Najlepsze metody nauki języków obcych - wybierz najlepszą z nich!

Najlepsze metody nauki języków obcych - wybierz najlepszą z nich!
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez María Matilde

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

W tym artykule przedstawimy najlepsze metody nauki języków obcych, które z powodzeniem można zaproponować dzieciom.

Język odnosi się do języka ludzi lub narodu oraz systemu znaków, który pozwala społeczności ludzkiej komunikować się za pomocą słów i gestów. Warto mieć na uwadze, że metody nauki języków mogą odnosić się do języka ojczystego, czyli języka używanego w kraju, w którym urodził się dany człowiek. Ale mogą także odnosić się do języków obcych, których człowiek uczy się przez całe życie.

Metody nauki języków obcych dają możliwość poznania i przyjęcia nowego systemu liter, jego zasad i sposobu działania.

Jeśli chodzi o poznawanie innych języków, warto przyjrzeć się konkretnym procedurom, aby wybrać najodpowiedniejsze metody nauki języków, które zapewnią osiągnięcie tego celu.

Metody nauki języków obcych

Metoda GT

Jeśli chodzi o najstarsze metody nauki języków, jedną z nich, a być może najbardziej tradycyjną, jest metoda GT. Jej nazwa odnosi się do faktu, że koncentruje się na gramatyce i tłumaczeniu tekstów i zwrotów z jednego języka na drugi.

Słowo dziękuję w różnych językach

Ta metoda zwraca szczególną uwagę na reguły gramatyczne i struktury wspólne dla obu języków. Kładzie nacisk na równoważności w odniesieniu do uniwersalnych wzorców gramatycznych. Oznacza to zapamiętywanie tysięcy słów i reguł, a także zdań wyrwanych z kontekstu.

Metoda bezpośrednia

Pod koniec XIX wieku pojawiła się metoda bezpośrednia. Koncentruje się ona na komunikacji werbalnej niezależnej od określonej gramatyki użytych wyrażeń. Chodzi o to, że ludzie uczący się języka mogą się zrozumieć, nawet jeśli struktury gramatyczne, których używają, nie są idealne.

W tej metodzie zasady gramatyczne stosuje się intuicyjnie, a błędy są eliminowane podczas nauki, dopóki uczeń nie jest w stanie ustalić właściwych relacji między obcym słowem a sytuacjami, do których się odnosi. To stąd pochodzi termin „bezpośrednia”.

Metoda audio-językowa

Tymczasem metoda audio-językowa ma wiele wspólnego z metodą bezpośrednią. Te dwie metody nauki języków nadają priorytet mówieniu językiem, z naciskiem na wypowiedzi ustne i słuchanie. Różnica polega na tym, że ta metoda audio-językowa wykorzystuje powtarzanie słów, wyrażeń i wymianę jako podstawowe strategie nauczania.

Być może najlepsze metody nauki języków

Z biegiem czasu opracowano różne metody nauki języków obcych. Chociaż nie można powiedzieć, że jedna metoda jest wyraźnie najlepsza, pewne metody są prawdopodobnie lepsze niż inne.

Weźmy na przykład metodę komunikatywną. To więcej niż metoda, dzięki której można uczyć innych języków w procesie, który jest bardziej funkcjonalny niż strukturalny. Innymi słowy, najważniejszym aspektem tej metody jest komunikacja, a nie po prostu nauka gramatyki języka obcego.

Metoda komunikatywna uwzględnia każdą z poprzednich metod i skupia się na praktycznej konieczności uczenia się innego języka, a także na stałym nabywaniu umiejętności komunikatywnej i kontekstowej interakcji.

Jeśli chodzi o metody nauki języków, metoda komunikacyjna pociąga za sobą działania skoncentrowane na problematycznych sytuacjach, które przenoszą reguły gramatyczne na dalsze tło. Nadal ważne jest, aby uczeń internalizował te zasady, ale głównym celem jest komunikacja.

Ludzi trzymają flagi różnych krajów

Te problematyczne sytuacje odnoszą się do różnych scenariuszy, z którymi dana osoba może się spotkać w życiu codziennym. Mogą to być sytuacje być w pracy, na lotnisku lub w podróży. Mogą obejmować różnego rodzaju zakupy bądź sytuacje, które wymagają poproszenia kogoś o pomoc. Aby poradzić sobie z tymi sytuacjami, należy stopniowo rozwijać swoje umiejętności posługiwania się językiem obcym.

Nauczanie języków: kluczem jest komunikacja

Musimy podkreślić, że wszystkie metody nauki języków obcych są skuteczne, ale powinny być stosowane odpowiednio do potrzeb i możliwości ucznia. Innymi słowy, należy wziąć pod uwagę preferencje każdego ucznia i jego potrzeby edukacyjne. Nauczyciele muszą być elastyczni w wyborze metod, a nawet łączyć odpowiednie aspekty kilku z metod.

Powtarzanie, zapamiętywanie i znajomość zasad gramatycznych może być ważną strategią uczenia się języka. Powinno to jednak służyć rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu decyzji w sytuacjach takich jak te przedstawione w metodzie komunikacyjnej. Celem powinno być umożliwienie ludziom porozumienia się i zrozumienia w różnych językach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.