Gazy i bolesne kolki - jak przynieść ulgę dziecku?

Choć nie wszystkie noworodki cierpią na bolesne kolki, jest to problem dotyczący wielu z nich. Jeżeli Twoje dziecko również ma ten problem, jako matka z całą pewnością chcesz przynieść mu ulgę. Podpowiemy Ci, jak. 
Gazy i bolesne kolki - jak przynieść ulgę dziecku?
Nelton Ramos

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Ramos.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jak przynieść dziecku ulgę gdy pojawiają się gazy i bolesne kolki? Jest to pytanie, które każdego dnia zadaje sobie mnóstwo matek na całym świecie. Być może Ty również znajdujesz się w tej sytuacji.

Jeżeli Twojemu dziecku dolegają gazy i bolesne kolki i zabrałaś je do pediatry, a ten zbadał maluszka i wykluczył poważne choroby, jako twórcy bloga Jesteś Mamą, bardzo się z tego cieszymy.

Tak, nie przeoczyłaś się, cieszymy się. Jeżeli bowiem wykluczono poważne schorzenia wywołujące gazy i bolesne kolki, okazuje się, że można w nich przynieść ulgę odrobiną miłości matczynej i za pomocą kilku prostych technik.

W dzisiejszym artykule nauczymy Cię, w jaki sposób możesz usunąć gazy z ciała dziecka i ukoić jego cierpienie, jeśli źle się czuje.

Czym są kolki?

Pierwszą rzeczą, o jakiej powinnaś wiedzieć jest fakt, że kolki, jakie pojawiają się u noworodków stanowią skurcze brzucha, którym towarzyszy silny ból.

Gazy i bolesne kolki pojawiają się generalnie przez pierwszych 12 tygodni życia dziecka. Mogą trwać nawet 2 do 3 godzin. Choć nie jest tak we wszystkich przypadkach, gazy i bolesne kolki zdarzają się częściej po południu niż z rana.

Dziecko płacze

Jak ustalić, czy moje dziecko ma gazy i bolesne kolki?

Gdy pojawiają się gazy i bolesne kolki, u noworodka natychmiast można zaobserwować poniższe objawy:

 • Silny płacz. Dziecko kurczy się, zaciska piąstki i robi się czerwone. Płacz nie ustaje mimo Twoich licznych wysiłków.
 • Malec ma niespokojny sen. Nie może zasnąć i często się budzi płacząc.
 • Można również zaobserwować u noworodka twardy, napięty brzuch.

Jeżeli zauważysz u swojego dziecka powyżej opisane objawy, bardzo prawdopodobne, że pojawiły się u niego gazy i bolesne kolki.

W jaki sposób przynieść ulgę dziecku?

Co ciekawe, jednym z najskuteczniejszych remediów na dolegliwości towarzyszące kolkom jest matczyne ciepło i miłość.

Jeżeli widzisz, że Twoje dziecko cierpi, weź je w ramiona, całuj je, pieść, śpiewaj mu i miło do niego mów.

Wprowadź w czyn również poniższe wskazówki:

 • Podnieś dziecko i połóż jego główkę na swoim ramieniu bądź na piersi – aby tak czy inaczej znalazło się w pozycji pionowej. Jest to najlepsza pozycja ciała mająca na celu uwolnienie gazów z brzucha noworodka.
 • Niektóre dzieci, u których pojawiają się gazy i bolesne kolki nie chcą ssać piersi matki nawet jeśli przyszła już godzina karmienia. Innym z kolei dobrze robi kontakt ze skórą matki i picie matczynego mleka. Musisz eksperymentować jak jest w przypadku Twojego dziecka.
 • Jeżeli zauważasz, że Twoje dziecko lubi się kąpać, może to być dobry sposób na przyniesienie mu ulgi w bolesnych kolkach. Nie urozmaicaj rutyny, po prostu zanurz malca w letniej wodzie i sprawdź, czy pomaga mu się to odprężyć.
 • Sprawdź, czy Twoje dziecko woli spokój czy może hałas i silne bodźce. Jeżeli widzisz, że dziecko potrzebuje spokoju, zapewnij mu go, umieszczając je w cichym pokoju bez zbędnych czynników rozpraszających, zwłaszcza podczas godzin najsilniejszego bólu. Jeżeli natomiast dziecko odpręża się przy “przeszkadzaczach”, zrób pranie w pralce automatycznej bądź włącz zmywarkę do naczyń.

Sposoby masowania

 • Możesz też zrobić dziecku delikatny masaż brzucha – zawsze obserwując przy tym jednak jego reakcję. Jeżeli boisz się, że zrobisz dziecku krzywdę, możesz też delikatnie rozprostować jego nóżki, a następnie równie delikatnie docisnąć je do brzuszka dziecka. Inną skuteczną metodą na gazy i bolesne kolki jest wykonywanie nóżkami dziecka ruchów rowerka.
 • Niezależnie od tego, co zalecają Ci inne mamy i kobiety z doświadczeniem, nie podawaj dziecku żadnych leków ani leczniczych naparów. Pamiętaj, że do właściwego wzrostu i rozwoju Twoje dziecko potrzebuje jedynie Twojego mleka i niczego więcej. Podawanie jakichkolwiek innych środków pozostaw lekarzowi pediatrze.
 • Pomóż dziecku pozbyć się gazów tuż po nakarmieniu go. Dzieci łykają powietrze podczas picia mleka z piersi matki. Połóż dziecko na ramieniu i masuj jego plecki delikatnie z dołu do góry, aż usłyszysz, że mu się odbiło. Dobrze się sprawdza również delikatne poklepywanie.
 • Ponoś dziecko po domu lub weź je na chwilę na dwór, żeby pooddychało świeżym powietrzem. Możesz też wybrać się na mały spacer z dzieckiem w wózku. Wiele dzieci uspokaja się będąc w ruchu.
Śpiące niemowlę

Gazy i bolesne kolki – w jaki sposób przynieść ulgę?

Jak z całą pewnością zauważyłaś, gdy pojawiają się gazy i bolesne kolki, nie jest konieczna znajomość jakichś specjalnych i wyszukanych metod. Wystarczy poświęcać dziecku uwagę, na jaką zasługuje i pomóc mu znieść te tak nieprzyjemne momenty w możliwie jak najlżejszy sposób.

Jeżeli Twoje dziecko jest niespokojne, nie pozostawiaj go w jednej pozycji na dłuższy czas. Połóż je na plecach, noś je, żeby się nie prężyło, następnie połóż je na brzuchu, znów je podnieś z główką w Twoim zgięciu łokciowym – dbaj o ciągłą zmianę pozycji ciała.

Ruch pomoże pozbyć się gazów i zmniejszyć napięcie brzucha.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.