Owoce dla dzieci - poznaj pięć najlepszych propozycji na zdrowe jedzenie!

Wiedza na temat tego, jakie są najbardziej polecane owoce dla dzieci, jest niezwykle ważna. Dzięki niej będziesz w stanie zaoferować im to, czego tak bardzo potrzebują dla prawidłowego rozwoju. A wszystkie z zaprezentowanych przez nas dziś owoców są bardzo pożywne i dostępne przez cały rok!
Owoce dla dzieci - poznaj pięć najlepszych propozycji na zdrowe jedzenie!

Ostatnia aktualizacja: 31 grudnia, 2019

Czy znasz najbardziej polecane owoce dla dzieci? W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci najlepsze naszym zdaniem opcje. Dzięki temu będziesz mógł codziennie podawać je swoim pociechom w charakterze urozmaicenia standardowych posiłków.

Aby utrzymać prawidłowe odżywianie, nasze dzieci muszą spożywać różnego rodzaju produkty spożywcze i składniki odżywcze. Jedną z najpopularniejszych opcji są właśnie odpowiednie owoce dla dzieci. Oczywiście, o ile nie występują u nich żadne nietolerancje pokarmowe ani też choroby, które sprawiają, że jest to problem.

Dziś chcemy zaprezentować Ci podstawowe informacje na temat najbardziej typowych owoców, które oferują w dużych ilościach witaminy, błonnik i inne cenne dla naszych dzieci składniki odżywczych. Śmiało wypróbuj wiele zabawnych przepisów na ich bazie, takich jak kebaby lub naturalne lody. Ciesz się ich smakiem i zapewnij zdrowie swoim dzieciom!

Dlaczego odpowiednie owoce dla dzieci są tak ważną kwestią?

Wiedza na temat tego, jakie są najbardziej polecane owoce dla dzieci, jest niezwykle ważna. Dzięki niej będziesz w stanie zaoferować im to, czego tak bardzo potrzebują dla prawidłowego rozwoju. A wszystkie z zaprezentowanych przez nas dziś owoców są bardzo pożywne i dostępne przez cały rok!

Owoce pomagają zapobiegać chorobom

Witaminy, błonnik, przeciwutleniacze, minerały… Owoce dla dzieci i warzywa są fundamentalną częścią zdrowej diety naszej pociechy. Oprócz oczywiście wielu innych korzyści, odgrywają one kluczową rolę w zmniejszaniu ryzyka rozwoju niektórych chorób.

Należą do nich między innymi otyłość, choroby sercowo-naczyniowe, niektóre formy raka, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca typu 2 i inne problemy zdrowotne.

Dziecko je owoce

Dlatego właśnie pediatrzy zalecają, aby rodzice dodawali owoce do każdego posiłku swojego dziecka. Mogą one posłużyć jako deser, przekąska lub nawet substytut pełnego posiłku w chwilach, gdy nasze dzieci są głodne, a my nie chcemy im dawać słodyczy.

Ważne jest bowiem to, aby rodzice od najmłodszych lat uczyli swoje pociechy dobrych nawyków żywieniowych. Dzięki temu ich dzieci nie będą czuły się „zmuszone” do jedzenia owoców i warzyw.

Pozwólmy naszym dzieciom poznawać owoce już od najmłodszych lat

Pierwszymi owocami, które dzieci mogą jeść, są jabłka, gruszki i banany. Później rodzice mogą zacząć dodawać do posiłków inne odpowiednie owoce dla dzieci, takie jak śliwki, wiśnie (oczywiście w obu przypadkach bez pestek), winogrona (obrane, bez nasion), kiwi i ananasy.

Kiedy dzieci mają rok, mogą także spożywać brzoskwinie, morele, pomarańcze, mandarynki, melony cukrowe z odmiany kantalupa, arbuzy, mango i papaje.

Za każdym razem, gdy jesz lub pijesz, albo karmisz chorobę, albo walczysz z nią ”.
–Heather Morgan, MS, NLC–

Kontynuując opisywanie zalet owoców, musimy także wspomnieć o tym, że dostarczają nam również dużą ilość wody. Ponieważ owoce składają się w rzeczywistości w około 90% z samej wody, pomagają one w walce z odwodnieniem w okresie letnim.

Oferują również dużą ilość witamin i minerałów, jak już powiedzieliśmy wcześniej. Ponadto zapewniają trudną do pogardzenia dawkę węglowodanów i białka pochodzenia roślinnego.

„Wyniki badań naukowych wskazują, że dzieci przekonają się do jedzenia większych ilości purée z owoców lub warzyw po wielokrotnym podawaniu tych produktów przez 8 lub 9 kolejnych dni. W przypadku gorzkich smaków ich odrzucenie jest mechanizmem wrodzonym, zatem dzieci będą potrzebować o wiele dłuższego kontaktu z tymi smakami.”
–dr Maria Soledad Tapia, pediatra–

Owoce dla dzieci to zastrzyk dodatkowej energii!

