Rodzaje pieprzyków: jak je rozpoznać?

Rodzaje pieprzyków: jak je rozpoznać?

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Na skórze noworodka znajduje się średnio co najmniej 10 pieprzyków. Jednak każdy z nich ma unikalne cechy, które powinniśmy umieć zidentyfikować. Czy znasz różne rodzaje pieprzyków?

Pieprzyki, określane naukowo jako znamiona melanocytowe, to plamy na skórze o różnych odcieniach i formach, które pojawiają się u wszystkich ludzi. Ponieważ ich kształt i kolor zazwyczaj się różnią, ważne jest, aby umieć odróżnić rodzaje pieprzyków, ponieważ nie wszystkie z nich są nieszkodliwe.

Szacuje się, że po urodzeniu dzieci mają średnio 10 pieprzyków na skórze, co jest stosunkowo małą liczbą. Ludzie o bielszej karnacji są bardziej podatni na pojawianie się tych plam.

Pieprzyki mogą rosnąć, zmieniać się, a nawet znikać. Wszystko zależy od zapewnionej opieki, czynników genetycznych i zmian w stanie zdrowia. Teoretycznie pieprzyki to zmiany w tkankach.

Mając na uwadze powyższe rozważania, przedstawimy różne rodzaje pieprzyków i sposoby ich identyfikacji. W ten sposób możesz zadbać o skórę Twojego dziecka od najmłodszych lat. Możesz także poinstruować dziecko, aby powiadomiło Cię o zaobserwowanej zmianie lub osobliwości.

Rodzaje pieprzyków: jak je zidentyfikować

Jest kilka kwestii, o których warto wiedzieć, zanim zabierzemy się do oceny cech fizycznych naszych pieprzyków. Nieszkodliwe pieprzyki są bezobjawowe. Oznacza to, że nie powinny powodować swędzenia, pieczenia, sączenia lub obrzęku. Skóra wokół nich nie powinna być ani czerwona, ani blada.

To podstawowy opis zdrowego pieprzyka. Mając na uwadze powyższe wskazówki, możesz łatwiej rozpoznać nieprawidłowości na skórze Twojego dziecka. Teraz zastanówmy się, jak rozpoznać różne rodzaje pieprzyków po kształcie i kolorze.

Kształt

Pieprzyki mają okrągły kształt z bardzo wyraźnymi krawędziami, ale mogą również być owalne. Średnica nie przekracza 5 milimetrów szerokości, a maksymalny rozmiar jest zbliżony do gumki na końcu ołówka.

rodzaje pieprzyków na skórze

Istnieją dwa rodzaje pieprzyków w zależności od ich kształtu: gładkie, które występują najczęściej, oraz wypukłe. Powszechna opinia mówi, że jeśli pieprzyk ma namacalną wypukłość lub rośnie, może oznaczać czerniaka lub inny problem. Jest to mit.

Jednakże, jeśli chodzi o anomalie w znamionach, pieprzyk może przybrać nieregularne kształty. W takim wypadku warto wybrać się do dermatologa, który pomoże określić prawdziwą przyczynę pojawienia się takiego pieprzyka.

Pieprzyki nie powinny być w usuwane ani w żaden sposób modyfikowane, chyba że swędzą, kłują lub wydzielają substancję. W każdym razie proces ten musi przeprowadzić odpowiedni specjalista.

Niemowlęta mają średnio 10 pieprzyków na skórze, co jest stosunkowo małą liczbą.

Kolor

Jeśli chodzi o kolor, zwykle mieszczą się one w zakresie brązowych odcieni, ale istnieją również czarne, niebieskie i czerwone znamiona, na przykład tak zwane punkty rubinowe.

Kolor pieprzyka może również wskazywać na zmiany. Jednak, jak już wcześniej wspomnieliśmy przy opisie kształtów pieprzyków, teoretycznie nie ma się czego bać, jeśli pieprzyk nie wywołuje objawów.

Odcień skóry osoby również ma ścisły wpływ na wygląd pieprzyków. Stwierdzono, że rasy kaukaskie i blondyni mają pieprzyki w odcieniach pomiędzy różem a jasnobrązowym. Tymczasem osoby o ciemnych włosach lub ciemnej karnacji mają ciemnobrązowe i czarne znamiona.

czerwony pieprzyk

Jak rozpoznać anomalie – które rodzaje pieprzyków są niebezpieczne

Rzadko zdarza się, żeby zdrowy pieprzyk zamienił się w czerniaka; muszą zaistnieć wyjątkowe warunki, aby tak się stało.

Prawdą jest również, że niektóre osoby są bardziej podatne na cierpienie z powodu pieprzyków. Szczególnie dotyczy to osób o bardzo bladej karnacji, a także u osób, które wystawiają ciało na działanie promieni słonecznych bez odpowiedniej ochrony lub tych, które mają ponad 50 pieprzyków.

Ważne jest, aby pamiętać, że nawet jeśli potrafisz rozpoznać rodzaje pieprzyków na skórze dziecka, tylko dermatolog jest w stanie określić dokładny stan tej zmiany i wskazać ewentualne środki zaradcze.

Jeśli Twoje dziecko ma więcej niż dziesięć pieprzyków na skórze, zabierz je na rutynowe badania do lekarza specjalisty, aby upewnić się, że nic mu nie zagraża.

Podsumowując, warto zauważyć, że w większości przypadków pieprzyki u dzieci są łagodne. Jednak niektóre zmiany bezpośrednio związane z bezkrytyczną i niezabezpieczoną ekspozycją na słońce. Zapobieganie zagrożeniom i pielęgnacja skóry zawsze stanowią doskonały sposób na dbanie o zdrowie Twojego dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.