Samodzielne mycie: kiedy na nie pozwolić?

Samodzielne mycie: kiedy na nie pozwolić?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia, 2019

To normalne, że rodzice pomagają dzieciom podczas kąpieli do momentu ukończenia siódmego lub ósmego roku życia. Wiek, w którym nadchodzi czas na samodzielne mycie, zależy w dużej mierze od poziomu dojrzałości i odpowiedzialności każdego dziecka.

Wraz z wiekiem dziecko powinno stawać się coraz bardziej samodzielne podczas kąpieli. Oczywiście kiedy jest małe, rodzice muszą mu pomagać. Jednak z czasem możesz zacząć się zastanawiać kiedy nadejdzie czas na samodzielne mycie.

W jakim wieku dziecko powinno rozpocząć samodzielne mycie?

Czas kąpieli to ulubiony moment w ciągu całego dnia dla wielu rodziców. Gdy dziecko dorasta, rodzice muszą budować w nim poczucie samodzielności. Jeśli poświęcą na to czas, dziecko będzie w stanie w końcu zacząć samo się myć.

Nie ma określonego wieku, w którym powinno się zacząć samodzielne mycie. Każde dziecko jest wyjątkowe i znajduje się na innym poziomie rozwoju.

Kiedy zachęcać do samodzielnego mycia?

Między trzecim a czwartym rokiem życia rodzice mogą zacząć uczyć malucha używania gąbki.

Warto to wykorzystać, aby nauczyć dziecko stawiać pierwsze kroki na drodze do samodzielności. Nazywaj różne części ciała, które maluch powinien samodzielnie umyć pod Twoim nadzorem.

Dziecko musi samo wykazać inicjatywę. Jako rodzice możemy pomagać mu stopniowo usuwając przedmioty, którymi dziecko bawi się podczas kąpieli. Dzięki temu sama kąpiel stanie się zabawą.

Jednak mycie włosów i dbanie o dokładniejsze zabiegi jeszcze przez kilka lat będzie wymagało Twojej pomocy.

Kobieta myjąca głowę dziewczynce

Znaczenie czasu na kąpiel

Czas kąpieli to nie tylko moment służący utrzymywaniu higieny. Rodzice muszą nauczyć dziecko jak wygląda samodzielne mycie, ale oprócz tego należy pokazać mu na czym polega odpowiedzialność i nauczyć je zbierać swoje rzeczy po kąpieli.

Innymi słowy, dziecko powinno nauczyć się sprzątać łazienkę po kąpieli i odkładać brudne ubrania w przeznaczone do tego miejsce.

Większość dorosłych narzeka, że dziecko zostawia po sobie w łazience istny armagedon. Właśnie dlatego od jak najmłodszych lat należy wpajać odpowiednie zachowania. Pokaż maluchowi, że wszystkie rzeczy trzeba odkładać na swoje miejsce, żeby dbać o porządek.

Kolejna kluczowa kwestia to nauka odpowiedzialnego zużywania wody. Woda to kluczowy zasób naturalny, którego dostępność coraz bardziej spada. Wpojenie maluszkowi przekonania, że wody nie należy marnować, to istotna kwestia, która pomoże Wam dbać o środowisko.

“Dziecko będzie w stanie kąpać się samodzielnie po ukończeniu siódmego lub ósmego roku życia.”

Samodzielne mycie a bezpieczeństwo podczas kąpieli

Bezpieczeństwo to bardzo istotny aspekt każdej kąpieli. Samodzielne mycie sprawia, że w wielu rodzicach budzi się niepokój. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo podczas kąpieli:

  • Nie zamykaj całkowicie drzwi łazienki. Dzięki temu dziecko będzie w stanie dać Ci znać, gdy będzie potrzebowało pomocy. Polecamy także sprawdzać co trzy lub cztery minuty jak maluch sobie radzi, by upewnić się, że wszystko jest w porządku.
  • Połóż dywanik przed wanną, aby zwiększyć bezpieczeństwo. To zapobiegnie poślizgnięciu i upadkowi po wyjściu z wanny. Oprócz tego poproś pociechę, aby zawołała Ciebie, gdy skończy się kąpać, abyś mogła pomóc mu wyjść. Będzie w pełni bezpieczne, a Ty nie będziesz się martwić.
Dziecko w wanience z gumowymi kaczuszkami
  • Kolejna przydatna wskazówka to montaż poręczy. Daje ona dziecku punkt zaczepienia, którego może przytrzymać się podczas mycia.
  • Jedna z kluczowych kwestii podczas kąpieli to zapobieganie poparzeniom gorącą wodą. Pierwsza rzecz, jaką powinnaś zrobić, to ustawić odpowiednią temperaturę. Upewnij się także, że w pobliżu nie ma żadnych niebezpiecznych obiektów, na przykład suszarki do włosów, maszynki do golenia, nożyczek, itp.

Jak widzisz, samodzielne mycie nie jest zależne od wieku dziecka. Ma więcej wspólnego z umiejętnościami i nawykami, jakie przekażą mu rodzice. Koniec końców, to stopień dojrzałości i rozwoju zdecyduje, kiedy dziecko będzie gotowe rozpocząć samodzielne kąpiele.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.