Jak nauczyć dziecko myć zęby łatwo i bezstresowo?

Jak nauczyć dziecko myć zęby łatwo i bezstresowo?
Nelton Ramos

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Ramos.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Higiena jamy ustnej, czyli codzienne szczotkowanie zębów, ma zasadnicze znaczenie dla dobrego zdrowia Twojego dziecka. Z powodu braku zębów mlecznych lub ich bardzo małych rozmiarów, pierwsze zęby trzonowe są bardziej odporne i można im nadać mniejszy priorytet. Nie oznacza to jednak, że nie ma potrzeby, by nauczyć dziecko myć zęby.

Mama, tata i reszta członków rodziny muszą poświęcić czas i wysiłek, by nauczyć dziecko myć zęby w prawidłowy sposób, nawet jeśli szuka wymówek.

Nauczyć dziecko myć zęby – prawdziwa sztuka…

Ząbkowanie, mleczaki, tymczasowe zęby, wyrzynanie zębów… Wiele się mówi o zębach dzieci. Zaczyna się w wieku około 6 miesięcy, w niektórych przypadkach znacznie wcześniej, i trwa przez całe wczesne dzieciństwo aż do wieku około 7 lub 8 lat, kiedy mleczaki zaczynają być zastępowane zębami stałymi.

zęby mleczne

Te małe zęby umożliwiają dzieciom samodzielne spożywanie pokarmu: prawidłowe gryzienie i żucie pokarmu, a tym samym przygotowanie go do przejścia przez proces trawienia. Innymi słowy, mleczaki mają taką samą funkcję, jaką pełnią zęby stałe u dorosłych.

Z tego powodu zęby dziecka potrzebują tyle samo troskliwej opieki jak zęby stałe. Prawidłowe szczotkowanie jest jednym z zachowań, które należy zaszczepić u dzieci od najmłodszych lat.

Jak nauczyć dziecko myć zęby mleczne

Szczotkowanie zębów umożliwia czyszczenie wszystkich zębów, dziąseł i języka, jest więc podstawą higieny jamy ustnej. Jeśli szczotkowanie nie zostanie wykonane prawidłowo lub nie będzie wykonywane często, bakterie znajdujące się na płytce nazębnej będą sprzyjać powstawaniu ubytków. Z tego powodu rodzice muszą nauczyć dziecko myć zęby w prawidłowy sposób. Oto kilka wyjaśnień, które należy przekazać dziecku:

  • Górne zęby muszą być szczotkowane od wewnątrz i na zewnątrz, zawsze od góry do dołu.
  • Zęby dolne należy szczotkować od dołu, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.
  • Język też potrzebuje szczotkowania.

Gdy szczotkowanie odbywa się tak, jak być powinno, bakterie pokrywające zęby są regularnie eliminowane. Zarówno dziąsła, jak i zęby są dzięki temu chronione. Rodzice powinni nauczyć swoje dziecko, że zęby muszą być regularnie szczotkowane: po każdym śniadaniu, potem lunchu, kolacji i przed snem, w zasadzie, po każdym posiłku.

Dobra higiena jamy ustnej

Do zachowania dobrej higieny jamy ustnej nie wystarczy po prostu szczotkować zęby, nawet jeśli jest to robione regularne i prawidłowo. Koniecznych jest wiele innych środków, z których należy korzystać, aby utrzymać zęby dziecka w dobrym stanie.

Powiedzmy na przykład, że dziecko musi uważać na upadki. Nie chodzi o to, by zabronić dziecku zabawy z innymi dziećmi ze strachu przed upadkiem. Po prostu należy być świadomym możliwych niebezpieczeństw, które mogą narazić dziecko na uszczerbek na zdrowiu.

Nauczyć dziecko myć zęby mleczne

Zęby dziecka są podatne na złamania i odpryski, które mogą stać się bardzo bolesne, jeśli nie są odpowiednio leczone. Ponadto młodszym ludziom daje się cukierki, lizaki i inne słodycze… Wszystkie są bardzo twarde i nie powinno się ich gryźć!

Mama, która pozwala swoim dzieciom jeść tego rodzaju przysmaki, musi zadbać o to, aby zęby dziecka były dokładnie szczotkowane po ich zjedzeniu. Powinna upewnić się również, że dziecko nie gryzie tych przysmaków innymi zębami niż kłami. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko gryzie albo żuje twarde cukierki, rozdrobnij je lub naucz dziecko, że są to przysmaki, które można jedynie ssać, a nie gryźć.

Przyzwyczaj dziecko do wizyt u dentysty

Za każdym razem, gdy Twoje dziecko narzeka lub wspomina, że ​​przeszkadza mu zimne jedzenie lub zbyt gorąca żywność, zaprowadź je do dentysty; prawdopodobnie ma ubytki. Ubytki należy wypełnić tak szybko, jak to możliwe, aby uniknąć poważnych komplikacji. Ponadto dziecko z ubytkami, którym „przeszkadza” jedzenie, przestają jeść w prawidłowy sposób.

Wreszcie, gdy nawet wypełnione ubytki powodują, że zęby są słabsze niż były. Dlatego należy zachować ostrożność podczas żucia twardych pokarmów – zęby mogą pęknąć lub wypełnienia mogą się oderwać i wypaść. Pamiętaj o tym. Mamo, higiena jamy ustnej Twojego dziecka zależy od tego, ile czasu poświęcasz na dbanie o nią oraz od wskazówek i treningu, które zapewniasz swojemu dziecku.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.