Jak poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego?

Czy wszystko, co jesz, jest „zgodne” z Twoim organizmem? Naucz się poprawiać funkcjonowanie układu pokarmowego za pomocą doboru odpowiedniego jedzenia. Im szybciej rozwiążesz problem z trawieniem, tym lepiej będzie dla Twojego zdrowia fizycznego i psychicznego.
Jak poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego?
Silvia Zaragoza

Napisane i zweryfikowane przez dietetyczka Silvia Zaragoza.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy wszystko, co jesz, jest „zgodne” z Twoim organizmem? Naucz się poprawiać funkcjonowanie układu pokarmowego za pomocą doboru odpowiedniego jedzenia. Im szybciej rozwiążesz problem z trawieniem, tym lepiej będzie dla Twojego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Możesz nawet stosować się do tych wskazówek razem ze swoimi dziećmi! Kluczowe jest również odpowiednie postępowanie zapobiegawcze.

Temat naszego dzisiejszego artykułu brzmi właśnie: jak możemy poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego i ogólnie zwiększyć kondycję naszego żołądka, jelit i współpracujących z nimi organów?

Układ pokarmowy jest centralnym punktem naszego organizmu, ponieważ pomaga nam wchłaniać składniki odżywcze i cieszyć się dobrym zdrowiem fizycznym oraz psychicznym. Składa się z zestawu narządów, które poprzez wydzielanie substancji takich jak enzymy i soki żołądkowe, rozkładają pokarm na mniejsze cząstki.

Czy wiesz, że zmiana standardowego przebiegu procesu trawienia w dowolnej jego fazie może powodować silny dyskomfort, a nawet niedobór składników odżywczych? Dziś opowiemy Ci nieco dokładniej, jak możesz poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego poprzez prawidłowe odżywianie się.

Czy Ty także narzekasz na funkcjonowanie układu pokarmowego?

W niektórych krajach nawet 50% populacji cierpi na jakiś rodzaj zaburzeń trawienia i liczba ta ciągle rośnie. Większość z tych problemów jest powiązana z jelitami, ponieważ to właśnie tam znajdują się bakterie odpowiedzialne za proces trawienia.

Mycie warzyw

Pokarmy, które nie zostały odpowiednio strawione w żołądku, są następne rozkładane przez bakterie wchodzące w skład mikrobioty, co może powodować tak różne objawy, jak na przykład:

  • Ból brzucha.
  • Gazy i odbijanie.
  • Refluks i nadkwasota.
  • Wrażenie ociężałości.
  • Nietolerancje pokarmowe.
  • Nudności i wymioty.
  • Biegunka lub zaparcia.

Może im również towarzyszyć swędzenie skóry, ból głowy, zaburzenia nastroju, zmęczenie, utrata masy ciała z powodu braku apetytu lub wręcz przeciwnie przyrost wagi.

Czynniki wpływające na funkcjonowanie układu pokarmowego

Istnieje wiele różnych przyczyn mających wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego, ale najważniejsze z nich to:

  • Częste stosowanie leków przeciwzapalnych i zobojętniających kwas żołądkowy.
  • Stres.
  • Zła dieta.
  • Palenie tytoniu.
  • Brak aktywności fizycznej.

W konsekwencji powyższych czynników spada jakość i ilość bakterii jelitowych oraz zredukowane zostaje wydzielanie kwasu solnego i enzymów trawiennych. Zmienione są nawet markery zapalne i metaboliczne we krwi. Dlatego, zajmując się główną przyczyną, możemy złagodzić także i te wymienione powyżej objawy.

Mikrobiota: terapeutyczny cel zdrowia układu pokarmowego

Mikrobiota to zespół mikroorganizmów (wirusów, bakterii i grzybów), które żyją głównie w jelicie grubym. Są one odpowiedzialne za syntezę składników odżywczych, takich jak witamina K, stymulując układ odpornościowy i chroniąc nas przed infekcjami. Ponadto wpływają na nasze zachowanie, nastrój, wagę, rozwój cukrzycy itp.

Ogólnie rzecz biorąc, zwykle istnieje równowaga w liczbie i rodzaju drobnoustrojów. Realizuje ona między innymi funkcję regulowania przepuszczalności ścianek jelita, co z kolei zapobiega przenikaniu przez nie toksyn. Jak można przywrócić mikrobiotę do optymalnego stanu? Wystarczy zdrowo się odżywiać!

