach. Następnie uciskając lekko palcami, prześledź na jego lewym boku literę I, od dołu w górę. Później narysuj odwróconą literę L a na koniec odwróconą literkę U. Udowodniono, że ta technika masażu poprawia perystaltykę jelit dziecka.

“Pokarmy które powodują zaparcia u dzieci to najczęściej te, które są dla nich pierwszymi stałymi posiłkami. To właśnie dlatego musisz zwracać wyjątkową uwagę na dietę maluszka po zakończeniu karmienia piersią.”

Dodatkowe wskazówki

Poza powyższymi wskazówkami mamy dla Ciebie garść innych informacji, które pomogą Ci zwalczyć zaparcia u malucha.

Oto najważniejsze z nich:

  • Zmień dietę dziecka. Pilnuj, by jadło ono odpowiednio dużo produktów bogatych w błonnik takich jak warzywa i owoce. Ważne jest także to, by wypijały dość dużo wody.
  • Ruch. Twoje dziecko może być jeszcze za małe by ćwiczyć, ale jak tylko nauczy się chodzić zwracaj uwagę na to, by zużywało swoją energię w ciągu dnia. Ruch sprzyja optymalnemu trawieniu.
  • Zdrowe nawyki. Naucz dziecko, by chodziło do toalety od razu po tym jak poczuje taką potrzebę.
Zwracaj uwagę na to, jak dziecko reaguje na nowe elementy jadłospisu.

Jakich produktów spożywczych należy unikać?

Pewne produkty często powodują zaparcia. Najlepiej więc jest ich unikać. Oto najczęstsi winowajcy:

  • Ryż
  • Gruszki
  • Banany
  • Jabłka
  • Marchewki

Większość ze składników z powyższej listy to jednocześnie produkty, które są pierwszymi stałymi daniami małych dzieci. Dlatego właśnie po zakończeniu karmienia piersią musimy zwracać szczególną uwagę na to, co dziecko je i jak reaguje na kolejne nowe elementy jadłospisu.

Ważne jest też pamiętanie o tym, że ze względu na swoje właściwości wymienione powyżej produkty to skuteczne środki na walkę z biegunką.

Jeśli zaparcia u dzieci utrzymują się długo a zmiany w diecie i ćwiczenia ruchowe nie pomagają, skonsultuj się jak najszybciej z pediatrą.

Długotrwałe zaparcia mogą być oznaką poważniejszych problemów ze zdrowiem. Nie należy ich więc lekceważyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.