Zespół złego wchłaniania u dziecka: na czym polega?

Zespół złego wchłaniania u dziecka: na czym polega?

Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia, 2019

Zespół złego wchłaniania u dziecka może być źródłem poważnych problemów. Należy leczyć ten stan tak szybko, jak to możliwe, by zapobiec jego pogorszeniu. Procedura leczenia zaczyna się od przeprowadzenia badań w gabinecie lekarskim.

Lekarze zaczynają podejrzewać zespół złego wchłaniania, gdy ściana jelita nie przechwytuje składników odżywczych podczas trawienia. Zespół złego wchłaniania u dzieci może powodować między innymi przewlekłą biegunkę, niedokrwistość, niedożywienie, pasożyty jelitowe lub celiakię.

Aby dowiedzieć się, co powoduje zespół złego wchłaniania, lekarze potrzebują informacji na temat przebytych w Twojej rodzinie chorób i operacji. Problem ten może być spowodowany chorobą ściany jelita, wcześniejszymi problemami z nią lub innym poważnym problemem.

W każdym przypadku dziecko powinno zostać poddane badaniom, aby lekarz mógł postawić prawidłową diagnozę. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, których należy przestrzegać, jeśli dziecko cierpi na zespół złego wchłaniania.

Zespół złego wchłaniania, a trawienie

Proces trawienny jest odpowiedzialny za przekształcanie składników odżywczych z pożywienia w małe cząstki. Następnie cząstki te przechodzą do krwiobiegu przez ściany jelita. Stamtąd każda komórka w ciele dostaje to, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Zespół złego wchłaniania powoduje, że składniki odżywcze są wydalane z organizmu wraz z kałem.

Podczas gdy wirusy mogą również powodować biegunkę i problemy z właściwym wchłanianiem składników odżywczych, zespół złego wchłaniania ma inne przyczyny. Dlatego, jeśli dziecko cierpi na przedłużającą się biegunkę, należy jak najszybciej udać się do pediatry.

Zespół złego wchłaniania - problemy z układem trawiennym

Jak objawia się zespół złego wchłaniania u dzieci

Istnieją dwa oczywiste objawy: ból brzucha i płynny, miękki stolec o silnym zapachu. Jeśli zespół złego wchłaniania nie zostanie odpowiednio leczony, dziecko będzie podatne na infekcje, złamania i pogorszy się kondycja jego skóry. W rzeczywistości powoduje to zarówno krótko, jak i długoterminowe skutki. Między innymi dlatego, że ciało nie jest w stanie dobrze się bronić.

Zespół złego wchłaniania u dzieci powoduje również wahania nastroju. Jest to zrozumiałe, ponieważ ciągle czują się nieswojo. Do tego dochodzą rozdrażnienie, brak poczucia spokoju i senność.

Ponadto te poważne objawy nie zaczynają się po zaledwie 2 lub 3 dniach. Badania kliniczne wykazały, że poważne problemy pojawiają się po tygodniu lub 10 dniach, jeśli stolec jest nadal miękki i nadal występuje ból brzucha.

Diagnozowanie i leczenie zespołu złego wchłaniania u dzieci

Znalezienie przyczyny zespołu złego wchłaniania jest bardzo żmudnym procesem zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Czasami potrzebna może okazać się biopsja jelita w celu sprawdzenia stanu jelit.

Dodatkowo możliwe jest potwierdzenie uszkodzeń jelitowych spowodowanych przez bakterie, bez pełnego zrozumienia przyczyn. W każdym razie pierwszą rzeczą, o którą poprosi pediatra, jest badanie kału pod kątem obecności tłuszczów w próbce.

Różne badania

Innym możliwym badaniem jest test Schillinga, który skupia się na złym wchłanianiu witaminy B12 lub na badaniu oddechu. To ostatnie określa, czy dziecko ma nietolerancję mleka (laktozy).

Twój lekarz będzie kontynuował wykonywanie testów, dopóki nie znajdzie przyczyny. Na przykład test potu określa, czy dziecko ma mukowiscydozę. Oznaczałoby to niedobór enzymów ważnych dla trawienia.

W ciężkich przypadkach dzieci muszą być hospitalizowane w celu znalezienia przyczyny problemu. Dopóki przyczyna nie jest znana, dziecko musi przestrzegać ścisłej dietyPediatra musi jednak powiedzieć, czy z diety należy wykluczyć mleko. Wskaże również, co dziecko może jeść, aby uniknąć pogorszenia stanu.

Badanie brzucha

Skuteczne leczenie

Gdy pediatra ustali, co wywołuje złe wchłanianie, może rozpocząć leczenie. Jakie mogą być skutki zespołu złego wchłaniania u dzieci? Najprostsze to przede wszystkim bakterie w ścianach jelit. Można leczyć to antybiotykami. W takim wypadku poprawa nastąpi po kilku dniach.

Inną możliwą przyczyną i leczeniem tego zespołu są nadmiernie aktywne jelita. Z tym problemem pediatra przepisze leki obniżające nadmierną aktywność jelitową. Dzięki temu organizm dziecka będzie miał czas na przetworzenie żywności i wchłonięcie składników odżywczych.

Podsumowując, zespół złego wchłaniania u dzieci może być poważnym problemem, jeśli nie znajdziesz przyczyny i nie wyleczysz jej na czas. Dla osób z tym schorzeniem, które nie znają przyczyny, najlepszym środkiem zaradczym jest spożywanie pokarmów, które organizm może łatwo przyswoić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.