Praktyczny przewodnik po poprawie kondycji układu pokarmowego poprzez prawidłowe odżywianie

Żywność probiotyczna

Mówiąc o probiotykach, mamy tutaj na myśli pewne specyficzne mikroorganizmy żyjące w naszych jelitach. Ich zażywanie w formie suplementów diety jest pierwszym krokiem do ponownego zasiedlenia układu pokarmowego i poprawy jego funkcjonowania.

Zdrowe jedzenie

Chociaż są one sprzedawane w postaci tabletek lub proszku, istnieją również produkty spożywcze, które przeszły proces fermentacji poprzez dodanie do nich probiotyków. Ich wielką zaletą jest to, że są odporne na trawienie w żołądku i dostają się do jelita w stanie nienaruszonym. Gdzie więc znaleźć probiotyki?

  • W jogurcie naturalnym.
  • W kefirze – jest podobny do jogurtu i może pochodzić z mleka krowiego lub koziego, a nawet wody kokosowej.
  • Kombucza.
  • Kapusta kiszona.
  • Miso (pasta sojowa używana do zup).

Żywność prebiotyczna

Po przywróceniu prawidłowego funkcjonowania jelit i poprawie objawów, jest to idealny czas na rozpoczęcie przyjmowania prebiotyków w diecie. Jeśli nie, nadal będziesz odczuwać wzdęcia, ciężkość i gaz.

Prebiotyk to składnik odżywczy, którym żywią się mikroorganizmy probiotyczne. Należą do nich na przykład fermentujący błonnik, polifenole (naturalne przeciwutleniacze) i zdrowe tłuszcze. Przyjrzyjmy się im jeden po drugim.

Błonnik fermentujący

Znajduje się on w owocach, warzywach, zbożach, bulwach, roślinach strączkowych i nasionach. Szczególnie polecamy takie produkty jak:

  • Gotowany banan, marchewka i jabłko.
  • Por, koper, cebula, szparagi i karczochy.
  • Płatki owsiane, które również pomagają obniżyć poziom cholesterolu.
  • Ugotowany i schłodzony brązowy ryż, który przed spożyciem można odgrzać w niskiej temperaturze.
  • Ugotowane i schłodzone ziemniaki i bataty. W ten sposób uwalniamy skrobię.
  • Dobrze ugotowane rośliny strączkowe.
  • Nasiona lnu i szałwii hiszpańskiej (chia). Najlepiej je zmiażdżyć lub namoczyć.

Polifenole

Jak wspomnieliśmy wcześniej, są to przeciwutleniacze obecne w czerwonych owocach, czystym kakao i przyprawach. Ale co z czekoladą? Cóż, polecamy ją, jeśli zawartość kakao wynosi co najmniej 70%. Pamiętaj, że gorzka czekolada nie jest synonimem produktu bogatego w kakao!

Zdrowe tłuszcze

Do tego grona przede wszystkim zalicza się kwas tłuszczowy omega 3 obecny w rybach (łosoś, tuńczyk, sardynki, makrela itp.) i orzechach. Jest on również obecny w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia i awokado. Działa przeciwzapalnie i jest głównym składnikiem błon komórkowych. Dlatego powinieneś spożywać go codziennie.

W ten sposób możesz poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego dzięki odpowiednim pokarmom. Widzisz teraz jakie to proste? Powinieneś również rozważyć możliwość skontaktowania się z lekarzem, aby mógł on ocenić Twój konkretny przypadek i udzielić Ci w pełni profesjonalnej porady.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Guyton y Hall. (2016). Tratado de fisiología médica. 13 ed. Elsevier.
  • www.saludigestivo.es. (n.d.). Casi la mitad de los españoles padece alguna patología digestiva. [Internet]. Fundación Española del Aparato Digestivo. [Consultado 6 de agosto de 2019] Disponible en: https://www.saludigestivo.es/espanoles-padecen-patologia-digestiva/
  • Cañellas, X y Sanchís, J. (2017). Niños sanos, adultos sanos: la salud empieza a programarse en el embarazo. 3ªed. España: plataforma actual.
  • Cañellas, X; Sanchís, J; Aguado, X y Redondo, L. (2017). Alimentación prebiótica: para una microbiota intestinal sana. 1ªed. España: plataforma actual.
  • Mosley, M. (2017). La dieta para el intestino inteligente: cómo cambiar su cuerpo de dentro hacia fuera. Barcelona: Omega.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.