Skuteczna nauka: jak możesz pomóc swojemu dziecku?

Skuteczna nauka: jak możesz pomóc swojemu dziecku?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 19 września, 2019

Na czym polega skuteczna nauka? To sposób, w jaki dziecko jest w  stanie włączyć swoje codzienne doświadczenia w procesy mentalne.

Skuteczna nauka u dzieci polega na łączeniu nowych koncepcji ze wcześniejszą wiedzą i doświadczeniami. Odkryj, w jaki sposób możesz zachęcić swoją pociechę do nauki!

Dzięki skutecznej nauce dziecko będzie w stanie lepiej przyswajać nowe informacje, a jego procesy mózgowe będą aktywne przez całe życie. Sama widzisz, że to zagadnienie jest ważniejsze, niż się wydaje na pierwszy rzut oka.

Skuteczna nauka, czyli jak można uczyć się efektywnie?

Kiedy zostajemy wystawieni na działanie nowych informacji, nasze mózgi odnoszą ją do wcześniej zdobytej wiedzy. Może ona pomóc zrozumieć nowe koncepcje. Tym samym odnosimy nowe koncepty do wcześniejszych doświadczeń, aktywując znaczenie i logikę.

Ten sposób nauki umożliwia dzieciom całkowite zrozumienie nowych koncepcji i zapisanie ich w pełni w pamięci. Następnie mogą tworzyć podstawę dla coraz bardziej skomplikowanych nowych procesów nauczania. Służą jako baza i kontekst, do których każdy z nas odwołuje się w wielu różnych sytuacjach.

Jak pokazać dziecku, na czym polega skuteczna nauka?

Szanuj jego czas

Każde dziecko dojrzewa w innym tempie i należy to uszanować. Zazwyczaj istnieją określone przedziały czasowe do nauki danych rzeczy. Jednak to jedynie przybliżona średnia wyciągnięta z wieku wielu osób.

Dzieci uczące się ekologii

Nie powinnaś zamartwiać się, jeśli Twój maluch nie do końca wpisuje się w ogół społeczeństwa. To wcale nie znaczy, że ma jakiś problem. Nacisk jedynie spowolni naturalny proces rozwoju dziecka.

Pozwól mu popełniać błędy

Nie poprawiaj ciągle dziecka ani nie staraj się go chronić przed popełnianiem błędów, aby nie poczuło frustracji. Nic nie przynosi takich rezultatów, jak nauka na własnych błędach.

Doskonale ilustruje to metoda Montessori, w której dziecko samodzielnie zauważa, że popełniło błąd w procesie myślowym, gdy widzi, że nie uzyskało prawidłowej odpowiedzi. To zmusza je do przemyśleń i nauki na błędach.

Zachęć je do myślenia

Jeden z kluczowych elementów skutecznej nauki to pomóc w nauce poprzez zadawanie pytań. Zachęć malucha do zadawania pytań, kiedy tylko ma na to ochotę. Pomóż mu szukać wyjaśnień dotyczących otaczającego je świata i pozwól rozwinąć ciekawość. Możesz zadawać mu pytania i tym samym umieszczać ziarenka ciekawości w jego umyśle.

Zwracaj uwagę na to, co je motywuje

Ludzie uczą się znajdując się w najróżniejszych sytuacjach. Dzieci nie stanowią wyjątku. Nie oceniaj gustów swojej pociechy. Każda, nawet najmniejsza rzecz odgrywa ważną rolę w zachęcaniu do skutecznej nauki. Mogą być to superbohaterowie, piłkarze, gry komputerowe, powiadania, lalki…

To jedynie narzędzia przyciągające uwagę dziecka i rozbudzające jego zainteresowania. Jeśli maluch jest zafascynowany dinozaurami, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zafascynuje go nauka o Ziemi, wszechświecie i zwierzętach.

Możesz zachęcać najmłodsze dzieci do czytania używając ich albumów na naklejki z piłkarzami i prosząc je o odczytanie imion i nazwisk ich ulubionych piłkarzu. Dowiedz się, co fascynuje Twoje dziecko i sprawia, że chce wiedzieć więcej.

Doceniaj jego sukcesy

Nic nie motywuje bardziej niż świadomość tego, że osiągasz swoje cele. Czasem dziecko może nawet nie zorientować się, ile się nauczyło. Może także potrzebować utwierdzać się w swojej wiedzy z Twoją pomocą.

Rodzice uczący czytać córkę - skuteczna nauka

Nie znaczy to oczywiście, że musisz mu kibicować podczas każdego kroku. Takie zachowanie nie jest właściwe, bo sprawia, że maluch uzależnia się od aprobaty osób postronnych. Zamiast tego powiedz: “Widzę, że rozwiązałeś wiele zadań matematycznych i nie popełniłeś żadnego błędu. Dobra robota!”. Takie słowa są bardzo pomocne.

Życie to gra

Dla dzieci wszystko jest zabawą, dlatego również nauka powinna przypominać grę. Wypróbuj gry pamięciowe oraz znajdź ciekawe zajęcia, które zmotywują dziecko i zachęcą je do nauki nowych rzeczy.

Dzieci przyswoją nowe treści szybciej niż nam się wydaje, zwłaszcza jeśli będziemy szanować ich tempo nauki, rozwijać kreatywność i pokazywać im, że my również stale się uczymy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.