Wrastające paznokcie: dowiedz się, czy i jak można je wyleczyć

Wrastające paznokcie: dowiedz się, czy i jak można je wyleczyć

Ostatnia aktualizacja: 29 października, 2019

Wrastające paznokcie są bardzo bolesne i mogą prowadzić do rozwoju poważnych problemów zdrowotnych. Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób można je leczyć.

Czytaj dalej, aby poznać najlepsze sposoby na wrastające paznokcie. To problem, który może wywołać wiele czynników, między innymi złe obcinanie paznokci, skłonności dziedziczne lub noszenie niewłaściwego obuwia.

Wrastające paznokcie to częsty problem, który najczęściej dotyka palców u stóp. Jednak może także pojawić się w obrębie paznokci u dłoni.

Wrastające paznokcie: dlaczego tak się dzieje?

Wrastające paznokcie pojawiają się z powodu braku równowagi między rozmiarem paznokcia a skórą rosnącą wokół niego. Gdy tylko je zauważysz, powinnaś wdrożyć odpowiednie leczenie. Ale nie zamartwiaj się na zapas, bo czasem można wyleczyć je domowymi sposobami.

To możliwe, jeśli wokół wrastającego paznokcia u stopy nie ma objawów infekcji, to znaczy skóra nie jest opuchnięta, ciepła w dotyku, nie wydobywa się z niej płyn ani nie pachnie brzydko. Infekcja pojawia się, gdy paznokieć przebija skórę, otwierając drogę dostępu dla bakterii.

Dłonie obcinające paznokcie dziecka

W takim przypadku możesz spróbować pozwolić paznokciowi rosnąć. Oprócz tego powinnaś moczyć stopy w ciepłej, słonej wodzie. Następnie osusz je czystym ręcznikiem i nałóż roztwór antyseptyczny na zmieniony obszar.

Jeśli jednak nie masz pewności, czy dasz radę wyleczyć wrastające paznokcie w domu, możesz udać się do podologa, który Ci w tym pomoże. Zastosuje on miejscowe znieczulenie, a następnie przytnie lub usunie zainfekowany paznokieć podczas małego zabiegu chirurgicznego.

Jak leczyć wrastające paznokcie

Mocz stopy, nie wbijaj nożyczek w skórę

  • Jeśli zauważysz, że Twój paznokieć wrasta, nadszedł czas na podjęcie odpowiedniego działania. Pamiętaj, by nigdy nie wbijać nożyczek w skórę starając się wyciąć wrastający paznokieć. Takie działanie może jeszcze bardziej zniszczyć skórę i zwiększyć ryzyko wystąpienia urazu. Zamiast tego mocz zmieniony obszar w ciepłej wodzie z mydłem, aby zmiękczyć skórę.
  • Wymocz stopę, aby zmiękczyć paznokieć i ułatwić zaleczenie infekcji. To najbardziej niebezpieczna kwestia związana z wrastającym paznokciem. Polecamy używać roztworu wody z solą, aby zmniejszyć ból i stan zapalny. Jeśli Ci to pomaga, możesz moczyć stopę nawet trzy do czterech razy w ciągu dnia.
  • Po wymoczeniu stóp owiń zmieniony obszar bandażem, aby uchronić go przed dostępem bakterii. Pamiętaj, że powinnaś przycinać paznokcie u stóp tak prosto, jak to tylko możliwe, nie zostawiając żadnych wystających elementów. Złe obcinanie paznokci to najczęstsza przyczyna ich wrastania.

Poświęć chwilę, by usiąść na brzegu wanny i umyć zmieniony obszar. Upewnij się, że używasz mydła antybakteryjnego.

Jeśli w okolicy paznokcia rozwija się stan zapalny, będzie trzeba usunąć ten kawałek paznokcia, który wbija się we wcześniej znieczuloną skórę. Następnie musisz stosować właściwą kurację antybiotykiem.

Jak chronić się przed wrastaniem paznokci?

Przycinaj paznokcie we właściwy sposób

Zwykłe przycinanie paznokci chroni przed ich wrastaniem. Używając odpowiedniej obcinaczki do paznokci przytnij je w prostej linii, aby róg paznokcia był widoczny. Jeśli przytniesz je zbyt krótko, ich rogi mogą zacząć wrastać w skórę.

Mama obcinająca paznokcie niemowlaka

Noś wygodne buty

Polecamy nosić buty i skarpetki, które nie są zbyt ciasne. Wąskie obuwie również może doprowadzić do wrastania paznokci u stóp.

Dlatego aby nie pogorszyć swojego stanu warto wybrać takie buty, w których masz wystarczającą ilość miejsca na palce. W odpowiednich butach będziesz w stanie z łatwością nimi poruszać.

Na sam koniec pragniemy podkreślić, że nigdy nie powinnaś ignorować objawów infekcji. Zapalenie może błyskawicznie przenieść się na inne obszary ciała, prowadząc do wystąpienia jeszcze większych problemów zdrowotnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.