Nietolerancja laktozy u dzieci: kilka prostych sposobów na jej wykrycie

Nietolerancja laktozy u dzieci: kilka prostych sposobów na jej wykrycie
Nelton Ramos

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Ramos.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Zachowanie wrażliwości na objawy występujące u dziecka stanowi najlepszy sposób wykrywania wszelkich alergii. W tym artykule omówimy symptomy, którymi charakteryzuje się nietolerancja laktozy. Należy zauważyć, że u małych dzieci ostra biegunka jest najczęstszym objawem, którym cechuje się nietolerancja laktozy. Od wieku przedszkolnego i wcześniej, nawracające bóle brzucha, wzdęcia i nadęty brzuch stają się zasadniczymi objawami tej nieprawidłowości.

Nietolerancja laktozy

Według dr Sylvii Cruchet, nietolerancja laktozy jest jednym z głównych powodów, z powodu których pacjenci konsultują się z gastroenterologami. Doktor ta jest specjalistką w dziedzinie gastroenterologii i żywienia pediatrycznego. Nietolerancja laktozy charakteryzuje się obecnością płynnych stolców, wzdęciami brzucha, gazami, bólami brzucha, występowaniem kolek i drażliwości jelit.

Jeśli chodzi o niemowlęta i dzieci w wieku poniżej 2 lat mogą nawet zacząć wydalać kwaśne stolce, które powodują bóle przeszywające okolice odbytu. Możliwe jest, że w tej sytuacji ich odchody będą mieć kwasową lub octową woń. Według dr. Cruchet, najważniejszym czynnikiem jest występowanie biegunki mającej związek z przyjmowaniem laktozy.

Ważne jest również zbadanie związku między zaprzestaniem spożywania laktozy i zanikaniem biegunki.

Nietolerancja laktozy u niemowlaka

Czym jest laktoza?

Laktoza jest dominującym cukrem występującym w mleku. Według ekspertów zajmujących się tą dziedziną, główną przyczyną nietolerancji laktozy jest niezdolność jelita do jej strawienia i przekształcenie jej w inne składniki (glukozę i galaktozę). Niezdolność ta wynika z niedoboru enzymu (białka) zwanego laktazą, której produkcja odbywa się w jelicie cienkim.

W artykule opublikowanym przez dr Cruchet, autorka stwierdza, że 80% światowej populacji cierpi na nietolerancję laktozy, w większym lub mniejszym stopniu. Wiele z nich ma symptomy przypominające zespół jelita drażliwego. Doktor podkreśla również, że nietolerancja laktozy jest rodzajem niepożądanej reakcji na żywność. Zachodzi ona bez udziału układu immunologicznego i jest 5-10 razy częstsza niż inne reakcje alergiczne.

Wysoki poziom laktozy

Laktoza jest obecna w mleku matki u wszystkich ssaków od czasu rozwiązania ciąży do zakończenia laktacji. Laktoza jest głównym źródłem węglowodanów zarówno dla wcześniaków, jak i noworodków. Mleko matki zawiera około 7% laktozy. Jest to duża ilość w porównaniu z innymi ssakami. Na przykład mleko krowie zawiera jej tylko 4%. Mleko krowie może być stosowane jako substytut mleka pochodzącego od kobiety, jeśli to jest niewystarczające lub nie występuje w ogóle.nietolerancja-laktozy-u-dziecka

Istnieją różne typy nietolerancji laktozy:

  • Wrodzony niedobór laktazy.
  • Pierwotny lub wtórny niedobór laktazy.

Wrodzony niedobór laktazy występuje bardzo rzadko i prawdopodobnie ma podłoże genetyczne. Jego symptomy są widoczne już od urodzenia. Objawem, który może służyć rozpoznaniu tego rodzaju nietolerancji jest biegunka, która pojawia u dziecka na skutek spożywania mleka z piersi matki. To samo dotyczy mleka krowiego lub innych produktów zawierających laktozę.

Dzieci te zazwyczaj nie narzekają na swój stan zdrowia i brak apetytu, ale z czasem niespodziewanie może pojawić się odwodnienie i kwasica. Nieotrzymanie odpowiedniego leczenia może prowadzić do niedożywienia. Według Dr Cruchet, zaprzestanie przyjmowania laktozy powoduje szybkie cofnięcie się objawów. Natomiast niedobór laktazy o pierwotnym lub wtórnym początku jest spowodowany zwyczajnym spadkiem ilości enzymu mleczanu w błonie śluzowej jelita.

Ten rodzaj nietolerancji występuje po tym, jak dziecko przestaje otrzymywać mleko od matki. Na ten typ reakcji cierpi wysoki odsetek populacji ludzkiej. Spadek poziomu laktozy często występuje we wczesnym okresie życia (od 1 roku do 3 lat). Nietolerancja laktozy może występować częściej w populacjach żyjących w środowiskach o złych warunkach sanitarnych. Dzieje się tak z powodu powtarzających się infekcji żołądkowo-jelitowych i nagminnego niedożywienia.

Nowo narodzone dziecko

Jak zdiagnozować nietolerancję laktozy?

Według dr Sylvii Cruchet, nietolerancja laktozy jest najczęściej diagnozowana przez określenie PH i substancji redukujących występujących w kale. Jest to niedroga i ogólnodostępna technika, którą można wykonać w większości klinik. Ta metoda diagnostyczna jest szczególnie przydatna u niemowląt, natomiast jest mniej pożyteczna u dorosłych.

Testem diagnozującym nietolerancję laktozy jest test wodoru w wydychanym powietrzu. W celu jego przeprowadzenia dzieci muszą być jednak w odpowiednim wieku, aby móc przedmuchać probówkę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Infante, D. (2008, August). Intolerancia a la lactosa: en quién y por qué. In Anales de Pediatría (Vol. 69, No. 2, pp. 103-105). Elsevier Doyma.
  • Larracilla-Alegre, J., García-Melgar, M., & Carranco, J. V. (2014). Intolerancia a la lactosa. Generalidades sobre el diagnóstico y tratamiento. Salud Pública de México, 26(2), 163-169. http://saludpublica.mx/index.php/spm/article/view/553
  • La Orden Izquierdo, E., Carabaño Aguado, I., & Pelayo García, F. J. (2011). Situación actual de la intolerancia a la lactosa en la infancia. Pediatría Atención Primaria, 13(50), 271-278.
  • Rodríguez Martínez, D., & Pérez Méndez, L. F. (2006). Intolerancia a la lactosa. Revista Española de Enfermedades Digestivas, 98(2), 143-143. http://scielo.isciii.es/pdf/diges/v98n2/paciente.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.