Ból brzucha ośrodkowo-zależny u dziecka

Ból brzucha ośrodkowo-zależny u dziecka

Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia, 2019

Jeśli Twoje dziecko cierpi na ból brzucha, ale nie ma ku temu logicznego wyjaśnienia, może to być ból brzucha ośrodkowo-zależny.

Nazwa tej przypadłości wynika z faktu, że nie jest to spowodowane chorobą przewodu pokarmowego ani żadnym innym problemem medycznym czy klinicznym. Mimo to ból brzucha ośrodkowo-zależny może utrudniać codzienne życie.

Czym jest ból brzucha ośrodkowo-zależny u dzieci?

Specjaliści nie są pewni, co wywołuje ból brzucha ośrodkowo-zależny u dzieci. Może to być spowodowany nieprawidłową współpracą między jelitami a układem nerwowym, a nawet układem odpornościowym. Na ogół pojawia się w sytuacjach stresowych lub przy nadwrażliwości na ból.

Nawracający ból brzucha odnosi się do 2 lub więcej epizodów bólu brzucha w okresie 3 miesięcy, które zaburzają normalną aktywność.

Przewlekły ból brzucha (CAD) jest jednym z najczęstszych powodów wizyt u lekarza. Występuje u 2-4% u dzieci i 7-25% u nastolatków.

Dane przedstawione przez Science Direct pokazują, że na ból brzucha ośrodkowo-zależny cierpi 10-15% dzieci w wieku szkolnym. Ponadto ból ten jest najintensywniejszy między 5 a 8 rokiem życia, a następnie wraca w okresie dojrzewania.

Jak zdiagnozować ból brzucha ośrodkowo-zależny u dziecka

Diagnoza sama w sobie jest skomplikowana, ponieważ ważne konieczne jest wykluczenie innych problemów zdrowotnych. Na przykład musisz mieć pewność, że Twoje dziecko nie ma zespołu jelita drażliwego, dyspepsji czynnościowej lub migreny brzusznej.

Ponadto musisz mieć pewność, że dziecko nie ma żadnej nietolerancji pokarmowej. W takich przypadkach niezbędne byłoby specjalne leczenie.

Musisz także upewnić się, że pewne zdarzenia, takie jak egzaminy, przeprowadzka, śmierć bliskiej osoby, rozwód rodziców itp. nie powodują u dziecka silnego stresu i związanego z nim bólu brzucha. Może to również wpływać na układ trawienny, podrażniając go i powodując ból o mniejszej bądź większej intensywności.

Dziewczynka odczuwa ból brzucha

Niebezpieczne objawy

W celu diagnozy dziecko najpierw zostanie poddane fizycznemu badaniu, które określi jego wagę i ogólny stan zdrowia. Dotykając brzucha, lekarz może sprawdzić, czy występuje napięcie, gaz lub stan zapalny.

Z drugiej strony należy pamiętać, że niektóre objawy oznaczają, że ból jest spowodowany pewną chorobą. Dlatego koniecznie powiedz lekarzowi, jeśli zauważasz u dziecka któryś z następujących objawów:

  • Gorączka bez widocznej przyczyny
  • Utrata masy ciała
  • Urazy odbytu
  • Ślady krwi w stolcu
  • Częsta biegunka
  • Zmiany w rozwoju dziecka
  • Ból brzucha po prawej stronie
  • Utrzymujące się wymioty
  • Problemy z chorobami jelit, wrzodami, lub celiakią w rodzinie

Leczenie bólu brzucha ośrodkowo-zależnego

Jak widać, ból brzucha ośrodkowo-zależny nie jest związany ani z poważnymi, ani z ukrytymi kłopotami ze zdrowiem. Jednak może powodować u Twojego dziecka znaczny dyskomfort.

Dlatego lekarz poinformuje pacjenta, czy należy stosować jakiekolwiek leki. Paracetamol jest zwykle bardzo skuteczny.

Dziewczyna ma ból brzucha ośrodkowo-zależny

Ponadto istnieją pewne środki, które mogą złagodzić ból brzucha ośrodkowo-zależny u dzieci. Na przykład możesz wykonać masaż lub zastosować ciepłe okłady. Czasami może być konieczne doradztwo w zakresie radzenia sobie ze stresem.

Jak rozmawiać z dziećmi na ten temat

Nie chodzi o to, żeby dziecko myślało, że cały ból jest spowodowany tym, co myślą, ponieważ może to pogorszyć jego stan. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że nie musi się tak bardzo martwić i że nauka radzenia sobie z bólem jest bardzo ważna.

Ponadto dziecko musi zrozumieć, że nawet jeśli odczuwa prawdziwy ból, powodem nie jest żadna choroba. Wyjaśnij dziecku, że jego najbliżsi bardzo je kochają oraz że wiele innych dzieci odczuwa taki sam ból.

Podsumowując, ból brzucha ośrodkowo-zależny u dzieci jest dość powszechny. Chociaż zwykle nie ma powodów do zmartwień, należy uważnie obserwować dziecko i wybrać się do lekarza, aby mieć pewność, że powodem bólu nie jest żadna choroba.

Ogólnie rzecz biorąc, objawy te ustępują wraz z rozwojem dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aparicio Hernán, A. (2011). Dolor abdominal crónico y recurrente. Pediatria Integral
  • Harris D., P., Godoy F., A., & Guiraldes C., E. (2001). Dolor abdominal, dispepsia y gastritis en pediatría: Rol del Helicobacter pylori. Revista Chilena de Pediatría. https://doi.org/10.4067/S0370-41062001000200002
  • Mónica González, Y., & Francisca Corona, H. (2011). Dolor abdominal recurrente (DAR) o crónico en niños y adolescentes. Revista Médica Clínica Las Condes. https://doi.org/10.1016/S0716-8640(11)70410-2

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.