Zmiany skórne w ciąży: czy są powodem do obaw?

Zmiany skórne w ciąży: czy są powodem do obaw?

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2018

Jeśli jesteś w ciąży, przygotuj się na kilka zmian w swoim ciele, a tym samym na zwiększenie masy ciała, skurcze, zmiany w kolorze skóry, a przede wszystkim swędzenie skóry. Pamiętaj, że zawsze warto sprawdzić, czy powstałe zmiany skórne w ciąży są normalne.

Każdy stan jest specyficzny dla różnych etapów ciąży, ale jeśli zastosujesz się do zaleceń położnej, zmiany skórne w ciąży nie muszą być powodem do zmartwienia.

Choroby a zmiany skórne w ciąży

Zmiany skórne w ciąży, charakteryzujące się pewnymi cechami, dotykają znaczną część kobiet.

Wszystkie są całkowicie normalne i, o ile nie zauważysz czegoś bardzo niezwykłego lub wyglądającego niebezpiecznie, nie musisz iść do lekarza.

Poniżej opiszemy najczęstsze schorzenia, które mogą powodować swędzenie skóry i inne zmiany skórne w ciąży.

Opryszczka ciążowa

Częstość jej występowania jest dość zmienna, ponieważ występuje głównie u kobiet, które miały kilkoro dzieci, przy czym znaczny odsetek (70 procent) występuje u kobiet białej rasy.

Rozpoczyna się od irytującego świądu, który ostatecznie zamienia się w pęcherz. Zwykle tworzy się na brzuchu w pobliżu pępka.

Leczenie opryszczki ciążowej:

Ten stan jest związany z chorobami autoimmunologicznymi i powinien być leczony kortykosteroidami lub lekami przeciwhistaminowymi. Nawet po porodzie pęcherze mogą pozostać przez kilka tygodni, więc leczenie musi być kontynuowane.

Kobieta w ciąży

Erupcja polimorficzna ciąży

Jest to prawdopodobnie najczęstsza dolegliwość skórna w czasie ciąży, a jej częstość występowania jest znacznie wyższa u kobiet, które po raz pierwszy zaszły w ciążę lub są w ciąży z bliźniakami. Nadwaga zwiększa prawdopodobieństwo tej wysypki.

To zaburzenie jest określane jako bardzo intensywny i prawie nie do zniesienia świąd, który powoduje znaczne zmiany skórne. Te zmiany są wyczuwalne dotykowo i wizualnie – mają czerwonawe zabarwienie. Pojawiają się na biodrach, brzuchu, ramionach i nogach, a przyczyną jest rozciąganie i nabrzmiewanie skóry w czasie ciąży.

Leczenie erupcji polimorficznej:

Ostateczną przyczyną tego zaburzenia jest parakeratoza, powstawanie komórek w skórze, które wywołują zmiany w naturalnej keratynie i powodują przegrzanie i swędzenie. Leczenie opiera się na potężnych kortykosteroidach podawanych miejscowo na zmiany chorobowe kilka razy dziennie.

Zapalenie mieszków włosowych

Jest to wysypka w postaci pryszczy z towarzyszeniem silnego swędzenia skóry. Ponadto może wystąpić na całym ciele kobiety w ciąży. Jest to zauważalne w drugim trymestrze ciąży i zwykle znika po porodzie. Przyczyny przypisuje się trądzikowi i reakcjom hormonalnym.

Leczenie zapalenia mieszków włosowych:

W przypadku zapalenia mieszków włosowych w ciąży należy stosować na skórę kortykosteroidy. Zalecane są także terapie nadtlenkiem benzoilu i ultrafioletem B.

Świerzbiączka

Częstość występowania świerzbu jest największa w pierwszym trymestrze ciąży. Wytwarza wyczuwalne i widoczne zmiany, które formują guzki. Często zdarza się, że pojawiają się na rękach i nogach i powodują intensywne swędzenie.

Leczenie świerzbiączki:

Leczenie świerzbiączki polega na stosowaniu kortykosteroidów, co nie ma bezpośredniego wpływu na płód, dlatego jest to najpowszechniejsza metoda.

Stosować można także leki przeciwhistaminowe, jeśli swędzenie staje się nie do zniesienia.

Cholestaza ciążowa

Przy cholestazie ciążowej charakterystyczny jest ciężki świąd skóry, a jego intensywność bywa tak silna, że ​​możesz zadawać sobie rany, drapiąc się. Innymi słowy, w tym przypadku zmiany skórne nie wynikają ze swędzenia, ale z drapania się paznokciami w celu złagodzenia swędzenia. Ponadto świąd może rozprzestrzenić się na dłonie.

W niektórych przypadkach skóra staje się nieco żółta. Jest to znane jako żółtaczka. Powodem jest wewnątrzwątrobowy zastój żółci wynikający z nadmiernej produkcji estrogenu i progesteronu podczas ciąży.

Leczenie cholestazy:

Badanie krwi może ujawnić wzrost fosfatazy alkalicznej, aminotransferazy alaninowej i bilirubiny. Dlatego leczenie będzie oparte na żywicycholestiraminie i środku przeciwświądowym oraz na kwasie ursodeoksycholowym.

W większości przypadków rokowanie dla matki jest dobre. Na skórze mogą być widoczne zmiany, ale ze względu na drapanie, a nie na sam stan.

Brzuch ciężarnej kobiety

Zmiany skórne w ciąży: środki ostrożności

Ważne jest, abyś podczas ciąży dobrze dbała o siebie, unikając w ten sposób czynników, które mogą spowodować duży dyskomfort.

Na przykład między innymi:

  • Dokładnie myj ciało
  • Dobrze nawilżaj skórę, pijąc wystarczającą ilości wody pitnej
  • Popraw nawilżenie skóry kremami nawilżającymi
  • Chroń się przed słońcem
  • Noś wygodne ubrania
  • Unikaj tłustych potraw
  • Unikaj perfumowanych balsamów i kosmetyków zawierających alkoholu

Na koniec porada: pamiętaj, że zmiany skórne w ciąży są normalne. Twój brzuch rośnie, a to powoduje rozluźnienie tkanki skórnej, dlatego często pojawiają się rozstępy.

Ciepło i potliwość mogą również podrażniać fałdy skórne, wywołując więcej swędzenia. Pamiętaj, że większość problemów zniknie po porodzie i że przez cały czas możesz stosować kremy i maści do pielęgnacji i regeneracji skóry.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.