Dowiedz się jak dbać o mleczaki u dziecka

Dowiedz się jak dbać o mleczaki u dziecka

Ostatnia aktualizacja: 16 października, 2020

Kiedy u dziecka zaczną pojawiać się pierwsze zęby, maluch wchodzi w nowy etap życia. Ząbkowanie może być nieprzyjemne, ale stanowi część dorastania. Dowiedz się jak dbać o mleczaki oraz pomóż mu wyrobić w sobie dobre nawyki, które przetrwają całe lata.

Dzieciństwo to etap, w którym osiąga się różne znaczące kamienie milowe w rozwoju. Ząbkowanie to jeden ze znaczących punktów w rozwoju dziecka. Pierwsze mleczaki stanowią symbol nowoosiągniętej autonomii, którą nabywa dorastając.

Mleczaki, znane również jako zęby mleczne, pojawiają się w ciągu trzech pierwszych lat życia dziecka. Jednak nie zostają z nim na długo. Kiedy dziecko kończy piąty lub szósty rok życia, jego zęby mleczne zaczną wypadać i zaczną zastępować je zęby stałe. Nadchodzi czas, aby pojawiła się Wróżka Zębuszka i je zabrała!

Twoje dziecko doświadczy czego, przez co przechodził każdy z nas. Przejście od zębów mlecznych do uzębienia stałego może ciągnąć się aż do momentu ukończenia przez dziecko dziesiątego lub jedenastego roku życia.

Ten proces może być nieprzyjemny i drażniący. Dbanie o mleczaki odgrywa kluczową rolę, jeśli chcesz uniknąć problemów w późniejszym życiu dziecka. W takim razie jakich wytycznych należy przestrzegać, aby dbać o zęby dziecka? Czy powinnaś wiedzieć coś istotnego?

Jak dbać o mleczaki u dziecka

1. Myj jego zęby po posiłkach

Na samym początku będziesz musiała pomagać dziecku. Jednak z czasem Twój maluch nauczy się samodzielnie szczotkować zęby. Bardzo ważne, abyś dawała swojemu dziecku dobry przykład. Dbaj o higienę jamy ustnej, a Twoje dziecko będzie Cię naśladować.

Powinno myć zęby po posiłkach, zwracając uwagę zwłaszcza na miejsca, w których stykają się z dziąsłami. Co więcej, powinno myć zęby delikatnie, nawet jeśli zajmie to więcej czasu. To pomoże wzmocnić i dokładnie oczyścić zęby mleczne.

2. Chodź co roku na przegląd zębów do dentysty

Coroczna wizyta u dentysty to podstawa. Większość dzieci nie ma żadnych problemów z zębami mlecznymi, ale lepiej zapobiegać niż leczyć. Dentysta będzie w stanie porozmawiać z Twoim dzieckiem, dać mu kilka podpowiedzi i nauczyć je dobrych nawyków.

Twoje dziecko może zwrócić większą uwagę na to, co mówi dentysta, a nie jego rodzice. Pilnowanie corocznych kontroli pomaga również rozwiać wszystkie lęki związane z wizytą u dentysty.

Chłopiec u dentysty

3. Pilnuj przestrzegania zdrowej diety

Dobra dieta stanowi podstawę zdrowia zębów. Kiedy w naszej diecie brakuje określonych składników odżywczych, cierpi wiele części naszego ciała, w tym również nasze zęby i jama ustna.

Jeśli Twoje dziecko będzie przestrzegało zdrowej, zrównoważonej diety, nie ma się czego obawiać. Naucz swoje dziecko jeść wszystkiego po trochu. Zawsze powinno próbować nowych produktów spożywczych, nawet jeśli niekoniecznie je lubi.

Kiedy będzie starsze, będzie w stanie podejmować własne decyzje. Ale teraz to Ty rządzisz!

4. Unikaj słodkich produktów spożywczych i napojów

Twoje dziecko, podobnie jak i wiele innych, zapewne uwielbia wszystko, co słodkie. Ale spróbuj jak najbardziej zmniejszyć liczbę spożywanych cukierków i czekolad. Zachować słodkie przekąski na specjalne okazje, lub dawaj je raz w tygodniu, pod Twoim nadzorem.

To samo dotyczy coli. Przyzwyczaj swoje dziecko do picia wody lub soku bez dodatku cukru. Cukier ma właściwości uzależniające, a spożywanie go zbyt często w dzieciństwie może wywierać wpływ, którego będziecie żałować w przyszłości.

Jeśli Twoje dziecko ma zjeść przekąskę rano lub po południu, daj mu kawałek jego ulubionego owocu.

5. Rozmawiaj z dzieckiem

Rozmawianie z dzieckiem o jego zdrowiu to podstawa, a mimo tego często o niej zapominamy.

Jeśli wytłumaczysz mu dlaczego musi dbać o swoje zęby, może samo z siebie zrozumieć, że warto unikać niektórych produktów wywołujących próchnicę.

Dziewczynka myjąca zęby

Jako rodzice czasami nie doceniamy tego, jak wiele rozumieją nasze dzieci. Jednak zazwyczaj dzieci są o wiele bardziej świadome niż nam się wydaje. Daj swojemu dziecku prawo głosu. Wykorzystaj tą szansę, aby porozmawiać z nim jak z dorosłym.

Przejmowanie dobrych nawyków wcale nie musi być trudne. Istnieje wiele zdrowych i smakowitych alternatyw dla cukierków czy czekolady. To jedynie kwestia ich poznania. Na przykład domowe owocowe koktajle są pełne wartości odżywczych i zazwyczaj zachwycają dzieci.

Pamiętaj, że zdrowe zęby i właściwa higiena pozwolą Twojemu dziecku uniknąć problemów w przyszłości. Im szybciej zacznie, tym łatwiej będzie mu wyrobić w sobie zdrowe nawyki. Gdy zapewnisz mu wsparcie i zachętę, będzie w stanie nauczyć się wszystkiego, czego potrzebuje.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.