Owoce zawierają również łatwo przyswajalny cukier. Dostarczają zatem naszemu organizmu dużo energii, której dzieci potrzebują i którą spalają w ciągu dnia.

Jednocześnie owoce pomagają Twoim dzieciom trzymać się z dala od niezdrowych potraw, takich jak cukierki i ciastka, ponieważ z łatwością zapewnią im poczucie sytości na długi czas.

Jakie są najbardziej polecane owoce dla dzieci?

Chociaż dzieci mogą jeść różnego rodzaju owoce do ukończenia pierwszego roku życia, to jednak niektóre z tych produktów spożywczych są bardziej zalecane dla nich, niż inne:

1. Jabłka

Są to naprawdę doskonałe owoce dla dzieci i często jeden z pierwszych, które jedzą (w postaci purée). Jabłka są bardzo kompletnymi produktami spożywczymi, ponieważ zawierają błonnik, wapń, magnez, sód, żelazo, witaminy i węglowodany.

Dziecko z jabłkiem

Jabłka są także bardzo orzeźwiające i mają doskonałe właściwości nawadniające. To nie powinno nikogo dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę, że ich skład to w 85% woda. Są one ponadto łatwe do strawienia (zwłaszcza po obraniu ze skórki ) i zawierają naturalne i zdrowe cukry.

2. Banany

Banany to świetne owoce dla dzieci, które są bogate w potas, kwas foliowy i witaminę C. Pomagają one kontrolować zjawisko zatrzymywania płynów w organizmie i pozwalają na dodatek kościom sprawniej wchłaniać wapń.

3. Gruszki to wspaniałe owoce dla dzieci!

Właściwości tego owocu są podobne do jabłek. Dzięki słodkiemu smakowi i wodnistej konsystencji są prawdziwym ulubieńcem większości dzieci.

Gruszki zawierają sporo błonnika oraz witamin. Dzięki temu pomagają zmniejszyć różnego rodzaju problemy żołądkowe. Co więcej, można je łatwo łączyć z innymi owocami w deserach i przecierach.

4. Truskawki

Dla niektórych dzieci smak truskawek może być nieco mocny lub kwaśny, więc nie wszystkie maluchy są fanami tych owoców od samego początku. Kiedy jednak spróbują pysznej i naprawdę słodkiej truskawki, na pewno ten smak się im od razu spodoba. Truskawki są także bardzo pożywne, ponieważ oferują spore ilości witamin, potasu, żelaza, fosforu i wapnia.

Ważne jest jednak to, aby unikać podawania dzieciom truskawek z cukrem. Jeśli chcesz nieco osłabić ich intensywny smak, lepiej będzie na przykład użyć do tego celu soku pomarańczowego.

5. Brzoskwinie

Brzoskwinie są jednym z najbardziej zalecanych owoców dla dzieci, ponieważ pomagają dzieciom cierpiącym na zaparcia na łatwiejsze uporanie się z tym problemem. Pomagają również zmniejszyć ból brzucha.

Ale te popularne owoce dla dzieci zawierają również witaminy, żelazo, magnez, potas i wapń. Tylko pamiętaj, aby zawsze usuwać pestkę przed ich podaniem.

Teraz, gdy wiesz już, jakie są najbardziej polecane owoce dla dzieci, czas nauczyć się nowych sposobów ich przygotowywania. Dostępne opcje są nieograniczone – od przecierów, soków i koktajli aż po polewy do lodów, jogurtów i galaretek. I oczywiście zawsze powinny być dobrze umyte i schłodzone. Szczególnie w okresie letnim.

To może Cię zainteresować ...
Soki owocowe dla dzieci – 4 bardzo proste przepisy
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Soki owocowe dla dzieci – 4 bardzo proste przepisy

Soki owocowe dla dzieci - 4 bardzo proste przepisy. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się ak wprowadzić owoce do diety malucha.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cleveland Clinic. How much fiber do children need? Diciembre 2020.
  • FAROS Sant Joan de Déu. Potenciar el consumo de frutas y verduras en niños a través de la educación. Marzo 2016. Hospital Sant Joan de Déu de Barcelona.
  • Fundación Española de la Nutrición (FEN). Fresa.
  • Fundación Española de la Nutrición (FEN). Manzana.
  • Fundación Española de la Nutrición (FEN). Melocotón.
  • Fundación Española de la Nutrición (FEN). Pera.
  • Fundación Española de la Nutrición (FEN). Plátano.
  • Martín, M. F. (2006). Introducción de la alimentación complementaria. Medicina naturista, (10), 190-198.
  • Sharps M, Robinson E. Encouraging children to eat more fruit and vegetables: health versus descriptive social norm-based messages. Appetite. Mayo 2016. 100: 18-25.
  • Tapia, M.S. (2013). Determinando las preferencias alimentarias en la edad pediátrica: importancia de la inclusión de frutas y hortalizas. Archivos Venezolanos de Puericultura y Pediatría, vol. 76, núm. 2, abril-junio, 2013, pp. 47-48

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.