Jak dbać o stopy dziecka: poznaj kilka naprawdę kluczowych porad

Jak dbać o stopy dziecka: poznaj kilka naprawdę kluczowych porad

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2019

Ciało każdego malucha wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Rodzice muszą wiedzieć też, w jaki sposób dbać o stopy dziecka. Czytając nasz artykuł poznasz najistotniejsze założenia.

Właściwa pielęgnacja stóp sprawi, że maluch nie będzie miał problemów natury podologicznej, gdy dorośnie. Dowiedz się, jak dbać o stopy dziecka w łatwy i szybki sposób.

Ból pleców, ból kolan i ból kostek – wszystkie te problemy wiążą się głównie z nieprawidłowym traktowaniem stóp. Na szczęście możesz dbać o stopy dziecka bez większego problemu i nie poświęcając na to zbyt wiele czasu.

Odpowiednia pielęgnacja może pomóc uniknąć problemów w przyszłości. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać o stopy dziecka. Zapoznaj się z nimi i włącz je do codziennej rutyny pielęgnacyjnej swojego maluszka.

Jak dbać o stopy dziecka?

1. Codziennie myj stopy maluszka

Nasza pierwsza sugestia wiąże się z wyrobieniem w sobie nawyku codziennego mycia stóp dziecka. Kiedy już będą czyste, dokładnie je osusz, zwłaszcza między palcami. Jeśli o tym zapomnisz, dziecko może błyskawicznie złapać infekcję grzybiczą, na przykład zacząć cierpieć na tzw. stopę atlety. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zwiększa się, gdy stopy maluszka są stale spocone i wilgotne.

Bosy chłopiec na ławce na plaży - jak dbać o stopy dziecka
Dlatego gdy nadejdzie czas na wieczorną kąpiel, pamiętaj, by porządnie umyć jego stópki. Po kąpieli możesz również posypać stopy zasypką, aby pozostały suche i zdrowe. Upewnij się jedynie, że usuniesz nadmiar pudru, aby nie zbił się w kulki między palcami.

2. Kupuj buty w odpowiednich rozmiarach i dbaj o stopy dziecka!

Jeśli tylko zaczniesz podejrzewać, że Twój maluch zaczyna wyrastać ze swoich butów, nie zwlekaj! Szybko zastąp jego zbyt ciasne buciki modelem w odpowiednim rozmiarze, aby uniknąć uszkodzenia stóp.

Kupowanie butów w odpowiednim rozmiarze jest niezwykle istotne. Dlatego jeśli chcesz dbać o stopy dziecka, możesz udać się podczas zakupów do specjalisty do spraw obuwia. Taka osoba pomoże Ci dobrać buty w odpowiednim rozmiarze.

Buty dla dziecka muszą zapewniać odpowiednią przestrzeń do rośnięcia stóp i palców. Aby upewnić się, że dziecko ma wystarczająco dużo wolnego miejsca, delikatnie przyciśnij palcem czubek buta na stopie swojej pociechy.

3. Wybieraj skarpetki dopasowane do stóp dziecka

Skarpetki wykonane z bawełny i wełny sprawią, że dziecku będzie ciepło, a jednocześnie jego stopy będą miały miejsce, by się rozwijać. Powinnaś również regularnie sprawdzać, czy skarpetki mają właściwy rozmiar, zwłaszcza jeśli suszysz je w suszarce do ubrań.

Pamiętaj, że skarpetki mogą się skurczyć. Jeśli staną się zbyt małe, mogą zacząć uciskać maluszka i uniemożliwiać rozwój stóp. Nawet gdy Twój maluch jeszcze nie chodzi, używaj bucików i skarpetek, które pozwalają swobodnie poruszać palcami.

4. Przycinaj paznokcie w prostej linii

To jedna z najistotniejszych kwestii, jeśli rzeczywiście chcesz dbać o stopy dziecka. Przycinanie paznokci u stóp na prosto uchroni maluszka przed ich wrastaniem.

Paznokcie u palców stóp mogą zacząć wrastać w otaczającą je skórę. W rezultacie skóra może być zaczerwieniona i spuchnięta, a cały palec może boleć. Z tego powodu musisz uważać i przycinać paznokcie u stóp w taki sposób, by nie doszło do ich wrastania.

Używaj obcinaczki do paznokci z prostymi ostrzami a nie z zaokrąglonymi. Jeśli musisz wyrównać brzegi, użyj pilniczka. Nigdy nie przycinaj paznokci dziecka po bokach ani nie obcinaj ich zbyt krótko.

5. Dbaj o stopy dziecka – pozwól mu chodzić na bosaka

Nasza ostatnie porada wiąże się z umożliwieniem dziecku chodzenia po domu na bosaka. Pozwalaj mu to tak często, jak to możliwe.

Gdy maluch uczy się chodzić, pozwól mu nie nosić butów w mieszkaniu. Dzięki temu jego stopy będą się rozwijały i zyskiwały siłę bez jakichkolwiek ograniczeń.

Oczywiście musisz zadbać o to, by podłogi były czyste, a w okolicy nie było przedmiotów, które stanowią zagrożenie dla malucha.

Mama, tata i córka z bosymi stopami na stoliku

Być może zaskoczy Cię fakt, że chodzenie boso to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla zdrowego wzrostu stóp Twojej pociechy. Takie działanie wspomaga rozwój mięśni i wzmacnia je. Umożliwia również dopływ powietrza do stóp.

Na sam koniec pragniemy przypomnieć, że z czasem buty dopasowują się do stóp osoby, która je nosi. Być może kusi Cię wizja zaoszczędzenia pieniędzy podczas kupowania butów. Jednak obuwie złej jakości może zaszkodzić stopom maluszka.

Skorzystaj z porad zamieszczonych w tym artykule i dbaj o stopy Twojego dziecka!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Rosselli, P. (2002). Pie Plano. El Pediatra Eficiente, (6), 538–539.
    • Morin, C., Chrestian, P., & Ilharreborde, B. (2015). Infecciones osteoarticulares del pie en el niño. EMC – Podología17(4), 1–7.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.