Pielęgnacja blizny po cesarce: jak o nią dbać?

Pielęgnacja blizny po cesarce: jak o nią dbać?

Ostatnia aktualizacja: 23 grudnia, 2018

Cięcie cesarskie to poważna operacja, a blizna, która po niej zostaje powinna być odpowiednio pielęgnowana. Jak powinna wyglądać pielęgnacja blizny po cesarce, aby skóra łatwo się zagoiła?

Dobra wiadomość jest taka, że pielęgnacja blizny po cesarce nie jest skomplikowana, ale kluczem do wyzdrowienia jest regularność.

Ponieważ na Twojej skórze pozostała blizna, ważne jest, aby zapobiegać infekcji i zwrócić uwagę na możliwe komplikacje. W tym artykule przedstawimy kilka praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak powinna wyglądać pielęgnacja blizny po cesarce. Pomóż swojemu ciału powrócić do zdrowia po porodzie!

Pielęgnacja blizny po cesarce

Kiedy mama wychodzi z sali operacyjnej, obszar nacięcia po cięciu cesarskim jest okryty opatrunkiem chirurgicznym.

W ciągu pierwszych kilku tygodni po cesarskim cięciu mama będzie musiała zwrócić szczególną uwagę na ten obszar. Należy zwracać baczną uwagę, czy nacięcie nie krwawi lub się nie otwiera.

Kobiety, które przeszły cesarskie cięcie muszą również regularnie zmieniać opatrunki, aby uniknąć infekcji.

Po kilku dniach nie będzie już konieczne całkowite zakrywanie obszaru nacięcia. Ogólnie, każda rana goi się szybciej, jeśli jest otwarta na działanie powietrza.

Bandaże mogą sprzyjać utrzymywaniu się wilgoci, co tworzy środowisko, w którym mogą rozwijać się mikroorganizmy i patogeny.

Kiedy utworzy się blizna, najpewniej zauważysz, że jest płaska i różowa. Warto jednak zauważyć, że u około 5% kobiet po cięciu cesarskim rozwija się bliznowacenie keloidowe.

Blizny keloidowe charakteryzują się nieprawidłowym wzrostem tkanki bliznowatej i pojawiają się częściej u osób o ciemnych odcieniach skóry.

Mając to na uwadze, kobiety, które rodziły przez cesarskie cięcie powinny poddawać się regularnym badaniom kontrolnym u zaufanego lekarza.

Specjalista będzie wiedział, jak zidentyfikować bliznowacenie keloidowe i będzie w stanie zaoferować leczenie, aby poprawić wygląd blizny.

Pielęgnacja blizny po cesarce

Zadbaj o swoją skórę w czasie ciąży, aby ułatwić leczenie

Aby ułatwić gojenie się blizny po cięciu cesarskim i zapobiec bliznowaceniu keloidowemu, zacznij dbać o skórę na brzuchu jeszcze w czasie ciąży.

Stosuj codziennie dobry krem ​​nawilżający lub balsam z aloesem, aby zachować elastyczność skóry. Zapobiegnie to pękaniu i sprawi, że pielęgnacja blizny po cesarce będzie znacznie łatwiejsza.

Możesz także dostosować dietę w czasie ciąży, aby lepiej odżywiać skórę. Kobiety w ciąży muszą jeść dużo białka i dbać o dobre nawodnienie organizmu.

Spożywanie dużej ilości owoców i warzyw pomoże również wzmocnić układ odpornościowy, a także zapobiegnie zaparciom.

W ciągu pierwszych kilku tygodni po cesarskim cięciu, mama będzie musiała zwrócić szczególną uwagę na ten obszar. Należy zwracać baczną uwagę, czy nacięcie nie krwawi lub się nie otwiera.

Pielęgnacja blizny po cesarce to codzienna higiena

Codzienne oczyszczanie obszaru blizny ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu infekcji. Należy bardzo delikatnymi ruchami przemywać ten obszar ciepłą wodą i łagodnym mydłem.

Trzymaj się z dala od perfumowanego żelu pod prysznic, peelingów i mydła antybakteryjnego, które mogą podrażniać skórę.

Po umyciu i spłukaniu dużą ilością wody dokładnie wysusz miejsce. Wilgotna skóra może stanowić pożywkę dla bakterii i innych patogenów. Delikatnie osusz obszar nacięcia do sucha, używając czystej gazy.

Kiedy myjesz i osuszasz ranę, unikaj nagłych ruchów, które obciążają mięśnie brzucha. Każde uderzenie lub napięcie w tym obszarze może utrudnić proces gojenia.

Bardzo delikatnymi ruchami przemyj obszar blizny ciepłą wodą i łagodnym mydłem.

Pozostaw bliznę odkrytą, aby przyspieszyć leczenie

Opatrunek nakładany na ranę tworzy wilgotny mikroklimat w tym obszarze, co spowalnia proces gojenia, a zarazem daje mikroorganizmom idealne miejsce do rozmnażania.

Im dłużej możesz wystawić bliznę na działanie powietrza, tym łatwiej i szybciej zajdzie proces gojenia po porodzie.

Jeśli jednak chcesz wyjść, ubrania mogą urażać okolicę i powodować podrażnienia. Dlatego najlepiej użyj zwykłego bandaża z gazy i hipoalergicznej taśmy medycznej, aby temu zapobiec.

Pielęgnacja blizny po cięciu cesarskim

Postaw na miękką bawełnianą odzież

Podczas procesu gojenia będziesz czuć się lepiej w miękkim, lekkim ubraniu, najlepiej wykonanym z bawełny. Gruba odzież i sztuczne tkaniny mogą zatrzymywać wilgoć w okolicy brzucha, wystawiając ranę na działanie mikroorganizmów.

Jeśli jest zimno, noś bawełniany top jako warstwę podstawową, a na nią nałóż cieplejszą odzież.

Najważniejsza jest pewność, że żadna tkanina, która pozostaje w bezpośrednim kontakcie ze skórą, nie uraża blizny ani nie powoduje reakcji alergicznej.

Każda kobieta jest inna, a każde ciało goi się w innym tempie. Pielęgnacja blizny po cesarce wymaga zwracania uwagi na własne potrzeby i słuchania własnego ciała.

Nie lekceważ kontaktu z lekarzem. Specjaliści dadzą Ci wskazówki na temat okresu poporodowego, dzięki którym ułatwisz swojemu ciału powrót do zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.