Technika Feynmana: czy to jest pomocna metoda nauczania?

Technika Feynmana: czy to jest pomocna metoda nauczania?
Azucena Fernández

Napisane i zweryfikowane przez nauczycielka Azucena Fernández.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić na czym polega technika Feynmana, wyjątkowa metoda uczenia się i nauczania. To bardzo skuteczny sposób, który pomoże uczniom szybciej i lepiej przyswajać nową wiedzę.

W skrócie, technika Feynmana to prosta metoda samodzielnego uczenia się. To technika zapamiętywania, która składa się z pięciu kroków. Każdy z nich sprawia, że mózg podświadomie kojarzy nowe informacje, które stara się zapamiętać, z już posiadanymi.

Nazwa techniki wzięła się od Richarda Feynmana, amerykańskiego fizyka teoretyka, który sam ją stosował. Uczestniczył on między innymi w Projekcie Manhattan. Co więcej, miał doświadczenie w uczeniu się skomplikowanych pojęć i koncepcji.

Technika Feynmana i jej twórca

W wieku 15 lat Feynman opanował już zaawansowaną algebrę, trygonometrię, różniczki funkcji, rachunek całkowy i wiele innych skomplikowanych zagadnień. Jeszcze przed pójściem na studia przeprowadzał eksperymenty matematyczne, wykorzystując metody opierające się na jego własnych notatkach.

Był wielkim fizykiem teoretykiem, czego ukoronowaniem była Nagroda Nobla, którą otrzymał w 1965 r. za teorię elektrodynamiki kwantowej . Poza tym był profesorem fizyki w Kalifornijskim Instytucie Technicznym.

Jako profesor cieszył się niezwykłą popularnością pośród studentów. Był w stanie wytłumaczyć im nawet najbardziej skomplikowane teorie z zakresu fizyki, używając przy tym prostego i zrozumiałego języka.

Dzięki temu jego studenci doskonale rozumieli wszystkie zagadnienia. Doprowadziło to do powstania techniki Feynmana, metody przyswajania wiedzy, która nadaje się zarówno do samodzielnego uczenia się, jak i nauczania innych osób.

Mężczyzna przy tablicy

Jest różnica między rozumieniem czegoś a znaniem jego nazwy. Aby coś zrozumieć, musimy być w stanie wytłumaczyć to w zwięzły i precyzyjny sposób.

Technika Feynmana koncentrująca się na nauczaniu zakłada, że jeśli nie jesteś w stanie wytłumaczyć danego konceptu dziecku, to prawdopodobnie sam zbyt dobrze go nie rozumiesz. Pełne zrozumienie osiąga się jedynie wtedy, gdy jest się w stanie wytłumaczyć dane zagadnienie w zwięzły i precyzyjny sposób.

Technika Feynmana w pięciu krokach

Wybierz zagadnienie, którego chcesz się uczyć lub nauczać

Nauczanie zgodne z techniką Feynmana rozpoczyna się od dokonania wyboru i dokładnego określenia zagadnienia, którego chcesz się nauczyć lub które chcesz zrozumieć. Następnie musisz napisać zagadnienie na górze czystej kartki papieru. Im bardziej je zawęzisz, tym łatwiejsza i bardziej skuteczna będzie dalsza część procesu uczenia się.

Rozwiń temat na papierze

Używając jak najprostszego języka napisz wytłumaczenie wybranego zagadnienia. Ułóż je tak, jakbyś uczyła kogoś, kto nie jest w stanie zrozumieć tego konceptu. Możesz zacząć od szerszego streszczenia, a następnie zagłębiać się w szczegóły.

Aby wykazać całkowite zrozumienie, nie wystarczy opisać zagadnienia w ogólny sposób. To jedynie punkt startowy, od którego można rozpocząć pracę. Innymi słowy, pokazuje tylko początki rozumienia danego tematu.

Szukaj nowej wiedzy

Jeśli nie jesteś w stanie dobrze wytłumaczyć tematu, wróć na początek stworzonego opisu i przeczytaj go jeszcze raz. Zacznij szukać wiedzy i wróć do podstawowych materiałów, zagłębiając się w nie póki Twoje tłumaczenie nie będzie prawidłowe.

Możesz wykorzystać wszystkie dostępne informacje, na przykład używać ciekawych faktów lub zdjęć. Sięgnij do swoich notatek, książek, a nawet rzeczy, które znajdziesz w Internecie. Nada się wszystko, co pomoże Ci lepiej zrozumieć temat i pozyskać nową wiedzę.

Należy przykładać dużą uwagę do tego kroku i zadbać o dogłębne zbadanie tematu. Właściwe działanie techniki Feynmana zależy od właściwego i kompletnego wykonania tego kroku.

Dokumentuj nową wiedzę i wyjaśniaj ją

Pozyskując nową wiedzę zastanów się nad nią i udokumentuj ją Skoncentruj się zwłaszcza na tym, jak zmieniła ona Twoje rozumienie zagadnienia.

Dziewczyna ucząca się - technika Feynmana

Tworzenie obrazów, map pamięci, diagramów czy innych elementów, które pomogą Ci rozjaśnić myśli, z pewnością okaże się pomocne. Mówiąc wprost: starasz się pokazać w odpowiedni i precyzyjny sposób całkowite zrozumienie zagadnienia, którego starasz się nauczyć lub nauczyć go kogoś innego za pomocą techniki Feynmana.

Ramię w ramię ze zmianą zrozumienia powinny iść zmiany obrazujące zrozumienie na papierze. To pogłębi Twoje zrozumienie zagadnienia i rozjaśni proces uczenia się. Może to również prowadzić do uczenia się nowych konceptów.

Przepisz wszystko jakbyś uczyła dziecko za pomocą techniki Feynmana

Podczas tego kroku dowiesz się, czy nauczyłaś się informacji, które chciałaś zapamiętać. Aby go ukończyć, musisz przepisać zebrane wcześniej informacje. Jednak tym razem piszesz je w inny sposób, używając najprostszego języka. Innymi słowy, używając języka codziennego.

Na sam koniec wypowiedz wszystkie informacje na głos, jakbyś tłumaczyła coś małemu dziecku. Przyda się każdy przykład, który wykorzystałabyś do wytłumaczenia informacji maluchowi.

Wykorzystując technikę Feynmana będziesz w stanie zwiększyć swoją wiedzę na każdy temat nawet w ciągu jednego dnia. Co więcej, będziesz mogła także w prosty i przejrzysty sposób wytłumaczyć swoje rozumowanie każdej postronnej osobie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gleick, James. (1993). Genius: The life and science of Richard Feynman. Vintage.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.