Obcinanie paznokci u dziecka - 10 sztuczek

Obcinanie paznokci u dziecka - 10 sztuczek

Ostatnia aktualizacja: 07 czerwca, 2018

Obcinanie paznokci u dziecka wymaga więcej wprawy, niż można sobie wyobrazić. Rodzice często odkładają obcinanie paznokci u dziecka, co nie jest dobrym pomysłem. Niektórzy decydują się również na pozostawienie tego obowiązku osobie o większym doświadczeniu lub wiedzy.

Proste zadanie, takie jak pielęgnacja paznokci, może stanowić prawdziwe wyzwanie w przypadku dzieci, ponieważ są one tak małe i kruche. Palce u rąk i nóg niemowląt są małe, a paznokcie jeszcze mniejsze. Trudno jest zobaczyć, gdzie kończą się paznokcie u dziecka i zaczyna się skóra. Powoduje to, że rodzice często boją się, że zrobią krzywdę swojemu dziecku.

Delikatne ciało dzieci sprawia, że trudno się nimi zaopiekować. Dlatego rodzice muszą szczególnie uważać na karmienie, higienę i odzież. Ważne jest, aby zakupić odpowiednie produkty i używać ich poprawnie.

Dziecięce paznokcie rosną równie szybko, jak paznokcie dorosłych. Wzrost paznokcia może być jeszcze bardziej zauważalny u niemowląt. Wiemy, że obcinanie paznokci u dziecka to walka, dlatego ten artykuł zawiera dziesięć wskazówek, które to ułatwiają.

Obcinanie paznokci u dziecka – praktyczne wskazówki

Przed obcięciem paznokci warto podpytać ekspertów o radę. Eksperci, oczywiście, mogą być zarówno rodzicami, jak i pediatrami, ponieważ doświadczenie przychodzi wraz praktyką.

obcinanie paznokci u dziecka

Istnieją dwa podstawowe czynniki, które powinny być pod kontrolą: dobry widok paznokcia i ruch dziecka. Chociaż są to główne powody, dla których to zadanie może być tak trudne, są one również kluczem do pokonania wyzwania.

Porady podczas przycinania paznokci Twojego maleństwa to:

  • Skorzystaj z okazji, aby to zrobić, gdy Twoje dziecko śpi. W ten sposób unikniesz zagrożeń związanych z ruchem. Możesz bać się, że je obudzisz. To normalne. Jeśli zdecydujesz się obciąć paznokcie, gdy nie śpi, poproś drugą osobę o pomoc.
  • Używaj właściwych narzędzi. Używaj nożyczek z zaokrąglonymi krawędziami lub obcinaczy zaprojektowanych specjalnie dla dzieci. Użycie niewłaściwych narzędzi utrudni to zadanie i zwiększy ryzyko zranienia.
  • Niech to będzie nawyk. Dzieci powinny mieć obcinane paznokcie również gdy są noworodkami. Paznokcie rosną szybko, a jeśli są długie, stwarzają ryzyko, że dziecko zadrapie się po twarzy. Niech nic nie powstrzyma Cię od zrobienia tego w pierwszych kilku dniach życia twojego dziecka. Odłożenie tego może być szkodliwe.

Obcinanie paznokci u dziecka – o czym jeszcze należy pamiętać

  • Inne techniki. Paznokcie Twojego dziecka są kruche i łatwo łamią się, dlatego dobrze jest użyć elektrycznego lub ręcznego pilnika, aby usunąć ostre krawędzie bez cięcia. W ten sposób wystarczy przyciąć paznokcie, gdy będą bardzo długie.
  • Pomocne może być obcinanie paznokci dziecka tuż po kąpieli, gdy są one bardziej miękkie. Wytnij je delikatnie bez cięcia mięsistej części palców.
  • Uzyskaj lepszy widok. Często zdarza się, że rodzice podnoszą palce lub palce u nóg dziecka i odcinają paznokieć od góry, kiedy trudno jest dobrze widzieć paznokieć. Lepszym sposobem jest spojrzeć na paznokieć od dołu. Lekko uciśnij palec opuszkami swoich palców, aby odepchnąć paznokieć od skóry.
  • Wybierz odpowiednie miejsce, aby to zrobić. Chociaż kuszące jest pozostawienie dziecka w łóżeczku, gdzie czuje się dobrze, ważne jest, aby znaleźć miejsce jasne i przewiewne, aby przyciąć paznokcie dziecka. W ten sposób można uniknąć przypadkowego cięcia z powodu słabej widoczności.
  • Bądź ostrożna, ale nie bój się. Ważne jest, aby cięcia były zdecydowane. Nerwy sprawią, że staniesz się niezgrabna, co nie jest dobre dla zdrowia Twojego maleństwa.
  • Użyj czegoś, aby je rozproszyć. Gdy Twoje dziecko rośnie, ich paznokcie stają się silniejsze, a ich skóra staje się mniej delikatna. Jednocześnie stają się one bardziej niespokojne, co utrudnia obcinanie paznokci u dziecka. W przypadku starszych dzieci użyj czegoś, co zatrzyma ich uwagę, tak aby patrzyły na coś innego i nie ruszały się.
  • Sprzątanie po obcięciu paznokci dziecka. Chociaż wyglądają na małe i nieszkodliwe, wycinki paznokci stanowią zagrożenie dla dziecka, jeśli dostaną się do ust lub oczu. Z tego powodu najlepiej wyczyścić ręce, ubranie i przestrzeń wokół nich po zakończeniu.
Mama sprawdza paznokcie u dziecka

Jesteśmy pewni, że te wskazówki pomogą rodzicom w wykonywaniu tego zdrowego i podstawowego zadania. Z czasem rodzice zdobywają doświadczenie niezbędne do wykonywania tego rodzaju opieki w sposób wygodny, bezpieczny i dostosowany do potrzeb ich dzieci, korzystając z dostępnych narzędzi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.